Банкіри вже зараз називають це позитивним кроком, який здатний вирівняти різницю курсів й усунути в такий спосіб стимули для «чорного ринку». Економісти у своїх думках не одностайні: одні вважають, що таким чином гривня дещо зміцниться, інші ж вважають, що ринок може відреагувати на це ще більшим падінням національної валюти. Які наслідки матиме рішення НБУ про скасування індикативного курсу гривні, «Вголос» вирішив розпитати провідних експертів з економіки.

Колишній консультант з питань розвитку банківського сектору Координаційної ради з питань політики фінансового сектору КМУ, економіст Борис Кушнірук вважає, що це рішення НБУ – це спроба вирішити проблему з декількома курсами валют, які діють на сьогодні в Україні  і створюють можливість для корупції та породжують низку негативних явищ, таких, як «чорний ринок». «У нас виник «чорний ринок», люди шукають корупційні схеми, щоб отримати доступ до валюти, очевидно, що це шлях в нікуди. Тому сама ідея відмовитися від індикативного курсу гривні – це зрозумілий крок», – каже економіст.. Коли він вводився, пояснює Борис Кушнірук, Нацбанк намагався адміністративним чином фіксувати курс гривні. «Адже була проблема, пов’язана з тим, що в нас є критичний імпорт – купівля газу, ліків. Усе це автоматично здорожчає, якщо ми визнаємо, що реальний курс не такий, як його декларує НБУ. Крім того є таке поняття, як співвідношення боргу до ВВП, якщо борг перераховують в іноземну валюту, тоді формально це співвідношення суттєво зростає і це погіршує загальні очікування, можливість отримання кредитів», – каже Кушнірук.

Тому, на його думку, скасування індикативного курсу, можливо, й не надто популярний  крок, але це значно краще, ніж наявність п’яти курсів валют, які де-факто існують в Україні: офіційний НБУ, на міжбанку, на неофіційному міжбанку, в обмінниках, на «чорному ринку». «Це все, безперечно, створює більше шляхів до корупції і тінізації ринку, тому однією і з вимог МВФ, очевидно, було відмовитися від подібної ситуації і перейти до нормальної системи курсоутворення, коли існує єдиний курс валют», – каже економіст. На запитання, чи може вплинути скасування індикативного курсу на подальшу девальвацію гривні ще й на «чорному ринку», Борис Кушнірук відповів, що офіційно гривня більше знеціниться, але, якщо поглянути на загальну картину, то курс гривні, можливо, навіть дещо зміцнитися, адже на «чорному ринку» доводилося переплачували ще й за ризик.

Олександр Сугоняко, заслужений економіст України, Президент Асоціації українських банків вважає, що індикативний курс гривні – це від початку була фікція, штучний галас. «Мета була – показати, що в нас є якийсь індикативний курс, що він був визначений дядями з Грушевського, Банківської,  Інститутської і його потрібно було чимось підтвердити. Ось і підтвердили його цим галасом», – каже Сугоняко.

Хоча, за словами економіста, цей індикативний курс ні на що не впливає. «Але, якщо вони відпустять цей курс, то природно, що він помалу стане таким, який діє на «чорному ринку». І також на запитання, чи може вплинути скасування індикативного курсу на подальшу девальвацію гривні, заслужений економіст відповів, що падіння національної валюти визначається не стільки маніпуляцію НБУ, хоча частково і цим, як, здебільшого, станом зовнішньоекономічних відносин, станом боргів, валютних резервів.

Олександр Жолудь, економіст, спеціалізується на монетарній політиці, розвитку фінансового сектору та ціновій політиці вважає, що скасування індикативного курсу гривні має призвести до того, що курсоутворення на міжбанку стане дещо ближчим до того, яке діє на неформальному ринку. «Чим був індикативний курс? Це коли Нацбанк проводив дуже незначні за обсягом валютні аукціони десь близько 3 млн дол. в день, це тоді, коли реальний обсяг є понад 100 млн доларів щодня, при тому, що він і так скоротився. НБУ проводив аукціони, відсікав спекулятивні продажі, тим самим опосередковано встановлював занижений курс, порівняно з тим, що діяв на неформальному ринку. І це призводило до того, що на формальному ринку курс був 16 грн за дол., а на неформальному – близько 20 грн за дол..».

Відповідно, коли будуть зняті ці обмеження, пояснює економіст, курс на міжбанку має трішки наблизитися до того, який діє на неформальному ринку. «Що ми і спостерігаємо вже останніми днями, хоча формально скасування індикативного курсу має почати діяти з 5 лютого. Коли це відбудеться, це з одного боку має збільшити пропозицію валюти на офіційному ринку і зменшити на неформальному, а з іншого – це має призвести до загального покращення ситуації для експортерів-імпортерів, які змушені були частково купувати валюту на неформальному ринку», – додає О. Жолудь.

Андрій Новак, голова Комітету економістів України також вважає, що основним наслідком цього рішення НБУ стане наближення офіційного курсу гривні до реального курсу, який діяв на «чорному ринку». «Це означає, що НБУ самоусувається від процесу, від впливу на валютний ринок і просто все віддає у руки, так званого, ринкового механізму. У мене тоді виникає питання, для чого нам така інституція, як НБУ, яка ні на що не впливає і не проводить ніякої політики?», – запитує Новак. На його думку, ринок відреагує на відсутність стратегії індикатора відповідним чином і, як негативний наслідок може продовжитися процес девальвації гривні.

Олена Янковська, «Вголос»