З 1 серпня у населення є можливість купувати природний газ на вільному ринку. І в наші регіональні відділення продовжують надходити запитання, чи потрібно для цього змінювати трубу або газове обладнання? Нічого подібного не потрібно. Перед тим, як змінити постачальника, споживачеві необхідно сплатити борги перед колишнім постачальником, мати узаконений вузол обліку. Якщо це зроблено, залишається оформити заяву і почекати приєднання до нового постачальника.

Не раби газзбутів

Споживач має право змінити постачальника в будь-який час і попередній постачальник не має права йому перешкоджати. Про це свідчить Закон України «Про ринок природного газу». Оплачуючи транспортування облгазу, кожен покупець отримує право користуватися цією інфраструктурою. Це означає, що він не зобов'язаний купувати природний газ тільки у компаній, які пов'язані з облгазами - у газзбутів. Оплата послуги доставки гарантує споживачеві наявність працездатною інфраструктури, не більше. І облгази, і газзбути, які, по суті, те саме, не мають права перешкоджати споживачеві перейти до іншого постачальника, чинити на нього моральний чи матеріальний тиск.

Відстоюйте своє право на іншого постачальника

Монополісти, які багато років постачають газ населенню, намагаються утримати клієнтів. Наприклад, не пропонують EIC-коди, необхідні для переходу, відключають газ під різними приводами - ремонту, несправності в системі тощо. Відомі випадки, коли монополісти виставляли штрафні санкції за зміну постачальника, що само по собі нонсенс. Ще вони «малюють» в платіжках споживачам міфічні «температурні коефіцієнти». Покупець не зобов'язаний їх оплачувати. Це робиться з однією метою – змусити споживача боятися, ба, навіть, не думати змінювати постачальника.

Але боятися не треба. Ці дії протизаконні, їх необхідно оскаржувати.

Газ як товар

По суті, газ, це той самий товар і супроводжуюча його послуга поставки, як будь-який інший продукт, що споживається нами в повсякденному житті. Чому ніхто не купує хліб на хлібозаводі? Тому що ми всі любимо купувати його біля власного будинку. Це зручніше, ніж їздити на хлібопекарню.

Роздрібний постачальник - це не посередник, а суб'єкт ланцюжка поставок, який привносить свою цінність. Він виконує найважливішу функцію - бере на себе ризики неплатежів, тому що поставка газу, як правило, здійснюється з відстрочкою платежу. Постачальник надає сервіс поставки: білінгову систему, контакт-центри, сервіси електронного документообігу, особистого кабінету, мобільного додатка, персонального менеджера, а також забезпечує доступ до служби підтримки користувачів. Постачальники роблять все, щоб споживач отримав газ як товар у себе вдома через зручний та комфортний сервіс.

Не відмовляйте собі в комфорті

Конкурентне середовище тримає в тонусі і дисциплінує постачальників, змушує їх надавати кращий сервіс. Цим потрібно користуватися.

Раджу звертати увагу на гравців, які присутні на цьому ринку хоча б протягом останніх 3-5-ти років, мають частку клієнтів не менше 3%, досвід поставок промисловості, альтернативні продажі і додаткові сервіси. Це допоможе убезпечити себе від ризику ненадійних поставок.

Наша компанія надає послугу газового адвоката. Вона дозволяє нашим потенційним клієнтам безкоштовно отримувати консультації з питань переходу та суперечок з суб’єктами, які перешкоджають зміні чинного постачальника. Звертайтеся, і будьте з тим постачальником, з яким вам зручно!

Володимир Шведкий, CEO компанії ETG.UA, незалежного провайдера енергії