Про це пише НВ з посиланням на «Business Insider».

Складіть план гри

Правильна організація урочистостей триматиме вас у тонусі протягом всієї передсвяткової підготовки і не дасть можливості відчути труднощі, пов'язані з пошуком подарунка в останню хвилину, а також надасть більше часу для відпочинку з близькими та рідними.

Глибоко дихайте

Найчастіше свята можуть бути настільки розпланованими, що важко згадати про таке найпростіше завдання, як правильне дихання. Але все ж корисно іноді відійти від натовпу або навіть з кухні та глибоко зітхнути для того, щоб допомогти організму не впасти в стан стресу. Ідея полягає в тому, що потрібно зробити ваше дихання повільнішим й активувати режим релаксації організму з низьким кров'яним тиском і загальним поліпшенням самопочуття.

Зменшіть ваші очікування

У той час, як багато хто з нетерпінням чекає новорічних канікул або низки свят, саме реалістичні вимоги як ніщо інше допоможуть впоратися зі стресом у непередбачених ситуаціях. Низка досліджень вказує на те, що саме завищені очікування від свят зазвичай затьмарюють їх проведення. Водночас, якщо не ставити собі завідомо високу планку, включаючи занадто багато фантазії при приготуванні страв або плануванні вільного часу, можна краще насолодитися компанією друзів і сім'ї.

Запам’ятайте ознаки стресу

Іноді для того, щоб перемогти ворога, його потрібно знати в обличчя. Деякі фізичні ознаки стресу краще свідомо виявити і запобігти їм, аніж потім боротися з ними. Американська психологічна асоціація включає в перелік таких симптомів дратівливість, утому, головний біль, розлад шлунка, зміну апетиту, а також нервозність.

Прорахуйте бюджет

Згідно з дослідженням, гроші вважають найбільш напруженим фактором для мешканців мегаполісів – навіть більше, ніж роботу або сім'ю. Щоб зберегти себе і бути в повній упевненості в завтрашньому дні, найкраще, що ви можете зробити для себе, – бути реалістом у витратах на свята і не виходити за рамки власного бюджету. Саме такий нехитрий пункт позбавить вас стресу й не виб’є вас із колії протягом усього сезону.

Їжте і пийте розумно

Найчастіше свята заповнені смачними частуваннями і продуктами, вживання яких досягає максимуму раз у році. Саме переїдання і наступні дієти роблять сильний вплив на організм.

Також учені підкреслюють, що надмірне вживання алкоголю не менш стресове для організму, ніж переїдання.

Частіше смійтеся

Час, проведений з родиною і друзями, дарує нам безліч як хороших, так і поганих спогадів. І щоб перших було значно більше, частіше смійтеся, щоб упоратися зі стресом і хвилею емоцій. Дослідники Університету Сетон Хол виявили, що найменш схильними до стресу були студенти, які боролися зі стресом за допомогою йоги, читання і сміху.

Більше спілкуйтеся з друзями

Розмова – відмінний спосіб полегшити стресовий стан напередодні свят. Професор психології Шелдон Коен з Університету Карнегі-Меллона стверджує, що найчастіше причиною стресу саме в цей період стають незавершені емоційні справи.

Слухайте музику

Найчастіше один із наслідків стресу – високий кров'яний тиск. Щоб знизити його показники, слухайте музику. Численні дослідження довели, що прослуховування заспокійливих звуків природи чи класичної музики Бетховена, Моцарта, Верді може знизити кров'яний тиск.

Порадьтеся із психологом

Звучить дивно, але саме порада психолога – іноді краще, ніж ви можете собі допомогти в стресових ситуаціях. Результати недавнього дослідження показали, що близько третини населення планети не обговорювали способи керування своїм стресом із лікарем, хоча саме він – найбільша проблема громадського здоров’я. Якщо ви відчуваєте, що нервозність не покидає вас, або ж ви на порозі стресового стану, консультація з лікарем – хороший спосіб підготуватися до святкових заходів у найкращому настрої.

Вирішуйте дрібні проблеми відразу

Для тих, хто хоче навчитися керувати своїм стресом, потрібно спробувати вирішувати всі щоденні стреси відразу ж після їхнього виникнення. Якщо ви будете ігнорувати або погано керувати щоденними каталізаторами нервозності – вони можуть створити вогнище хронічного стресу, який найчастіше проявляється саме в підготовці до важливих заходів.

Тому навіть у період підготовки до свят не відкладайте дрібні неприємності на потім, щоб не зустрітися з ними в найбільш невідповідний момент.

Влаштуйте перерву в спілкуванні з людьми

Будьмо відверті, не завжди спілкування з людьми, які вам малоприємні, легко припинити. Особливо якщо це члени сім’ї. У новорічні та різдвяні свята сімейне застілля – доволі поширена традиція й іноді обмеження зустрічей з ними – найкращий подарунок для себе. Це не означає, що потрібно зовсім відмовитися від спілкування з родичами, але, щоб уникнути стресу, краще дотримуватися кількох простих правил. Приміром, приділяти на спілкування з окремими людьми не більше ніж 15 хвилин або ж час від часу дозволяти собі переключитися – наприклад, допомогти на кухні або ж пограти з дітьми.

Відпочивайте після вживання їжі

Існує думка, що немає нічого краще, ніж трохи поспати після рясної трапези. І цей спосіб проведення часу іноді дуже навіть непоганий. У дослідженнях, які провели кілька компаній, було доведено, що, наприклад, глибокий сон після бурхливого свята зменшує рівень кортизолу – загальновідомого «гормону стресу». І якщо з причини активності вам не вдасться вдосталь поніжитися в ліжку, то невеликий відпочинок у перервах між урочистостями – прекрасна цьому альтернатива.

Рухайтеся повільніше

Не секрет, що ендорфіни в організмі допомагають нам почуватися щасливіше. Хороший спосіб збільшити їхню кількість – невеликі піші прогулянки. Після довгого застілля або ж активного дня в компанії людей це маленьке задоволення допоможе вам зробити день ще кращим, а свято – приємнішим.

Висипайтеся

Хороший сон має вирішальне значення для зосередженості й гарного самопочуття протягом дня. Дослідники провели невелике опитування: 53 дорослі людини з хорошими показниками здоров’я брали участь протягом кількох тижнів у когнітивних тестах з високим рівнем напруження. Тести надавали ввечері, напередодні сну. Група, позбавлена повноцінного сну, виявляла більше занепокоєння і гніву, ніж та, де якість сну була на належному рівні. Це привело дослідників до висновку, що позбавлення сну знижує нашу терпимість до стресу й робить нас більш схильними до нього протягом дня.

Саме тому перед плануванням свят не забудьте внести в список перший пункт – здоровий і повноцінний сон.