«Сидіть вдома!», - попереджають українців лікарі в час карантину і наводять приклад Італії, в якій пандемія коронавірусу набула нечуваних масштабів. 

Італійці навіть записують відеозвернення, пригадуючи, як несвідомо ставилися до прохань не виходити на вулиці, ходили в кафе, на природу – і потім багато з них поплатилося життям і здоров’ям. 

Однак українці, які лише кілька днів посиділи в самоізоляції, вже не знаходять собі місця у чотирьох стінах і готові вириватися на свіже повітря - попри смертельну небезпеку. 

Чи безпечно зараз відпочивати поза домом, навіть добираючись на природу своїм транспортом? Чи варто йти на прогулянку у міський парк? І які є ризики після відпочинку захворіти на коронавірус? 

Про це «Вголос» поцікався у лікаря-епідеміолога Оксани Пушкарьової, головного епідеміолога Львівщини Наталії Тімко та лікаря і науковця Володимира Галицького. 

Чи можна під час карантину та поширення епідемії виїжджати на природу?

Оксана Пушкарьова:

Безпечно бути у місцях, де немає скупчення людей. Якщо ви зі сім’єю виїжджаєте у ліс, аби погуляти і подихати свіжим  повітрям, але при цьому своїм транспортом, - це допустимо. Тобто люди, які були колективно в одній квартирі, виходять, сідають в авто і переїжджають на місце окремої дислокації, - тоді така прогулянка є менш-більш безпечною.

Але якщо ви їдете зі своєї квартири у заміський заклад – навіть своїм транспортом, - у якому також будуть інші сім’ї – ви все одно контактуватимете  з іншими людьми та наражаєтесь на небезпеку. І навіть якщо всі люди у новому колективі здорові, окрім однієї, тоді цю хворобу вона передасть іншим. 

І ця хвороба – коронавірус – звичайно, що не проявиться на другий-третій день, а перебуватиме в інкубаційному періоді протягом семи днів, а може – й всі чотирнадцять. А найстрашніше, що у такому випадку коронавірус поширюватиметься на інші сім’ї, і швидкість її поширення - дуже велика. При цьому ймовірність важких і смертельних випадків буде також великою. 

Наталія Тімко:

Карантин передбачає ізоляцію – це не канікули, тому варто залишатися вдома

Свідомий українець має залишатися вдома. 

Якщо ж людина дуже хоче вийти поза межі свого дому і впевнена, що нікого хворого не зустріне на сходовій клітці, у ліфті, і може сісти в машину та виїхати кудись в ліс, де немає людей, то тоді можна – але це на її страх і ризик. 

Але знову ж таки, повертаючись додому, можна когось зустріти по дорозі в квартиру, в ліфті, на подвір’ї тощо. Тому українці мають пам’ятати: карантин передбачає ізоляцію – це не канікули, тому варто залишатися вдома. 

Володимир Галицький:

Своїм транспортом виїжджати на природу можна - саме так зараз і треба пересуватись. Адже на сьогодні допустимий (та і бажаний) відпочинок на природі, а всі ті варіанти відпочинку, що передбачають знаходження у приміщенні чи серед скупчення людей, становлять ризик. Втім, театри, спортзали, басейни закриті, концерти скасовані. Все ж знаходити проблеми на свою голову не варто. Адже інфікованими можуть бути люди будь-якого віку.

А міськими парками наодинці гуляти можна? 

Оксана Пушкарьова:

У межах міста на сьогодні гуляти не є безпечно. Якщо вам потрібно поїхати на свіже повітря, вибирайте такі місця, де немає людей – в неокультурнені місця відпочинку. Але при цьому потрібно пам’ятати інший аспект безпеки під час відпочинку на природі: зараз весна - атакують кліщі, які переносять різні хвороби.

Якщо ви просто прогулюєтесь парком чи вулицею і біля вас неподалік нікого немає, то так можна. Але немає гарантії, що всі раптом не повиходять на вулицю, подумавши, що будуть там одні - бо ж карантин.  

У той час, коли кожен думатиме: «Вийду погуляти» - багато інших людей також про це подумають

Люди ж не знають, про що у той же момент думають інші містяни та які на цей час складають плани. І у той час, коли кожен думатиме: «Я вийду у міський парк погуляти» - у момент багато інших людей також про це подумають. Відповідно це створює ризики, адже люди всі знову перебуватимуть в одному місці і контактуватимуть одне з одним - переважно. При цьому хтось чхне, хтось почне кашляти, хтось близько до нас підійде – і вже є ризики заразитися. 

Та й дітки наші непосидючі, підбігатимуть до інших – ми ж не зможемо їх зупинити. Адже діти не можуть без спілкування одне з одним і вони все одно спілкуватимуться навіть попри заборону це робити – як би дорослі цього під час прогулянки не хотіли. 

Наталія Тімко:

Хто дуже хоче порушити карантин, тому варто прогулятися не по центру міста, а максимально уникати людей і виїхати подихати свіжим повітрям десь на територію парку чи лісу. Але найбільш ідеальний варіант зберегти здоров’я – сидіти вдома. Відпочивати будемо, коли карантин закінчиться.

Володимир Галицький:

Бажано виходити з дому тільки у випадку необхідності. Якщо іти на прогулянку - то дотримуватись дистанції та якомога менше контактувати з іншими людьми. Обирайте час, коли людей небагато: ранок чи день - дивлячись по ситуації. Дистанція при цьому має бути між людьми не менше 2 метрів, тоді практично не буде ризику заразитися, якщо хтось пройде повз вас. І навпаки, якщо ви будете спілкуватись на прогулянці з кимось хвилин 20, і ця людина буде заражена, то тоді ризик є серйозний.

Які загалом у таких випадках є ризики захворіти і для кого? 

Оксана Пушкарьова:

Відповідно до статистичних даних, діти на коронавірус не хворіють, або хворіють у дуже легкій формі. Але є один важливий момент у всій цій ситуації: дитина, яка заразилася коронавірусом, може заразити інших членів сім’ї, особливо людей похилого віку, чи людей з хронічними захворюваннями або онкохворобою. І для них цей вірус може бути фатальним – тому така легковажність може коштувати багатьом життя. 

Загалом кількість хворих на коронавірус може бути великою, тому ми маємо розуміти, що треба мінімізувати кількість смертельних випадків і важких випадків, які можуть призвести навіть до інвалідності. 

І взагалі: наших людям, як показує досвід, легкі параметри карантину ставити не можна, бо людина за своєю психологією завжди буде шукати вихід із ситуації у більш  корисний спосіб для себе. 

Тому ми, лікарі, радимо: у час карантину обмежити максимально спілкування з іншими, не гуляти в людних місцях – і пам’ятати: парк - це не безлюдне місце. І якщо ви навіть їдете на безлюдну місцину своїм транспортом, варто врахувати можливість зараження іншими хворобами, зокрема хворобу Лайма, яку переносять кліщі. 

І я, як епідеміолог, прекрасно розумію: якщо зараз всі почнуть масово виїжджати на природу, яка не є окультуреною– це може спричинити поширення інших хвороб – у додаток до коронавірусу. 

Наталія Тімко:

Коронавірус може підхопити людина будь-якого віку, не обов’язково похилого - просто серед осіб 80+ смертність більша. 

Та й коронавірус можна підчепити поза межами дому де-завгодно. Найбільший ризик – передавання від людини до людини при прямому контакті. Та й навіть, якщо йдете у магазин, руками не варто торкатися обличчя і по поверненню додому – обов’язково мийте руки з милом!

Марія Волошин, ІА «Вголос»

Довідка:

До слова, лікар Євген Комаровський розповів, чи можна під час карантину гуляти з дітьми. Доктор переконаний: можна, однак за таких правил:

- під час прогулянки ви не контактуєте з іншими людьми; діти спілкуються невеликими групами (до 5 осіб) під наглядом дорослих, які тримають дистанцію;

- ви маєте можливість залишити власну оселю не вступаючи в контакти з іншими людьми та не торкаючись дорогою дверей, поручнів, кнопок й т. д.; 

- ви знаєте, як правильно відчиняти двері, як натискати кнопки ліфта, ви маєте із собою санітайзер і знаєте, як ним користуватися;

- ви розумієте, що ліс і парк це хоч і далі, але набагато краще, ніж лавочка біля під'їзду.