Око за петарду

Нещасний випадок з депутатом Київради Олександром Пабатом, постраждалим нещодавно результаті вибуху феєрверку, нагадав мені ще один подібний інцидент. Роки три тому в столиці ми з донькою були на дні народженні її подружки. Діти святкували в одній кімнаті, батьки ‒ в іншій. Після кількох чарок господареві захотілося показати гостям феєрверк. Всі спустилися з шостого поверху вниз, вийшли на невеликий пустир за будинком. Я навіть не помітив, як батько іменинниці поставив щось на землю, чиркнув сірником і відскочив. Феєрверк не спрацьовував. Чоловік швидко підійшов до нього і нахилився з перевіркою. Тут хтось ненавмисно штовхнув іменинницю, і вона граючи зойкнула.  Її батько заклопотано озирнувся. В ту саму мить прогримів вибух, і снаряд пішов у висоту. Від біди врятувало диво.

Досі при згадці цього випадку мурашки біжать по шкірі. Тому чітко уявляю, на якій волосині висіло життя Олександра Пабата. Йому не пощастило. Як повідомлялося, він теж намагався  влаштувати феєрверк. Піротехніка не спрацювала, і чоловік нахилився дізнатися причину. У цей момент пролунав вибух. В результаті Олександру розтрощило лицьові кістки і вибило одне око. В даний час його перевезли для лікування за кордон. Життя політика, що подавав великі надії,  і симпатичної людини піддалася найтяжчому і непотрібному випробуванню через якусь безглуздість.

На жаль, причиною більшості таких безглуздих випадків є самі люди. Мабуть, у зазначеній ситуації порушено правила поводження з піротехнікою. Або їх виробники допустили брак. До причин зазвичай ніхто не докопується. Тим часом подібні драми з дивною регулярністю розігруються майже у всіх регіонах України.

Повідомлення з цього «фронту» не можна читати без здригання. 1 січня 2013 на Львівщині хлопець отримав опіки через вибух петарди, повідомила прес-служба МНС України. 24-річна жителька міста Суми намагалася запалити петарду, але піротехнічний пристрій спрацював раніше, вибухом дівчині розірвало щоку. Раніше в Чернівцях 33-річному чоловікові петардою відірвало пальці. У Донецьку 13-річний школяр у квартирі спробував підпалити петарду і викинути у вікно, але вона вибухнула у нього в руках, були пошкоджені очі. У 2011 році в столиці в результаті вибуху феєрверку загинув чоловік. За розповідями очевидців, потерпілий був напідпитку і не відійшов на безпечну відстань.

Вибачте, але країні потрібна ця «неоголошена війна»? Де її витоки? Що провокує подібні події?

Петарда, як засіб політичної боротьби

Проблема є ще серйознішою, ніж може здатися на прикладах Олександра Пабата і його колег по нещастю. Це наочно показав випадок у місті Львові, що стався в ході виборної кампанії 2012 року. За інформацією правоохоронців, перехожий кинув в агітаційні намети однієї з партій пластикові пляшки, наповнені петардами і фарбою. На щастя, ніхто з агітаторів фізично не постраждав, але вони пережили сильний шок, та й нервова система після такого стресу розхитана.

Інцидент з наметами у Львові виявив одну вкрай неприємну властивість піротехнічних «іграшок»: якщо вони потрапляють в негідні руки, то можна чекати неприємностей і навіть біди. Адже хто знає, куди б могла полетіти, наприклад, викинута у вікно запалена петарда. Та й взагалі: що таке петарда? Це, перш за все, підривний снаряд. Призначення підривного снаряда залежить від потужності. Снаряди малої потужності люди пристосували для розваг. Але з маленького снаряда при бажанні завжди можна зробити великий або дуже великий.

Як зробити? В інтернеті зараз є все що завгодно. Я без особливих зусиль знайшов сайт, який розповідає, як зробити петарду «своїми руками». На яскраво оформленій сторінці  виднівся напис «Покрокова інструкція». Далі детально і з картинками описувався весь процес створення в домашніх умовах підривного снаряда під назвою петарда. Звичайно, ця інструкція призначається для любителів веселого і шумного відпочинку, не більше. Але ж скористатися нею можуть різні люди і з зовсім іншою метою.

Звичайно, і мови немає про те, щоб заборонити феєрверки, петарди, бенгальські вогні, римські свічки, ракети та інші подібні піротехнічні пристрої. Який Новий рік без вогнів? Який день народження без салюту? Проблема в тому, щоб поєднати це ‒ свято і безпечну піротехніку ‒ без реальних і потенційних небезпек. І цього цілком можна добитися шляхом низки законодавчих заходів.

Перше і, напевно, найголовніше, що можуть зробити законодавці ‒ обмежити вільний доступ до піротехнічних пристроїв неповнолітніх дітей. Для будь-якого пацана сьогодні немає жодної проблеми придбати петарду або феєрверк.

Доступність вибухівки – у межі закону

Доступність піротехніки явно виходить за межі розумного. Наприклад, один з інтернет-магазинів даного профілю заманює покупців такою рекламою: «Сьогодні купити феєрверки в Україні дуже просто, магазин салютів можна знайти в будь-якому місті, але чи зручно це? Ясно, що рішення купити салюти приймається в переддень майбутнього свята, організація якого доставляє дуже багато клопоту. Розуміючи це, ми створили інтернет-магазин феєрверків «Петарда» з конкретною метою ‒ допомогти Вам у купівлі піротехніки. Купити салюти, петарди або ракети ви можете не виходячи з дому, все що потрібно ‒ оформити замовлення на сайті або по телефону і на протязі одного-двох днів забрати посилку в найближчому відділенні пошти. Зручно? Безперечно!»

...Одного разу для мене стало сюрпризом, що моя дочка-п'ятикласниця  робила по інтернету замовлення на «фенечки» (браслет ручної роботи з бісеру, шкірозамінника, шнурків, пеньки, стрічок, ниток або шкіри ‒ Вікіпедія), і нехитрі прикраси швидко приходили поштою.

Хто може гарантувати, що який-небудь підліток не зробить замовлення по телефону на піротехнічний пристрій в інтернет-магазині без відома старших? Зрозуміло, що ніхто навіть не запитає, скільки йому років і чи в курсі батьки.

Вважаю, не було б надмірним запровадити законодавчу заборону на заочну продаж та доставку додому піротехнічних пристроїв за аналогією з алкоголем. Не всі, напевно, знають, що замовити на дім спиртне ‒ не вийде: «Правилами роздрібної торгівлі алкогольними напоями» це не передбачено. Спробуйте зробити таке замовлення і переконайтеся, що знайдеться небагато охочих обійти правила. Якщо взагалі знайдеться. Втратити ліцензію на торгівлю алкоголем легко, а отримати ‒ дуже навіть не просто.

Поширення аналогічної заборони на піротехніку дозволить якщо не зовсім, то значно скоротити число користувачів нею з числа неповнолітніх. Що доброго в тому, що підлітки нерідко стріляють петардами в будь-якому місці і будь-який час? Яка їм від цього користь? Навіщо це суспільству? Зробивши всю «громадянську» піротехніку надмірно доступною для дітей, дорослий світ не лише створив собі зайві подразники, стрільба під вікнами у вечірній час, наприклад, але й піддає юних громадян і випадкових перехожих невиправданій небезпеці.

Заборону на продаж дітям піротехнічних пристроїв потрібно поширити, як видається, і на стаціонарні торгові точки. Вони, ймовірно, повинні бути спеціалізованими або мати спеціалізовані відділи. Такий вид торгівлі можна ліцензувати. У правилах необхідно обумовити чіткі параметри безпеки піротехніки, яку можна продавати дорослим громадянам.

Китайська якість – троянський подарунок

Чому феєрверк, який намагався запустити Олександр Пабат, не спрацьовував? Цілком можливо, що це була одна їх підробок так званого «китайського ширвжитку». Дешевого, в яскравій обгортці, але ‒ нерідко дуже низької якості і небезпечного.

Спробуйте прочитати інструкцію для користувача до іншого піротехнічному пристрою. Вкрай дрібний шрифт ‒ це не головний недолік багатьох з них. Найчастіше інструкції або не точно перекладені на державну мову, або виконані так, що не забезпечують повного розуміння потенційної небезпеки.

Десь прочитав, що одного разу один американець добився мільйонної компенсації від автосалону після аварії. Що сталося? Виявилося, чоловік прочитав в інструкції з експлуатації щойно купленого автофургона, що під час руху можна поставити машину на «автопілот» (контрольована водієм система підтримки оптимального відстані до транспортного засобу попереду, обраної швидкості, деяких інших параметрів). Американець зрозумів це так, що можна включити «автопілот» і йти в салон фургона пити каву. Що він і зробив... Не минуло й хвилини, як автомобіль з'їхав з траси і врізався в дерево.

Американський суд підтримав претензію цього горе-водія, який звинуватив автосалон в тому, що з інструкції не вловлює різницю між «автопілотами» в автомобілі і літаку.

Мені здається, інструкції до піротехнічних пристроїв навіть для дорослих людей в Україні мають бути складені таким чином, щоб максимально виключити будь-які випадковості (параметри повинні надати фахівці). Звичайно, у випадку втілення цієї вимоги у якомусь нормативному акті можуть підскочити ціни на деякі види розважальних «снарядів». Що ж, напевно, це теж стане певним бар’єром для малолітніх громадян. Куплену за пристойні гроші піротехніку дорослі будуть рідше залишати в доступних для дітей місцях. І, можливо, самі поставляться до використання дорогої іграшки більш обережно і уважно.