Ярослав Кендзьор – голова ЛКО НРУ, народний депутат від БНУНС

Пане Ярославе, як Ви прокоментуєте те, що на Львівщині осередки руху почали активно долучатися до творення єдиної партії на базі блоку НУНС? Йдеться про експеримент на Сихові щодо створення єдиної партії, виступ Сокальських організацій НРУ та НСНУ в підтримку єдиної партії і т.д. Як розуміти ці процеси, коли нещодавно крайові організації НРУ Західної України виступили проти творення партії на базі БНУНС?

Партійні об’єднання активно розпочнуться тоді, коли будуть відповідно прийняті рішення вищими керівними органами НРУ на основі попередніх домовленостей з іншими політичними партіями. Зараз такі перемовини йдуть. Якщо сьогодні десь на місцях ініціюються певні об’єднавчі процеси, це окрім декларації ініціатив більше нічого не означає.

Виходячи на конкретний об’єднавчий процес, ми мусимо внести зміни до Закону України про політичні партії та громадські організації, щоб чітко виписати процедуру, технологію об’єднання. Сьогодні такої процедури в законі не виписано.

Сьогодні, якщо 3 партії вирішили об’єднатися, то 2 мусять само розпуститися. А потім в індивідуальному порядку входити до єдиної збереженої партії. Такий варіант є для нас не прийнятним. Ми хочемо при творенні однієї партії всі партії були рівноправними співзасновниками нової партії і свою історію продовжували у цій новоствореній партії. Нова партія має бути правонаступником тих партій, які їй дали життя.

Цей процес тільки на самому початку своєї реалізації.

Як тоді розцінювати спільну заяву крайових організацій НРУ проти створення єдиної партії та про відновлення діяльності об’єднання «Рух – Українці правиця»?

Ми чітко переконані, що на базі блоку НУНС створити одну єдину партію є просто не можливо. З різних причин. Тут зібрані три цілком різні політичні течії, які не можуть поєднатися в одній партії. Саме тому ми три західноукраїнські організації, Львівська, Тернопільська і Франківська вийшли з такою ініціативою створення національно-демократичної партії. Зараз такі перемовини активізувалися - Руху із УНП та іншими політичними партіями.

Йдеться про створення єдиної партії, але на базі «Української правиці»?

«Української правиці» як такої уже немає, тому що УРП «Собор» вийшов із цього тимчасового політичного утворення, залишилися лише НРУ і УНП. Ідея створення національно-демократичної партії є абсолютно реальною, ми до цього будемо прагнути.

Як бути з обіцянкою одразу після виборів створити єдину партію на базі БНУНС? Сьогодні кожна партія з блоку «малює» свої моделі цієї об’єднаної політичної сили…

Тут немає абсолютно жодної трагедії. Тоді найголовніше завдання перед виборами було створити блок, бо треба було вигравати вибори. Тоді, ставлячи свої підписи під коаліційною угодою, яка передбачала створення блоку НУНС, чи можна було прогнозувати події, які відбулися у партії, яка є основною цього блоку – НСНУ?  Йдеться про поведінку Балоги, Безсмертного та багатьох інших. Ці люди почали розхитувати цей блок і цю партію. Тому дорікання Тарасюку та іншим, що вони підписали угоду, абсолютно недоречні сьогодні.

В першу чергу треба претензії виставляти тим, хто декларував таку позицію і ставив ультиматуми, що, мовляв, візьмемо у блок, якщо ви нам дасте цю обіцянку щодо входження у нову партію. Таким чином партії не створюються. Однак на першому місці стояв блок, бо попереду були вибори. Кожен розумів, що цієї нової партії ніколи не буде створено на базі саме цього блоку.

Тобто Ви бачите можливість створення єдиної національної партії, але не у форматі блоку БНУНС?

Так. З блоку НУНС можуть формуватися принаймні три політичні сили: національно-демократична, ліберальна і ліва.