Про це повідомляє Польське радіо.

«Це дуже важливий текст, один з перших офіційних документів ЄС, що комплексно й чітко описує російське вторгнення 2008 року та складну і небезпечну ситуацію в регіоні. Сама назва документа вказує ясно, хто був 2008 року агресором, а сьогодні є окупантом», – каже Анна Фотиґа, ініціаторка та співавторка резолюції.

Євродепутати наголосили в резолюції, що Російська Федерація, 10 років після військового втручання, надалі незаконно окупує грузинські території Абхазії та регіону Цхінвалі/Південної Осетії, порушує міжнародне право і принципи. Автори документа звернули увагу, що угоди про інтеграцію та союз, які Росія підписала з Абхазією і Південною Осетією у 2014 та 2015 роках, були явним порушенням міжнародного права, принципів ОБСЄ та міжнародних зобов’язань Росії.

Європейський Союз не визнає так званих виборів і референдуму, котрі провели в цих регіонах у 2016 і 2017 роках сепаратисти, яких підтримує Росія.

У документі враховано висновки з двох місій до Грузії, в райони окупованих територій, якими керувала Анна Фотиґа, – зокрема, щораз сильнішу ізоляцію Абхазії та Південної Осетії від решти країни, закриття чергових кордонних пропускних пунктів, створення фактивних бар’єрів уздовж адміністративного кордону та проведення кампанії, що має викоренити грузинську культуру.

Депутати ЄП звернули увагу на процес переміщення межі вглиб території, що знаходиться під контролем Тбілісі, у деяких місцях вона сильно наблизилася до критичної інфраструктури, такої як автостради та газопроводи.

У документі сказано, що спільний приїзд до Грузії східно- і центральноєвропейських лідерів – президента Польщі Лєха Качинського, президента Естонії Тоомаса Гендріка Ільвеса, президента Литви Валдаса Адамкуса, прем’єр-міністра Латвії Іварса Ґодманіса та президента України Віктора Ющенка 12 серпня 2008 року загально визнано одним з головних чинників, що зупинили російський наступ на Тбілісі (військо знаходилося лише 50 кілометрів від столиці Грузії) і сприяли припиненню вогню за посередництва Франції, яка головувала в Раді ЄС.

Європарламент також визнав, що «російський наступ 2008 року був першою серйозною відкритою атакою на європейський лад, враховуючи, що пізніше відбулися наступні, в тому числі анексія Криму та воєнні дії на сході України.

ЄП також закликав до спільного підходу установ Євроспільноти та національних парламентів і використання чіткіших, точніших слів і називати російський напад на Грузію окупацією грузинських територій Абхазії та регіону Цхінвалі.