Генеральний консул РФ у Львові Євгеній Гузєєв розповів як відбуватимуться вибори російського президента в Західній Україні, у тому числі у Львові

Євгене Федоровичу, 2 березня в Росії відбудуться президентські вибори. Вони пройдуть також і на закордонних виборчих округах, у тому числі й у Західній Україні. Підготовка до цих виборів на підконтрольному Вам консульському окрузі відрізняється чимось від підготовки до парламентських виборів, які відбулися недавно?

Готуючись до проведення президентських виборів, ми доклали набагато більше зусиль до того, щоб забезпечити громадянам Росії, які проживають або перебувають у відрядженнях у Західній Україні, їхнє право на участь у виборах. Насамперед, уперше ми ініціювали пропозицію й отримали підтримку для проведення виборів не тільки у Львові, але й у ще декількох містах Західної України: Трускавці, Рівному, Чернівцях і Мукачевому - провести виїзне голосування.

Важливо відзначити, що ми також організували виїзди груп громадян з Івано-Франківська у Львів, з Луцька в Рівне, зі Стрия й Дрогобича в Трускавець, з Ужгорода в Мукачеве. Таким чином, ми реально сприяємо громадянам Росії в здійсненні їхнього виборчого права.

До підготовки виборів ми цього разу підключили громадські організації наших російських співвітчизників. Вони зателефонували буквально до кожного громадянина РФ і сповістили про те, що вибори будуть проходити не тільки у Львові, але і в інших містах.

Очікується, що в президентських виборах візьме участь значно більша кількість виборців-громадян Росії?

Ми очікуємо, що явка буде в декілька разів вищою ніж на минулих парламентських виборах. Тоді у Львові проголосували 294 виборці. Зараз ми очікуємо не менш як 700 виборців. Усього ж в нашому консульському окрузі зареєстровано близько 6 тис. громадян Росії. Однак ми розуміємо, що далеко не всі вони зможуть взяти участь у виборах, тому що живуть у віддалених місцях. Необхідно також відзначити, що багато хто з тих, хто сьогодні є на обліку в генкосульстві, лише формально вважаються громадянами Росії, тому що не переоформляли документи. Ми не можемо їх зняти з обліку, поки вони не заявлять про своє бажання позбутися російського громадянства.

Робота на виїзних ділянках забезпечується силами співробітників консульства?

Цього разу ми розширили склад виборчої комісії з 7 до 15 членів. Склад виборчої комісії буде розширений за рахунок введення до її складу чотирьох дипломатів, яких на наше прохання надішле посольство. Вони будуть проводити вибори на виїзних ділянках. Ми також залучили до роботи в комісії ще трьох громадян Росії, які працюють і проживають у Західній Україні, перебуваючи в службових відрядженнях. Це співробітники ЛАЗу. Решта членів комісії - працівники генконсульства. Відповідно до закону Росії ми не можемо залучати до роботи в комісії громадян РФ, що постійно проживають на території України.

Доля президентських виборів у Росії досить передбачувана: усі очікують, що новим президентом Росії буде Медведєв. А от наскільки реально те, що Володимир Путін займе посаду прем'єр-міністра?

Президентські вибори в Росії проходять у демократичній обстановці. Участь у них беруть чотири кандидати, що представляють солідні й відомі партії РФ: ЛДПР, КПРФ, Демпартію і «Єдину Росію». Більшість росіян готові голосувати за продовження курсу президента Путіна. В основі цього курсу - сім соціально-економічних програм, орієнтованих на розвиток країни. Наше керівництво приділяє сьогодні підвищену увагу соціально-економічним проблемам. Національні проекти переростають у національні програми з величезними фінансовими можливостями. Уперше в 2007 у Росії народжуваність перевищила смертність. У нас росте середня тривалість життя й до 2020 року ми повинні вийти на рівень тривалості життя 75 років, а це реальне свідчення успіхів нашої системи охорони здоров'я. Всі школи в Росії комп'ютеризовані. На території Росії створено шість великих науково-виробничих комплексів. Запущено 26 супутників системи «Глоснас», яку можна порівняти з американською GPS. Передбачено величезні вклади в армію: до 2010 року всі контрактники одержать службові квартири, а до 2015 року армія буде повністю переозброєна. Приблизно до 2020 року в Росії рівень життя населення перевищить аналогічний середньоєвропейський показник.

Це свідчить про те, що керівництво країни зосередилося на внутрішніх проблемах, у першу чергу - на соціально-економічних. Ми сподіваємося, що якщо переможе Медведєв, то його партнером обов'язково стане Володимир Путін. Адже саме з ним пов'язані всі ці успіхи. Не виключено також, що Путін прийме пропозицію й стане прем'єр-міністром.