Чи здатні нинішні атлети Львівщини, більшість з яких є представниками ЛДУФК, підкорити олімпійський п’єдестал? З цим запитанням ми звернулися до ректора провідного у своїй сфері вишу України, професора Євгена Приступи.

Хоча прогнози в спорті річ невдячна, вірю, що з Лондона наші олімпійці привезуть чотири-п’ять медалей, а за сприятливих обставин – ще більше, - каже Євген Приступа. - Водночас, зазначу, що з кожним роком конкуренція у спорті найвищих досягнень лише зростає. Якщо раніше на золоту олімпійську медаль у тому чи іншому виді спорту претендувало приблизно п’ять-шість атлетів, то віднедавна їх число зросло до двадцяти. А Олімпіада – це взагалі особливі ігри, де панує неповторна аура й атмосфера. Тому й чимало відомих у світі титулованих спортсменів мають у своїй колекції нагороди чемпіонатів світу та Європи, а олімпійської медалі, особливо – золотої, там бракує. Аби підвести спортсмена до піку форми саме на період проведення олімпійських ігор, над цим, окрім тренера, працює ціла комплексна наукова група, яких у нашому університеті аж чотири. Зростає роль фармакологічного супроводу, яке включає відновлення атлета. Звісно, тренер повинен тонко відчувати необхідну для свого підопічного кількість стартів перед олімпійськими іграми, аби в Лондоні він знову був «голодним» до боротьби. Загалом, на результат виступу впливає дуже багато чинників. Тому щось прогнозувати дуже і дуже складно.

Зрозуміло, що Україна не здатна конкурувати з такими спортивними монстрами як Китай, США і Росія. США на одну золоту медаль витрачають приблизно 1,5 мільйона доларів, а Україна – менше 100 тисяч. Відповідно, зростає роль селекції спортивних талантів, роль студентського спорту. У цьому плані хотів би відзначити плідну співпрацю нашого університету із Львівським училищем фізичної культури, звідки в основному ми й черпаємо необхідний резерв, який уже в нас сформовується у атлета, котрий готовий на дорослому рівні конкурувати із провідними спортсменами світу.

Євгене Никодимовичу, нещодавно в Україні оприлюднили список із 533 кандидатів на участь у Іграх ХХX Олімпіади у Лондоні, затверджений Головою Державної служби молоді та спорту України Равілем Сафіулліним.

У цьому списку усі кандидати поділені на три групи: елітна, провідна і перспективна. До елітної – увійшли десятеро представників Львівського державного університету фізичної культури. Це – наші випускники, аспіранти й студенти. Зокрема, новоспечені чемпіони світу з боксу Олександр Усик і Євген Хитров (обоє аспіранти ЛДУФК), котрих у збірній тренує наш викладач, найкращий тренер світу за підсумками 2011 року Дмитро Сосновський. Дай Боже, аби і в Лондоні вони ще раз на увесь світ прославили Україну. Вірю я в успіх інших представників ЛДУФК елітної групи, кожен з яких має всі передумови зійти на олімпійський п’єдестал. Цікаво, що такі ж самі шанси на успіх мають і представники ЛДУФК провідної чи перспективної груп. А борчині Людмила Балушка, Ольга Нерепеха чи Ірина Гусяк хоча й наразі не включені у жодну з цих груп, за словами нашого провідного тренера Андрія Пістуна постійно перебувають в обоймі збірної України й також можуть поборотися за місце в олімпійській команді. Загалом, у тих видах спорту, де ліцензії не є іменними, конкуренція за місце у збірній значно зросла й боротьба за можливість стартувати в Лондоні триватиме до останнього. Саме ця конкуренція й відбирає у спортсмена фізичні, моральні й психологічні сили, яких під час головного виступу на Олімпіаді йому може й забракнути. Це також одна із проблем вітчизняного спорту.

Проблемними в Україні є ігрові види, останнім успіхом яких є бронзова медаль гандбольної жіночої збірної на Олімпіаді в Афінах 2004 року.

Саме на юних гандболісток Львівського училища фізичної культури та університету фізичної культури ми розраховуємо в найближчому майбутньому. Попри хитке фінансове становище, Галичанка живе, а її гравці поступово дорослішають й прогресують і вже сьогодні лідерів команди запрошують до лав різноманітних збірних України. А на дитячому рівні вихованкам Василя Козара й Віталія Надича в останні три роки в Україні не має рівних. Так що є всі передумови вірити в те, що в недалекому майбутньому національна збірна України з гандболу формуватиметься на базі львівської Галичанки.