Европейський парламент засуджує принципи формування Росією цін на газ. Про це йшлося на позачерговому засіданні делегації Європарламенту із зв’язків з Україною в Брюсселі (Бельгія) 11 січня. Як сказано в повідомленні прес-служби МЗС України, на засіданні обговорювалися наслідки газової суперечки між Україною і Росією.

Депутати Європарламенту відзначили незрозумілість формування російською стороною цін на газ і наголосили на необхідності недопущення політичного шантажу в газовій суперечці з Україною.

Також депутати обговорили необхідність знайти фінансові інструменти допомоги Україні для впровадження енергозберігаючих технологій, зокрема через фінансові інститути Європейського Союзу. Також вони закликали країни Європи, що використовують російський газ, до диверсифікації джерел і шляхів газопостачання, а також до перегляду загальної політики використання газу.

Голова представництва України при ЄС Роман Шпек відзначив, що Україна чітко виконала свої обов’язки щодо забезпечення транзиту російського газу в ЄС. Шпек також сказав, що в результаті газової суперечки Україна довела свою готовність бути відповідальним і надійним партнером, який поводиться відповідно до цивілізованих норм і чітко дотримується прийнятих на себе зобов’язань.

«Ми всі повинні зробити висновок, що диверсифікація шляхів газопостачання об’єднує нас в нашій загальній меті - зменшити залежність від одного постачальника і непередбаченої поведінки Росії. Для цього у нас є інструмент - Меморандум про взаєморозуміння між Україною і ЄС після співпраці в енергетичній сфері, який був підписаний 1 грудня 2005 року», - сказав Шпек.

Як повідомлялося, Україна домовилася з Росією збільшити з 1 січня ставку на транзит газу з 1,09 долара до 1,6 долара за 1 тис. куб. м на 100 кілометрів. Країни також домовилися про постачання газу до України по 95 доларів за 1 тис. куб. м (замість 50 доларів в 2005 році).

ProUa