Комісія МАБ ЮНЕСКО на своєму останньому засіданні прийняла рішення про створення Міжнародного біосферного резервату (заповідника) «Розточчя». Про це Вголосу повідомив начальник Держуправління охорони навколишнього природного середовища у Львівській області Богдан Матолич з посиланням на інформацію польських колег, які були присутні на цьому засіданні.

«Рішення комісії ЮНЕСКО на практиці означає, що національний природний парк «Розточчя», державний заказник «Розточчя», регіональний ландшафтний парк «Розточчя», які розташовані на території України, зараз об’єднаються з польськими природоохоронними територіями, прилеглими до українсько-польського кордону. Відповідно, це дасть можливість проводити спільні наукові досліди, які, як ми очікуємо, будуть спільно фінансуватися міжнародними організаціями», - пояснив Матолич. 

Богдан Матолич вважає, що рішення ЮНЕСКО є важливим як для України, так і для природоохоронної структури всієї Європи.

«Це рішення є важливим. Тому що європейські заповідні території в районі Розточчя розділяє державний кордон. Тепер же він, можна вважати, нами, екологами подоланий, і не заважає повноцінній співпраці, в результатах якої зацікавлена вся Європа», - наголосив він. 

Загальна територія резервату складатиме 150 тис. га.

«З польської сторони у склад заповідника увійдуть національний парк, 4 краєобразові парки і 18 природних резервацій. Їхня територія складає понад 110 тис. га. З української сторони -  Яворівський національний парк, Державний  заповідник «Розточчя» і регіональний ландшафтний парк «Равське Розточчя», а також 8 заказників і 4 заповідні урочища. Всього близько 40 тис. га», - повідомив Матолич. 

Богдан Матолич відзначив, що рішенню ЮНЕСКО передувала велика підготовча робота з боку українських вчених та державних і міських структур влади.

«Все вже зроблено. Усі погодження з місцевими органами влади є. Отож ніщо не перешкоджатиме втіленню рішення ЮНЕСКО з української сторони», - сказав він.

Розточчя  є частиною європейського вододілу між Балтійським і Чорноморським басейнами, контактною зоною Східно-Європейської платформенної і Карпатської геосинклінальної тектонічних структур, межею Середньоєвропейської і Північноєвропейської флористичних провінцій, історичним перехрестям слов'янських етносів, давніх і сучасних торгових шляхів. Тому регіон Розточчя становить інтерес не лише для України і Польщі, але й для всієї Центрально-Східної Європи.

Об'єднання у функціональний заповідний комплекс згаданих природоохоронних об'єктів і включення їх до міжнародного біосферного резервату сприятиме покращенню його екологічної репрезентативності і, рівночасно, дозволить спільними зусиллями екологів двох країн вирішувати пріоритетні завдання по збереженню біологічної диверзитності та забезпеченню сталого розвитку в регіоні.

Тому цей проект отримав підтримку на багатьох міжнародних конференціях по охороні природи Розточчя, у наукових публікаціях польських та українських вчених, у рішеннях Міністерств по охороні навколишнього середовища двох держав. Резерват матиме також вагоме значення для розвитку міжнародного туризму.

Взаємне відвідування біосферного резервату сприятиме культурному зближенню та духовному взаємозбагаченню населення двох держав. В цьому полягає важливе культурне та екогуманне значення Розточанського біосферного резервату.

Такий територій, як от біосферний резерват «Розточчя», в усій Європі є 20, а в Україні тільки 2: «Східні  Карпати» і «Дунайські плавні».

фото: i.i.ua