6 квітня 2020 року відбулася 10-а Інформаційна зустріч з питань ситуації в тимчасово окупованому Криму у сферах компетенції ЮНЕСКО. В умовах пандемії коронавірусу COVID-19 захід було проведено в режимі онлайн за інтерактивної участі держав-членів, повідомляє пресслужба МЗС України.

Серед країн-членів було розповсюджено відповідні доповіді інституційних партнерів Організації: офісів Верховного Комісара ООН з прав людини, Представника з питань свободи преси ОБСЄ, Міжнародної ради з охорони пам'яток та історичних місць (ІКОМОС), а також “Amnesty International”.

«У доповідях констатується подальше погіршення ситуації у тимчасово окупованому Криму у сферах компетенції ЮНЕСКО, наводяться конкретні факти триваючих порушень прав людини, утисків національних меншин, свободи преси, безпеки журналістів, захисту культурної спадщини, перешкод у доступі до освіти рідною мовою», – йдеться в повідомленні.

Наголошується про порушення прав людини та конвенцій ЮНЕСКО у тимчасово окупованих АРК та м.Севастополі у сферах, що стосуються мандату Організації та тенденції до суттєвого погіршення ситуації на півострові та важливості активізації зусиль ЮНЕСКО із забезпечення прямого моніторингу ситуації у Криму.

У заяві міститься заклик до ЮНЕСКО продовжити здійснення першого етапу прямого моніторингу з метою вивчення ситуації в тимчасово окупованому Криму у сферах компетенції Організації для реалізації у подальшому другого етапу моніторингу безпосередньо на території тимчасово окупованого півострова. У заяві також наголошується, що при здійсненні моніторингу ситуації в Криму ЮНЕСКО має продовжувати керуватися резолюцією ГА ООН 28/262 від 27 березня 2014 р. «Територіальна цілісність України».

Результати Інформаційної зустрічі підтвердили збереження проблематики окупованого Криму у списку пріоритетів діяльності ЮНЕСКО та засвідчили  подальше зростання підтримки України у контексті розгляду чергового рішення Виконавчої ради ЮНЕСКО «Моніторинг ситуації в Автономній Республіці Крим (Україна)», запланованого на жовтень 2020 року.