Про особливості «антитабачниківського» видання в інтерв’ю Вголосу розповів один із авторів посібника народний депутат України, віце-прем'єр-міністр із питань соціальної та гуманітарної політики, міністр освіти й науки Уряду національної альтернативи свободівець Юрій Михальчишин.

Пане Юрію, чим різниться нове видання посібника з Історії України для 10-11 класів від попереднього?

Це є виправлене та доповнене видання.  Під час роботи над цим посібником ми зосередили увагу на тих сторінках історії, які інтенсивно фальсифікуються, викривляються та деформуються.

Насамперед, ми додали параграфи, які висвітлюють героїчну історію спротиву українців комуністичній окупації в Холодному Яру, період 1918-1920 років. Також у посібнику є ґрунтовний параграф, присвячений подіям у Закарпатті 1938-1939 років. Окрім цього,  ми подаємо аналіз подій Другої світової війни та ролі українського визвольного руху у 1939-1950 роках. Це те, чим нове видання відрізняється від попереднього та він аналогів, які рекомендовані Міністерством освіти імені Дмитра Табачника.

Також варто наголосити на гарній поліграфії та новому дизайні, які роблять посібник більш привабливим та якісним продуктом.

Над посібником, як відомо, працювало 10 авторів. А який із розділів розробляли безпосередньо Ви?

Мені випало опрацювати період доволі буремний – це 90 роки минулого століття, початок 2000-х років та аж до сьогодення. Зокрема, це події, пов’язані із демократичними перетвореннями, з однієї сторони, з іншої – із дикою стихійною приватизацією, яка завершилася побудовою в Україні олігархічно-кримінального режиму, в реаліях якого ми сьогодні живемо.

Відтак, не вдаючись до глибинного пояснення та причин, з якими ми ще власне стикнемося, довелося дати побіжний, але всебічний аналіз перепитій останнього двадцятиліття. Це події, які потребують не лише чесного та об’єктивного викладу, а й потребують свободи від суб’єктивних заангажованих оцінок, адже це те, що, по суті, визначає вектор нашого теперішнього та майбутнього розвитку держави.

Скільки часу тривала робота над перевиданим посібником? І яким тиражем вийшло видання у світ?

Зібрати авторів, опрацювати концепцію, написати всі матеріали та доповнити їх ілюстративним матеріалом вдалось за півроку.

Тираж посібника становить 3 тисячі примірників. Ми розуміємо, що цього не достатньо, але видавництво поки не може ризикувати в теперішніх умовах книжкового ринку, який суціль окупований росіянами. Також ми маємо справу із низькою купівельною спроможністю українців, тому ми свідомо розраховуємо на перший тираж, як лише тимчасову віху, а згодом буде перевидання цього посібника.

Де Ви реалізовуватимете видання? Чи презентуватимете підручник у школах?

В першу чергу, у львівських книгарнях. Стосовно планів просвітницької роботи, то, звичайно, ми закуповуватимемо посібник і самотужки поширюватимемо його у вигляді різноманітних презентацій та даруватимемо педагогічним колективам загальноосвітніх закладів.

Поширюватимете лише у Львівській області чи будуть й інші регіони України?

Ні, потрібно розширити географію. Ми розуміємо, що найбільш затребуваним цей посібник є саме в Центрі та на Сході України, де зараз відбувається національне пробудження і національна свідомість підростаючого покоління формується у дуже складних умовах.

От наше минулорічне видання розійшлося впродовж кількох місяців. Мені доводилося відмовляти багатьом педагогам зі Сходу та Півдня, які до мене писали вже в приватному порядку.

Як мені відомо, Міністерство освіти та науки забороняє використовувати в навчальному процесі підручники, які не затверджені його грифом.

Посібник не потребує грифу Міністерства освіти та науки, саме тому ми зупинилися на такій формі, а не планували його видати як підручник. Бо розуміємо, що дуже складно отримати рекомендацію в умовах теперішнього засилля українофобії в міністерстві пана Табачника. Проте в майбутньому, коли відбудеться зміна влади, ми плануємо видати повноцінний підручник, а поки обмежуємося лише посібником, тому що у такій формі ми його можемо запровадити у навчальний процес.

Чи є в планах продовження розробки альтернативних міністерським підручників та посібників?

Знаєте, 3 тисячі примірників – це дуже мало. Тому говорити про значний вплив видання, тиражем менше 10 тисяч, не серйозно в сьогоднішніх реаліях. Ми, в першу чергу, прагнутимемо наростити об’єми.

Окрім того, у мене вже є обриси майбутнього проекту – це посібник присвячений вивченню тоталітарних режимів минулого століття. Це дуже актуальна тема, болюча і сьогодні вона є предметом серйозних спекуляцій. Тому, щоб розвіяти певні міфи та стереотипи, думаю, було б доцільно видати навчальний посібник, присвячений саме цій тематиці, яка, по суті, зараз є ще й об’єктом інформаційної війни, а не предметом детального дослідження науковців.

Розмовляла Марія Богак