Юрій Загородній – лідер СДПУ(О)

Пане Юрію, які Ви бачите шляхи виходу з політичної кризи?

Вихід з політичної кризи… Нас неминуче чекають нові парламентські вибори. Хочуть цього політичні сили чи не хочуть, хочуть цього виборці чи не хочуть, але те, що сьогодні відбуваються в країні, веде до того, що вибори таки будуть. Це однозначно. Це завдання мінімум виходу з політичної кризи.

Завдання максимум – відсторонення від влади різнокольорових лібералів будь-якого відтінку, помаранчевого чи біло-голубого.

Але чи вирішать проблему нові парламентські вибори?

Якщо люди сьогодні знову проголосують за БЮТ, «Нашу Україну» нічого не вирішиться, все знову залишиться на своєму місці. Виборці мають бути дуже вдумливими, знаходячись в кабінці, ставлячи позначку, і вибирати не за обличчям, а вибирати програму. В нас на жаль вибирають обличчя.

Що потрібно зробити, щоб українці не вибирали «за обличчям»?

Буде біда, якщо знову проголосують за тих, хто є. Всі, хто сьогодні при владі, між собою ніколи не домовляться. Чим довше вони будуть перебувати при владі, тим гірше буде для України. Голосувати треба за інші політичні сили, ті, які мають програми.

Чи може вирішити проблему новий закон про вибори, зміни до Конституції, законодавчі зміни загалом?

У нашій державі всім треба зрозуміти, що має бути верховенство закону, всі мають чітко дотримуватися конституції. В нас сьогодні на жаль замість конституції і законів працюють політичні домовленості. Виходить, що коаліційна угода вища Конституції. Коаліційна угода має розроблятися на базі Конституції. Поки цього не буде ні про який порядок у державі ми не можемо говорити, тому що буде те саме продовжуватися. З цього все починається.

Як відомо, СДПУ(О) ініціювала процес об’єднання лівоцентристських. На Вашу думку, таке об’єднання має перспективу?

Соціальні дослідження у 2006 році показали, що прихильників соціал-демократичної ідеології в Україні є близько 30%, а у 2007-2008 роках фіксують прихильність українців до цієї ідеології на рівні 37%. У той час як національно-демократична ідеологія – близько 25%, комуністична – 12%, ліберальна – 10%. Виходить, що соціал-демократична ідеологія є затребуваною для України сьогодні.

На політичній карті України працює не одна партія, яка сповідує соціал-демократичну ідеологію. У цьому й проблема соціал-демократичного або всього лівого руху у нашій державі. Ми виступили ініціаторами об’єднання і вважаємо, що альтернативи, як об’єднатися, немає.

Але процес об’єднання – це не простий процес і він не робиться надто швидко. Ми вивчали досвід країн, де пройшли вже такі об’єднання. В Чехословаччині, сьогодні в Білорусії і Польщі проходить цей процес.

Це питання із політичної площини часто переходить у чисто психологічну площину. Ми ініціювали цей процес, зроблене практична робота. 15 листопада і 19 грудня 2007 року відбулися 2 круглих столи по об’єднанню. Їх значення надзвичайно велике. Тому ще вперше в політичній історії незалежної України за одним столом зібрався весь спектр лівих політичних сил в нашій державі, які почали розмову з того, що в нас є багато спільного і є багато відмінного, але ми повинні говорити про те, що нас об’єднує і рухатися від цього вперед.

Була створена робоча група, яка напрацювала проект декларації принципів об’єднання, який направлений партіям, які приймають участь у переговорному процесі, для обговорення цих документів і прийняття рішення щодо його підписання.

Зокрема, СДПУ(О) на своєму засіданні політбюро в березні місяці розглянули такий проект декларації принципів об’єднання і прийняла рішення доручити голові партії підписати такий документ. Інші партії наразі розглядають це питання.

Ми сьогодні рухаємося у напрямку, що нам спочатку треба виробити ідеологічні принципи об’єднання, які відображені у декларації. Після підписання цього документу ми перейдемо на інший ступінь цієї роботи. На цьому етапі можливо буде йти обговорення кандидатури лідера, форми і назви об’єднання.

Але якщо б зараз говорили про назву і про лідера, повірте мені, нічого б не вийшло.

Нам дуже приємно, що цю позицію поділяють і більшість партій, які приймають участь у цій роботі.

З якими саме політичними силами ведуть переговори соціал-демократи про об’єднання?

Таких політичних сил багато. Серед них: СПУ, ПСПУ, УСДП, Солідарність жінок України, Народно-трудовий союз та інші . І цілий ряд інших партій, які сьогодні існують, вони різні по чисельності, але ця тема об’єднання нас всіх зблизила і йде нормальна конструктивна повсякденна робота.

Все ж коли можна очікувати появу на політичні арені України нової об’єднаної лівоцентристської сили?

Процес об’єднання не потребує прискорення. Він має визріти зсередини. Знаєте, як підходить тісто, щоб вийшов добрий коровай. Так і тут – прискорення буде тільки на шкоду.

Ви сказали про партії, з якими соціал-демократи готові об’єднатися, а з якими силами, на Вашу думку, не може йти мова про об’єднання?

Ми про це не говоримо, що з якимось політичними силами не можемо об’єднатися. Цей процес відбудеться неминуче. Навіть тих, хто сьогодні із сторони спостерігає як іде цей переговорний процес, завтра стануть учасниками цього процесу. Головне - це об’єднання на ідеологічній основі, а не на технологічній.

Є різниця між партіями і технологічними проектами. Сьогодні в нас більшість політичних структур є технологічними проектами. Ми належимо до тієї політичної структури, яка має свою ідеологію. Більшість технологічних проектів у пошуках ідеології. Візьміть БЮТ. Спочатку вони заявили, що претендують на соціал-демократичну ідеологію, а потім різко звернули вправо, ставши членом Європейської народної партії. Чому так веде себе БЮТ? Вони розуміють, що матимуть свої голоси тільки там, де електорат Ющенка.

Сьогодні «Наша Україна» це хіба партія? Це технологічний проект. Вони в пошуках навіть назви своєї. То була «Наша Україна», зроблена для того, щоб Ющенко став президентом, потім – НСНУ, потім додали «Народну самооборону». Це проект.

Литвин, пройшовши до парламенту заявив, що готовий представляти інтереси всіх соціал-демократичних партій, які не пройшли в парламент. Він теж в пошуках ідеології.

Політична структура, яка немає ідеології, це не партія, це технологічний проект. А ми партія, тому що ми маємо ідеологію.

Соціал-демократи задекларували, що мають намір брати участь у всіх виборах, які відбуватимуться в Україні. Чи маєте Ви кандидата на президентські вибори?

Так. Але прізвища називати не буду. Я можу лише описати образ людини, яка може бути кандидатом в президенти.

Чи матиме ваш кандидат шанси?

Шанси має кожен. Але я глибоко переконаний, що Ющенко не має шансів стати президентом. Так само з кожним днем тануть шанси стати президентом Тимошенко.

Ваша позиція щодо доцільності проведення дострокових місцевих виборів?

Наша проблема заключається у тому, що ніхто не поважає закон, працює доцільність.

Якщо будуть прямі президентські вибори, то не виключено, що можуть дострокові вибори у місцеві ради, тому що за цей адмінресурс будуть боротися претенденти на посаду президента. І кожен захоче переформувати це під себе.

Якщо взяти Західну Україну сьогодні, то Ющенко тут втратив все, всю підтримку. Але у владах більшість представників «Нашої України» по виборах 2006 року. А по виборах 2007 року тут переміг БЮТ. БЮТ захоче переформувати під себе місцеві ради. Значить один раз - ми порушили закон і оголосили позачергові вибори. Приклад, вибори у місті Києві, вони також незаконні, але вони проходять. То що третій раз не можна ініціювати? Якби в Україні президент був господарем, то такого бардака сьогодні не було б. 

ІА «PRESSTIME.COM.UA»