Про цей візит говорилось місяцями. Останній раз під час Європейських Днів Добросусідства у Крилові, недалеко Сагриня. Хоча офіційно цього ніхто не підтвердив, президенти України та Польщі мали зустрітись у селі, в якому у березні 1944 року солдати АК вбили кілька сотень українців. "Це українська сторона прагнула урочистого відкриття пам'ятника" - говорить у інтерв'ю "Жечпосполітій" Адам Сівек, керівник відділу Ради Охорони Пам'яті Боротьби і Мучеництва Польщі.

Спочатку була надія, що зустріч відбудеться у липні, коли Віктор Ющенко і Лєх Качиньскі перебували у Любліні на урочистостях 440-ліття Люблінської Унії. Натомість, пригадаймо, візит українського президента викликав контроверсії, бо тоді проти присвоєння йому звання почесного доктора Люблінського Католицького Університету протестували організації кресов'ян, які "нагородили" Ющенка ярликом "глорифікатора вбивць з ОУН-УПА". Президент України тоді несподівано скоротив своє перебування в Любліні, що остаточно поставило хрест на можливості його візиту до Сагриня.

Черговий раз дискусія на цю тему розгорілась в останніх тижнях в зв'язку з візитом Ющенка до Польщі, який був запланований на 7-8 вересня. Влада гміни Вербковіце, на території якої розташований Сагринь, не була впевнена чи буде господарями такої високої зустрічі. Неофіційні візити представників українських органів самоврядування, переважно з Волині, огляд території поліцією, дзвінки з Бюро Охорони Уряду (служба, яка забезпечує охорону перших осіб Польщі) до місцевих службовців підказували, що візит може відбутись в останню мить.

Про можливість візиту Ющенка до Сагриня недавно інформував Секретаріат Президента України, який також прагнув, щоб з Ющенком у відкритті пам'ятника брав участь Лєх Качиньскі.

Проте, цього не варто сподіватись. З повідомлення для преси Канцелярії Президента Польщі випливає, що дводенний візит Президента Ющенка не передбачає участі у відкритті памятника в Сагрині. "Були плітки, а завершилось нічим" - говорить Лєх Бойко, війт гміни Вербковіце.

Чому не відбудеться зустріч президентів Польщі та України у Сагрині? Цього достеменно не знаємо. На думку війтв Бойка, причиною можуть бути останні події, що не сприяли польсько-українському порозумінню: протест проти присвоєння звання почесного доктора Люблінського Католицького Університету Віктору Ющенку та контроверсійний велопробіг української молоді "Європейськими слідами Степана Бандери". -Зіпсувалась атмосфера для організації таких заходів, - говорить Лєх Бойко.

Про польсько-українські стосунки Віктор Ющенко буде розмовляти з Лехом Качиньським у Варшаві. Уже відбулось відкриття пам'ятника жертвам голодомору, зустрінеться з прем'єром Туском та маршалками Сейму і Сенату. Другий день візиту Ющенко проведе в Перемишлі, де повинен зустрітись з українською громадою, а в Пікуліцах покладе вінок на цвинтарі армії УНР.