Про це сьогодні йшлося під час засідання круглого столу «Дотримання ЛМКП «Львівводоканал» законодавства про захист економічної конкуренції при проведенні періодичної повірки вимірювальної техніки», передає кореспондент «Вголосу».

Як пояснив голова Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України Андрій Басараба, з 1 січня 2016 року постановою Кабміну №474 введено в дію порядок подання засобів вимірювальної техніки на періодичну повірку, одночасно набув чинності ЗУ «Про метрологію», де чітко вказано, що періодична повірка, обслуговування та ремонт вимірювальної техніки має відбуватися за рахунок виконавця. Тому «Львівводоканал» як виконавець має робити це за свій кошт і не вимагати в людей грошей.

Водночас заступник керівника «Львівводоканалу» Дмитро Ванькович пояснив, що, хоча законодавець і визначив підприємство виконавцем послуг та набув чинності відповідний порядок, не було прописано, за який кошт підприємство має проводити цю повірку.

«Адже з коштів, які надходять за воду, ми не маємо права здійснювати іншу діяльність, у тому числі й повірку лічильників», – пояснює він. Тому вийшла правова колізія. Лише наприкінці січня «Львівводоканалу» затвердили нові тарифи для багатоквартирних будинків, де було включено витрати на повірку лічильників. Проте тарифи набувають чинності з 17 лютого.

«До 17 лютого в тарифах на послуги водопостачання і водовідведення не було враховано видатки на повірку лічильників, тому такі послуги надавали на платній основі за окремо укладеними договорами. З 17 лютого мешканці будуть оплачувати, зокрема, і повірку. Саме з цього часу «Львівводоканал» має право і буде проводити повірку за кошти тарифу, до того моменту – за кошти мешканців. Ми мали несумісність законодавства. Коли АМКУ наголошує, що з 1 січня набув чинності закон і виконавець повинен здійснювати повірку за свій кошт, то це означало, що вона мала відбуватися за рахунок тарифів, а тарифів як таких не було», – пояснює речниця «Львівводоканалу» Уляна Горбата.

У «Львівводоканалі» переконані, що цілковито неправильно наголошувати, що послуга повірки лічильника має бути безкоштовна, адже нічого безплатного, на їхню думку, немає, тому мусить бути якесь джерело відшкодування. «Це проблема всіх водоканалів України. Нові тарифи НКРЄ затвердило для 36 водоканалів України, однак залишаються міста, де ще існує ця колізія», – каже Уляна Горбата. Однак з 17 лютого проблема зникне лише для мешканців багатоквартирних будинків. Адже лише їм збільшено тариф на 1 гривню – до 10,49 грн за 1 м куб., куди й увійшла плата за повірку лічильників. Для індивідуальних будинків тариф залишається незмінним – на рівні 9,48 грн, тому й здійснювати таку повірку їхні мешканці мають за свій кошт. Дмитро Ванькович переконаний, що це правильно, бо вони й платять менше.

Дмитро Ванькович також уточнив, що «Львівводоканал» безпосередньо здійснювати повірку лічильників не буде, а укладатиме тендер з однією зі спеціалізованих фірм і вже їй сплачуватиме кошти. На сьогодні є шість фірм, які мають змогу це робити. Й дотепер «Львівводоканал» фактично не брав коштів за повірку лічильників, а негласно скеровував мешканців до однієї з цих фірм, наприклад, вказуючи їх на квитанції.

У дочірньому сервісному підприємстві «Львівводоканал» «Водомір» комплекс послуг з повірки лічильника коштував 85,28 грн. Також Дмитро Ванькович пояснює, що фактично щодня необхідно провести близько 200 повірок лічильників, у місяць це приблизно 4 тис. грн. На сьогодні у «Львівводоканалі» протерміновано повірку 150-200 тис. лічильників.