Про це повідомив керівник ГО «Комітет екологічного порятунку» й голова громадської ради при державній екологічній інспекції у Львівській області Марко Шпікула під час засідання виїзної комісії, повідомляє кореспондент «Вголосу».

За його словами, у жовтні було зафіксовано випадки вивезення з Грибовицького сміттєзвалища кислих гудронів. Тоді на місце виїжджали поліція, державна екологічна інспекція, Жовківська райадміністрація, однак крадіжки тривають. Як пояснив представник Жовківського відділення поліції, заступник начальника сектору, майор Ростислав Зінчук, за цим фактом було відкрито кримінальне провадження і триває досудова перевірка. Однак Марко Шпікула наголошує, що два тижні тому він приїжджав на сміттєзвалище й побачив свіжі сліди вивезення гудронів.

«Пройшло вже два місяці відтоді, як порушено справу, а близько двох тижнів тому гудрони далі вивозили, якось дивно триває кримінальна справа», – наголосив він.

Біля гудронових озер і справді вирито нові котловани, в які зливають гудрони перед транспортуванням. На Грибовицькому сміттєзвалищі є три озера-котловани з кислими гудронами. Окрім відходів нафтовидобувної галузі, в ці резервуари зливали відходи різних хімічних підприємств. За приблизними підрахунками, там є від 200 до 500 тисяч тонн кислих гудронів. Усі вони належать Львівському дослідному нафтомаслозаводу, який нині є банкрутом. Марко Шпікула каже, що підприємство перевело свої гудрони в розряд «сировини» та навіть зуміло взяти під цю «сировину» кредит на 10 млн грн. Тому фактично нині ці речовини розцінюють як товар. Однак, якщо Україна не вирішить проблеми з цими гудронами, це може стати на заваді її вступу до ЄС.

«Наприклад, коли Угорщина вступала до Євросоюзу, їй потрібно було позбутися своїх гудронів будь-яким способом. Й Угорщина вивезла їх в Україну, в Новий Розділ. Кримінальна справа проти цього так нічим і не завершилася, нікого не покарали, гудрони залишилися нам», – каже громадський активіст.

На Грибовицькому сміттєзвалищі є чи не єдині у світі гудрони, що містять сірчану кислоту, і, в принципі, на сьогодні невідомі технології їх переробки. Без спеціальних дозволів і ліцензій їх заборонено також перевозити, адже це речовини другого класу небезпеки. Марко Шпікула пояснює, що їх можуть викрадати, щоб спалювати, адже гудрони мають високу тепловіддачу, хоча це й заборонено. Або ж переробляють, добавляють у бітум і, наприклад, роблять асфальт.

Голова Грибовицької сільської ради Ігор Питель запропонував передати гудрони на баланс Львівської обласної ради, тоді, на його думку, буде простіше знайти інвестора й переробити їх. За його словами, два роки тому громада ініціювала таке звернення до обласної ради, однак питання залишається актуальним.

Ще однією проблемою на Грибовицькому сміттєзвалищі є інфільтрати, які через підземні води витікають біля полігону твердих побутових відходів і є вкрай небезпечні. На сьогодні на сміттєзвалищі вже утворилося кілька озер з інфільтратами. Там працює станція з їхньої переробки, однак її потужність не дозволяє вирішити проблему. Марко Шпікула також розповів, що є проект Львівської міської ради з проведення каналізаційної мережі з Грибовицького сміттєзвалища до Львова, підключення її до міського колектора й переробки інфільтратів на львівських очисних спорудах. Однак в екологів та громадських активістів це викликає великий подив, чи спроможні будуть очисні споруди впоратися ще й з інфільтратами, чи не наробить це ще більшого екологічного лиха?

«Потрібно, щоб компетентні органи надали інформацію про хімічний склад інфільтратів і висновок, чи львівські очисні споруди спроможні їх очищати», – наголосив Шпікула.