Слідству.Інфо вдалося знайти додаткові свідчення, які вказують на те, що під контролем зятя голови парламентської фракції «Батьківщина» могла бути уся Чорнобильська зона.

Під час особистої зустрічі в Швейцарії у грудні 2016 року Онищенко дозволив журналістам Слідства.Інфо перефотографувати сотні повідомлень з власного телефону, у яких сам Онищенко виступає посередником для впливових політиків у вирішенні важливих державних питань. Кілька цих повідомлень, зокрема, стосуються призначень «своїх» людей на керівні посади прибуткового підприємства у Чорнобильській зоні. На території Чорнобиля донині функціонує чимало підприємств, через які щорічно проходять сотні мільйонів гривень.

У тому числі й Чорнобильський спецкомбінат, домовитись про який через Онищенка і намагався депутат Кононенко.

На початку серпня 2015 року народний депутат Онищенко, на той час недоторканний мешканець України без кримінальних проваджень, отримує декілька повідомлень від одного з лідерів БПП Ігоря Кононенка у месенджері WhatsApp. Кононенко, давній друг президента, попросив Онищенка владнати для нього одне кадрове питання.

Короткий зміст діалогу, який відбувся 5 серпня 2015-го, такий: Кононенко хоче влаштувати свою людину на «хлібне» державне підприємство в зоні відчуження. Але йому не вдається цього зробити: як свідчить листування, Чорнобиль контролює зять Юлії Тимошенко – Артур Чечоткін. Тому Ігор Кононенко просить Онищенка вирішити це питання. Як з’ясувало раніше  Слідство.Інфо, Онищенко був близьким до лідерки «Батьківщини» і вирішував для оточення президента чимало питань з нею.

На підтвердження того, що Чорнобильська зона перебуває під контролем зятя Тимошенко, Кононенко пересилає йому повідомлення нібито від заступниці міністра екології та природних ресурсів Світлани Коломієць.

«Игорь Витальевич, день добрый! По Домброву на черноб.спецкомбинат нужно с ЮВТ согласовать. Ее люди саботируют процесс. Игорь Витальевич, простите, свадьба, выпала из жизни. Работу в зоне курирует ее зять Артур, он против каких либо назначений по спецкомб. Антипов без его команды ничего не делает».

А від себе додає: «Саша, привет. Это сообщения от Светы Коломиец. Можно повлиять на Девушку по этому назначению??».

Саме словом «дєвушка» співрозмовники називали у листуванні Юлію Тимошенко.

Під час зустрічі з Онищенком в Європі журналісти Слідства.Інфо поцікавилися причинами інтересу як Кононенка, так і зятя Тимошенко до Чорнобильського спецкомбінату. Олександр Онищенко припустив: «Це – поставки газу якісь, на Чорнобиль йде безліч закупівель різних. Я в це не заглиблювався, навіть не знаю, як там працює бізнес. Але, напевно, він працює, тому що інтерес був великий».

Чорнобильський спецкомбінат дійсно є державним підприємством з великими грошовими оборотами. Тоді, у 2015-му році, воно не лише забезпечувало працівників зони харчуванням і паливом, а й опікувалося лісом і вивезенням радіоактивних відходів. І йдеться не про один лише комбінат, активних підприємств у зоні відчуження більше десяти. І Слідству.Інфо вдалося з’ясувати: раніше до контролю над усіма ними міг бути причетний зять Юлії Тимошенко – Артур Чечоткін.

Привабливість підприємств Чорнобиля полягає у великому лісовому господарстві, що розташоване на території зони. Крім того, щороку тут безслідно зникають демонтовані металеві конструкції, які, цілком імовірно, можуть бути забруднені радіацією. Через чорнобильскі підприємства щорічно проходять сотні мільйонів гривень і всі вони є замовниками десятків державних підрядів. Всіма ними – у тому числі й Чорнобильським спецкомбінатом –  у 2015 керував підконтрольний зятеві Тимошенко Юрій Антіпов.

Згадуючи несподіване призначення Антіпова, Максим Орлов не приховує обурення: «Зрозуміло, що людина, яка не має профільної освіти, не має досвіду роботи, з боку взагалі, до цих завдань не має ніякого відношення, у нього якісь будуть цілі – ну не зовсім виробничі, це вже точно. Тут вже не йдеться про ефективність бюджетних коштів».

У той же період у ЗМІ з’явилися публікації про причетність лідерки «Батьківщини» до тіньового керівництва Чорнобильською зоною. Про це публічно – у відкритому листі до Президента – заявив, зокрема, працівник ЧАЕС Сергій Парашин: «Територія зони відчуження віддана одній зі «зграй» за квотою партії Тимошенко».

Сам Парашин підтвердив Слідству.Інфо, що писав цього листа. Але коментувати події трирічної давнини відмовився. Сказав лише, що змушений був піти на такий крок, бо через не зовсім виробничі цілі Антіпова під загрозою опинився масштабний проект «Укриття» – заховання радіоактивних відходів над зруйнованим реактором ЧАЕС.

Але найбільший інтерес для «керівників зони» становив, за словами нашого співрозмовника, саме проект «Укриття». Зокрема, з ним пов’язані підряди на постачання їжі та будматеріалів, перевезення та інші замовні роботи: «І, в принципі, якщо до цих підрядників якимось чином поставити своїх людей, вони будуть віддавати частину прибутку, по нашому це називається «відкат». Якраз ці процеси, зі слів нашого джерела, і намагався очолити зять Тимошенко.

Інформацію про те, що три роки тому Чорнобиль контролював Артур Чечьоткін, Слідству.Інфо підтвердила й тодішня заступниця міністра екології Світлана Коломієць: «Про діяльність зятя Тимошенко (відомо) – вони намагалися якимось чином впливати на призначення людей».  

Нагадаємо, ім’я Світлани Коломієць теж виринуло в листуванні Онищенка і Кононенка. Втім, свою участь в оборудках Онищенка Коломієць заперечила: «Слухайте, ну це в них (Онищенка і Кононенка) були якісь ігри. І я дуже неприємно здивована бачити, що моє прізвище в цьому фігурує».

Сам Артур Чечьоткін – попри численні спроби Слідства.Інфо – так і не надав журналістам відповідь на запитання: чи переслідував він якісь інтереси в Чорнобильській зоні відчуження і чи контролював для цього керівництво зони.

Відтак, отримати від нього пояснення щодо змісту переписки Олександра Онищенка з Ігорем Кононенком на момент публікації не вдалося.