Під час зустрічі, яка тривала приблизно три години 31 серпня цього року, Вселенський Патріарх Варфоломій та Московський Кіріл обговорили розбіжності між церквами, питання надання томосу Україні та брехню митрополита РПЦ щодо Вселенського Патріархату.

Стенограму розмови Варфоломія та Кіріла розшифровує грецьке релігійне видання Orthodoxia.info.

Російський патріарх Кіріл звинувачував українську владу у підкупі Вселенського Патріархату, а Варфоломій наголошував на систематичній брехні РПЦ та праві України на незалежність.

З діалогу предстоятелів можна зрозуміти: Вселенський Патріарх вважає, що Україна не є предметом юрисдикції Москви.

Вселенський Патріарх: Українці не відчувають себе комфортно під владою Росії і бажають бути абсолютно вільними у релігійному і політичному рівні, тому й просять Церкву – Матір допомогти їм. Церква – Матір вважає їхній запит законним і буде слідувати тій політиці, яка була визначена в останній сесії Священного Синоду.

(…) Крім колишнього президента Януковича, якого я зустрів 10 років тому, всі інші приїжджали просити і молили Вселенський Патріархат про надання автокефалії. В останні роки не тільки президент Порошенко, але і парламент країни прийняв відповідні рішення…

Московський патріарх: Святіший, всі ті, яких Ви згадали, є однією і тією ж політичною силою.

Вселенський патріарх: Але вони ж є представниками українського народу.

Московський патріарх: Вони не є представниками народу. Вони захопили владу в результаті державного перевороту під час повстання “Майдан.” Вони хочуть автокефалію задля зміцнення своєї влади, яку захопили незаконно. Народ скине їх з влади, тому вони зараз прагнуть автокефалії, щоб триматися при владі з підтримкою авторитету Вселенського Патріархату.

Вселенський патріарх: Надання Автокефалії Українській Православній Церкві – це право Матері-Церкви.

Московський патріарх: Надання автокефалії Українській Церкві – це питання не тільки Константинопольської Церкви, а й всіх православних, отже – і нашої православної церкви.

Тоді Вселенський патріарх нагадав Московському, що він сам, а також митрополит Іларіон не можуть відвідувати Україну і що священнослужителі не згадують його (Варфоломія) під час святого богослужіння.

“Хіба ви вважаєте, що це не є проблемою? Чи не це – переконливий доказ того, що вас не зустрічають доброзичливо?” – запитав Вселенський патріарх.

“Ви пов’язуєте ці питання, Святіший, зі ставленням українського народу до мене, чи з відношенням до нинішньої політичної влади? Думаю, що це дві різні речі. Сьогодні політична сила, яка представляє лише 8% населення, – проти мене, але народ України своїми молитвами мене підтримує”, – відповів Московський патріарх.

Під час цієї розмови Варфоломій наголосив, що РПЦ намагається принизити Матір-Церкву.

“Вважаю що діалог – це більш корисно, ніж помилки, які порушать єдність православ’я”, – сказав Московський патріарх Кіріл.

Вселенський патріарх: Ні в якому разі Вселенський Патріархат не порушив єдність і згоду. Це роблять ті, які хочуть підірвати авторитет Матері-Церкви і принизити її.

Московський патріарх: Ви маєте на увазі нас, Святіший?

Вселенський патріарх: Не виключаю.

Московський патріарх: Тому ми й приїхали, щоб роз’яснити це питання.

Вселенський патріарх: Ви, Святіший, говорите про те, що у вас є мільйони віруючих, і що ви володієте через це політичною силою. Але скільки з цих мільйонів були хрещені? Скільки з них ходять до церкви на богослужіння? Для Православ’я колись кількість вірних не була критерієм. Навпаки, критеріями завжди були святі правила, традиція і канонічний порядок.

Повідомляється також, що Вселенський патріарх був особливо суворий до митрополита РПЦ Іларіона. Його Варфоломій звинуватив у ворожій політиці щодо Константинопольського Патріархату і систематичній брехні.

Варфоломій згадав про нещодавнє інтерв’ю митрополита, який натякав, що українська влада могла підкупити Вселенський патріархат.

“Ви заявили, що президент Порошенко підкупив Вселенський Патріархат. Я вас питаю прямо: чи можете ви довести це? Якщо ви не можете, це означає, що Ви проти Материнської Церкви і вона може накласти на вас прокляття”, – сказав Варфоломій митрополиту, продовжуючи: “Не можна вибачити, коли ви свідомо брешете…”

Митрополит Іларіон відповів, що в своєму інтерв’ю не згадував Порошенка:

“Я сказав, що розкольники, які приїжджають до Вселенського Патріархату, не приходять з порожніми руками”.

Тоді Вселенський патріарх відповів йому: “Все з вами зрозуміло.”