За 2018 рік, за даними Forbes, олігарх Рінат Ахметов збільшив свої доходи на півмільярда доларів та піднявся на 62 позиції у рейтингу найбагатших людей світу. 2019-го Ахметов є у цьому рейтингу — на 272-му місці зі статками 6 мільярдів доларів. В той же час станом на початок 2019 року, за підрахунками Державної служби статистики, 14 мільйонів українців (33,9 % населення) живуть за межею бідності.

Влада з бідністю населення бореться хіба словесно, тоді як Ахметову допомагає реальними справами. А це — зменшення оподаткування на ввезення устаткування, схема “Роттердам+”, регулярне підвищення тарифів на енергопостачання.

І ось ще один шок: виявляється, Ахметов продає Україні електроенергію на 50 % дорожче, ніж… Угорщині.

Чому так? Про це ІА «Вголос» питав у експертів.

Олексій Кучеренко, екс-міністр соціальної політики:

Такі речі без максимального сприяння найвищої посадової особи держави — Президента — неможливі. Компанія Ахметова ДТЕК де-факто давно є монополістом в Україні. У неї на енергоринку є монопольне становище. І це мало б давно бути визнаним Антимонопольним комітетом України, який сформований Президентом України. Але цей орган є бездіяльним.

«Враховуючи те, які величезні кошти заробляє компанія ДТЕК за останні роки, я роблю висновок, що Ахметов — це бізнес-партнер Порошенка»

Другий орган, який мав би вплинути на ситуацію, — це НКРЕКП, яка має потужні важелі впливу на ситуацію з енергоринком. Ця структура де-факто підпорядкована Президенту та керується через кількох маріонеток Порошенка. Але там вигадують лише, як збільшити тарифи, а не якось врегулювати ринок. Враховуючи те, які величезні кошти заробляє компанія ДТЕК за останні роки, я роблю висновок, що Ахметов — це бізнес-партнер Порошенка. Бо за три роки на схемі “Роттердам+” цей олігарх уже заробив 40 мільярдів гривень. Це все нашим коштом. Бо ми платимо за грабіжницькими тарифами не лише за електроенергію. Тариф на світло включений у вартість водопостачання та товарів, які ми купуємо. Ахметов заробляє на кожному з нас. Безперервно.

Андрій Герус, голова Асоціації споживачів комунальних послуг, енергетичний експерт:

Сподіваюсь, усі розуміють, що ДТЕК Ахметова не виграв конкурентну боротьбу, не винайшов новий продукт, не вийшов на нові ринки. Він стає багатшим просто за рахунок того, що всі інші українці стають біднішими. Банальний перерозподіл ресурсів — щоб бідні стали ще біднішими, а багатший — найбагатшим.

Це все відбувається в країні, де через жорстку економію бюджетних коштів кількість субсидіантів урізали майже наполовину. Не у всіх домогосподарств є гроші заплатити за базове — житлово-комунальні послуги. Лише за місяць борги виросли на 12,5 % до 62,4 млрд грн. У країні три місяці поспіль спостерігається зниження рівня промислового виробництва.

На фоні цього Ахметов отримує нові податкові пільги, запускає свої гігантські електростанції по найвищому у світі «зеленому» тарифу, а тарифи його вугільних електростанції б’ють нові рекорди.

Ми можемо стати багатою країною, а українці перестати бути бідними з такою політикою, з такими економічними стимулами? Ні. Це потрібно змінювати.

 Андріян Прокіп, експерт програми “Енергетика” аналітичного центру “Український інститут майбутнього”:

У нас справді немає ринку енергетики. Але споживачу не варто сподіватися, що якщо з’явиться ринок — енергетика подешевшає. Справа в тому, що згідно зі законом, ринок електроенергії запрацює з 1 липня 2019-го. Перший етап його впровадження відбувся на початку цього року, коли розділили повноваження постачальника та виробника. Коли запрацює ринок, усі виробники електроенергії почнуть торгувати на спеціальних майданчиках і не буде державного регулювання обмеження цін. Це все призведе до того, що ціни виростуть. Крім того, зараз для промислових підприємств ціна на електроенергію є нижчою, ніж для населення. З липня все зрівняється.

Далі ми перейдемо на стимулююче тарифоутворення на передачу електроенергії, так званий RAB-тариф. Відповідно до нього енергетичні компанії почнуть ще більше заробляти.

Ринок нам не забезпечить нижчої ціни. За підрахунками «Українського інституту майбутнього», з липня 2019 року тарифи для населення у нас зростуть орієнтовно на 100 %.

Ігор Мірошниченко, екс-нардеп:

Цілком очевидним є той факт, що влада сприяє розвитку бізнесу олігархів, зокрема, Ахметова. Ми бачимо, як за правління олігарха Порошенка багатіють лише олігархи, тоді як в українців грабіжницькими методами забирають останнє. Так, за даними Bloomberg той же Ахметов 2018-го ввійшов у топ-500 багатіїв світу, піднявшись із 439-го на 393-тє місце в рейтингу. І це в найбіднішій країні Європи, в якій населення живе за межею бідності та триває війна.

Уже всім зрозуміло, що від влади Президента-олігарха нам, звичайним українцям, не варто чекати якихось позитивних змін. Бо Порошенко зацікавлений у співпраці не зі своїм народом, а з олігархами. Прикладом того, що на українцях наживаються значно більше, ніж на європейцях, є не лише Ахметов. Ми маємо багато випадків, коли українські олігархи в свої товари та послуги продають у Європу за значно нижчими цінами, ніж в Україні. Наприклад, це стосується наближеного до Порошенка олігарха Косюка. Він продає українцям курятину в два рази дорожче, ніж полякам.

Усі умови, створені Порошенком, вигідні лише олігархам. Рада для Ахметова і далі у законах прописує пільги. Українцям ж підвищує тарифи, збільшує оподаткування тощо.

Нам нарешті варто зрозуміти, що олігарх не може дбати про інтереси українців. Він думає лише про інтереси свої та бізнес-партнерів.