23 травня українське суспільство сколихнула трагічна звістка: одного із народних депутатів виявили мертвим. Тіло Валерія Давиденка знайшли у туалеті офісу із вогнепальним пораненням у голову.

Заступник міністра МВС Антон Геращенко заявив: поліція та прокуратура  перевірятимуть всі можливі версії трагедії. У прокуратурі вже відкрили кримінальне провадження за ч. 1 ст. 115 КК України (умисне вбивство).

І поки частина суспільства думає, що депутат міг накласти на себе руки, нардеп Шахов переконаний: Давиденко не міг скоїти самогубство, його вбили. Причому це могло бути політичне замовлення.

Досьє:

Валерій Давиденко у Парламенті входив до групи "Довіра".

У 2013 році призначений заступником Міністра аграрної політики та продовольства України в уряді Миколи Азарова, звільнений в 2014 році.

У 2014 році - радник дирекції з розвитку перспективних програм "Інституту інноваційного провайдингу Української академії аграрних наук".

Народний депутат України 8 скликання. Обраний від партії "Всеукраїнське аграрне об'єднання", пройшов "по мажоритарному округу №208 (Чернігівська область). Член Комітету Верховної Ради України з питань аграрної політики та земельних відносин. Входив до фракції "Блоку Петра Порошенка".

У 2019 був обраний до Верховної Ради 9 скликання як безпартійний самовисуванець по 208 округу (Чернігівська область). З 6 грудня 2019 - член депутатської групи "Довіра",  до того - позафракційний. Член Комітету з питань економічного розвитку.

До слова, бізнес Давиденка був оформлений на матір. На ній офіційно задекларовано й найбільше в родині готівки. А ще на нардепа зареєстровано чотири види зброї.

Про це свідчать дані електронної декларації Давиденка за 2018 рік.

Також у декларації Давиденко вказав двох доньок, матір та дружину, з якою офіційно не перебував у шлюбі. У родини є квартири, будинок, офіси в Києві та Чернігівській області, земельні ділянки.

Нардеп полюбляв дорогі годинники. У декларації їх вказав шість – два Ulysse Nardin, Maurice Lacroix, два Rolex, Audemars Piguet. Один легковий автомобіль Toyota Land Cruiser 200 записаний на матір нардепа, інший – Infiniti FX50 – на дружину.

Підприємства (переважно аграрні) зареєстровані на матір нардепа. Позаторік вона продала одне з товариств за 3 мільйони гривень. Готівкою вона тримала 615 тисяч доларів та 117 тисяч гривень.

Також нардеп вказав, що позичив якійсь особі 500 тисяч доларів, іншій – ще 1 мільйон доларів.

Крім того, в документі вказані три види зброї: мисливська рушниця Krieghoff (придбав 2007 року), карабін мисливський нарізний 716 Patrol BLK 16 (2017 рік), карабін Blaser R8 (2019 рік). За даними поліції, у Давиденка ще був нагородний пістолет Glock (наказ Міністерства внутрішніх справ від 07.03.2018 р. №223). Саме цю зброю знайшли поруч із тілом вбитого нардепа.

То ж про те, чи це могло бути самогубство, чи убивство, а також можливі мотиви такого вчинку нардепа «Вголос» поцікавився в експертів.

Сергій Войченко, адвокат, ексслідчий ГПУ в особливо важливих справах:

Аби дати конкретну відповідь, чому так сталося, треба, як мінімум, провести ряд експертиз. Якщо говорити про те, чи це було самогубство, чи вбивство, - думаю, поки не варто виключати жодну з версій. Ще з часів, коли я працював слідчим, у мене був ряд справ щодо самогубств. І причини там були різні: особисті проблеми, тиск або борги тощо.

В українському політикумі дуже часто були випадки загадкових самогубств

Натомість з відкритих джерел інформації недостатньо, щоб зараз підтвердити одну з версій. Правоохоронці зареєстрували кримінальне провадження за статтею «умисне вбивство», адже іншого варіанту у них немає, аби перевірити ці версії - потрібно провести ряд експертиз. Проте в українському політикумі дуже часто були випадки загадкових самогубств. Варто згадати генерала Кравченка, ексміністра транспорту Кирпу, політика Чечетова, ексголову Фонду держмайна Семенюк-Самсоненко та інших.

І для того, аби з’ясувати, які були мотиви такого вчинку, правоохоронці перш за все мали би вилучити відеозаписи з камер спостереження, оскільки це офісний центр, а влада хвалилася системами розумного міста неодноразово і тим, що у столиці ніхто непоміченим не пройде. Також призначити експертизи щодо технічних характеристик зброї, слідів на одязі та тілі. І тоді вже давати відповідь.

За даними ЗМІ, він начебто фігурував у якихось кримінальних провадженнях. Можливо, це стало причиною такого вчинку. Могло бути й таке, що депутатові погрожували, або він мав бізнесові проблеми. Та й не варто виключати те, що людина просто хворіла. Нардепові могли навіть поставили умову, що він скоїть  самогубство, при цьому за ним зберігається його майно. Це може бути у випадках, якщо він був фігурантом кримінальних проваджень і хтось хотів дати на нього покази.

Можливо, на нього хтось тиснув, або він був морально виснаженим – карантин на всіх по-різному впливає. Адже я, до прикладу, зустрічав випадки, коли сильні люди несподівано вчиняли самогубство.

Олексій Баганець, кандидат юридичних наук, почесний працівник прокуратури України, адвокат:

Звичайно, перш ніж робити припущення, чому так сталося, спочатку треба було би знати більш-менш все про минуле цього нардепа, також дослідити матеріали кримінального провадження, те, що вже зібрали слідчі за цей період часу.

Якщо глянути на фото, де зафіксоване саме тіло потерпілого (видно кров і вогнепальну зброю), то, звичайно, це все схоже на самогубство. А для того, аби говорити про те, що це могло бути умисне вбивство (зважаючи на те, що він був фігурантом конкретного кримінального провадження), треба було би відпрацьовувати версію, що це все могло бути пов’язано із розслідуванням цього кримінального провадження, де його підозрювали у причетності до розкрадання державних коштів в особливо великих розмірах. Але ці події були у 2014 році.

Загалом версій можна висувати багато, чому так сталося: це і політична діяльність, і бізнесова, і конкретна причетність до цього кримінального провадження. Але сьогодні точно складно сказати, якій із цих версій можна віддати перевагу. Я як ексслідчий прокурор не був би таким однозначним, що це було: чи вбивство, чи самогубство.

Хтось із його політичного минулого міг і помститися

Слідчі і прокурори, до речі, не мали б відкидати і версії про його колишню партійну приналежність, адже хтось міг і помститися. Інша справа, що він не був таким вагомим діячем у політиці, хоча й у різні часи був прибічником різних політсил. Можливо, на цих виборах у нього були якісь конфлікти, що могли спричинити його переслідування та умисне вбивство. Хоча, я думаю, більше уваги варто було би приділити його бізнесовій діяльності.

Але наголошу: українцям не варто сильно сподіватися на справжнє розслідування, бо правоохоронна система в Україні зруйнована, а система органів прокуратури сьогодні у хаосі. При цьому, якщо хтось зацікавлений у тому, аби це розслідування не довели до кінця, то тим більше ми не дізнаємося правди.

Юрій Ірхін, завідувач відділу психологічних досліджень Київського науково-дослідного інституту судових експертиз, кандидат психологічних наук:

Зараз неможливо щось сказати точно, адже відсутня криміналістично значима  інформація. Можна тільки здогадуватися, чому так сталося. Справжні криміналісти якраз мовчать, бо працюють у межах кримінального провадження і не мають права розголошувати цю інформацію. Якщо дивитись на фото, то, наприклад, незрозуміло, що робить у туалеті крісло. Але ми ж не знаємо, про що думала людина перед тим, як скоїти самогубство.

Тому треба вже дочекатися офіційних заяв. Коли це буде, все залежить від органів слідства. Особисто я не виключаю самогубство, бо не бачу нічого екстраординарного. Хоча задумуюсь, що там робило крісло. І, враховуючи, що я розглядав понад 300 розслідувань щодо факту самогубства, то можу стверджувати, що були і більш «комічні» ситуації. Адже до самогубства ж призводить не нормальний стан свідомості, а змінений, який навіть призводить і до неадекватної поведінки.

Разом з тим це могло бути і замовне вбивство. Адже відомо багато випадків, коли під самогубствами приховувались справжні вбивства. Технології і кримінальні технології дозволяють це зробити. Нічого не коштує вистрелити в голову і покласти жертві у руку пістолет – це дуже просто навіть без відбитків. Тобто інсценувати самогубство – це зараз доволі поширена річ.

Марія Волошин, ІА «Вголос»