2021-й рік для США розпочався із нових заворушень. Лише нещодавно «вляглась» ситуація із прихильниками руху «BLM», а вже сьогодні незгідні із результатами виборів прихильники Дональда Трампа штурмують Капітолійський пагорб і Конгрес.

У ніч на 7 січня (за Києвом) Прихильники Дональда Трампа увірвалися до будівлі Капітолію, де проходило спеціальне засідання Конгресу США щодо затвердження результатів виборів 2020 року і обрання президентом демократа Джо Байдена. Учасники акції вступили у сутички з поліцією і попередньо повідомлялось про щонайменше одного вбитого протестувальника. Важливо зазначити, що як сам Дональд Трамп, так і Демократи виступили із заявами, у яких закликали мітингувальників заспокоїтись і не «розгойдувати» ситуацію. Трамп навіть заявив, що заколотники мають бути покарані, а він готується до передачі влади Джо Байдену.

Не таємниця, що на міжнародній арені Штати мають своїх опонентів і навіть ворогів, які не змогли втриматись, аби не «розсмакувати» ці сутички за допомогою своїх ЗМІ. «Гілку першості» тут, ясна річ, тримає Росія. Крім того, у мережу виклали відео з одного із заворушень, на якому чітко чути команди російською мовою.

Всі ці події активно обговорює весь світ протягом останніх двох діб. Хтось тут бачить «руку Кремля», якому вигідно дискредитовувати Америку, а хтось стверджує, що це суто внутрішнє протистояння Республіканців та Демократів. Існує ще й третя думка, згідно якої «наелектризоване» суспільство «вибухнуло» саме по собі, оскільки прихильників різних політичних сил протягом довгого періоду часу постійно налаштовували одне проти одного.

То кому вигідна ситуація, яка склалась у США і хто за цим може стояти? Про це журналісту ІА «Вголос» розповіли експерти.

Юрій Олійник, міжнародний експерт:

З одного боку ми бачимо напругу в американському суспільстві, яка не вирішується. Все відбувається таким чином, оскільки прихильники Дональда Трампа і Республіканців у цілому стверджують, що на виборах мали місце фальсифікації. Натовп «накручений» і знервований, бо Трамп втрачає свої позиції. Тобто, ми бачимо їхню неготовність сприйняти ситуацію, яка склалась. Можливо, метою цих акцій протесту було більше налякати конгресменів, бо дії поліції у перший час були суттєво обмежені.

Але з іншого боку ми бачимо і роль демократів, які були зацікавлені у тому, щоб дискредитувати прихильників Дональда Трампа. Він доволі швидко «здав», почав усіх закликати до миру і до того, щоб натовп змінив свої позиції та припинив активні дії. Тобто, Трамп спочатку сам людей до цього закликав, а потім відмовмвмся від цих слів. Можливо, це було зумовлено грою різних сил в американському суспільстві.

Щодо зовнішнього впливу на ситуацію, то він тут малоймовірний. Хоча, з метою провокації саме в інформаційному аспекті, Росія з цього користається. Вони показують, що ось, Америці скоро кінець, заворушення і таке інше. Але, незважаючи на це, ми дійсно бачимо розкол у суспільстві США, який якось треба буде подолати.

Кирило Сазонов, політолог:

Розкрутка, пропаганда, розгойдування – цим РФ ніколи не гребувала – ні в Україні, ні в Європі, ні, як бачимо сьогодні, У США

Це точно не вигідно Україні. США – це наш ключовий і найбільш серйозний союзник із усіх, які зараз є. Ми це цінуємо і будь-яке розбаласнування ситуації у США, зрозуміло, нам не вигідне. Тому в наших інтересах, щоб Штати якнайшвидше пройшли ці всі труднощі та максимально відновили свою зовнішню політику.

Зрозуміло, що така ситуація із втратою балансу в суспільстві США найбільш вигідна тим країнам, які конкурують з Америкою у різних галузях і є її опонентами. Перш за все мова йде про Росію та Китай. Відео з криками «Смелее, смелее» всі бачили. Безумовно, інформаційна війна, інформаційна агресія – це сьогодні один із головних видів боротьби проти опонентів. Тому, звичайно, російський «слід» там є. Розкрутка, пропаганда, розгойдування – цим РФ ніколи не гребувала – ні в Україні, ні в Європі, ні, як бачимо сьогодні, У США.

Валерій Димов, директор Центру суспільно-інформаційних технологій, політолог:

По-перше, якщо така ситуація комусь вигідна, це ще зовсім не означає, що за цим обов’язково хтось стоїть. Тобто, я не прихильник конспірологічних теорій і підтримую раціональність. У деяких країн просто з’явились можливості використовувати наявні засоби для досягнення політичних цілей. Тому в даному випадку я можу говорити про те, що ще з початком передвиборчої кампанії Трампа, коли йому хотіли оголосити імпічмент, ми бачили різного роду спроби і засоби розколу американського суспільства з боку Російської Федерації. Ясно, що розкол Америки, країни, яка є взірцем демократії з точки зору функціонування інституцій, просувають її опоненти. Ми це бачили на прикладі «за» і «проти» ЛГБТ в США, «за» і «проти» носіння зброї і таке інше. Тобто, спеціально ескалувалися протилежні точки зору, аби «розхитати» ситуацію і розколоти суспільство. Тому зараз це вигідно Росії і всім, хто бореться проти Америки. Я маю на увазі Китай, Іран та інші країни, визначені у законі США про загрозу з боку цих держав.

А з точки зору внутрішньої політики Штатів, то ситуація, яка склалась, не вигідна жодній із політичних сил. Ми бачимо, що і республіканці засудили ці дії, і сам Трамп теж був змушений заперечити свій попередній допис у «Твіттері». Зараз Дональд Трамп каже, що всі, хто здійснював насильницькі дії, мають бути покарані, а він буде займатись передачею влади. Тобто, ми бачимо, що інституції держави спрацювали і це дуже добре. Умовно кажучи, якщо навіть Америкою керуватиме нерозумний лідер, він не зможе зруйнувати ці інституції.

Олександр Мусієнко, політичний експерт:

Все, що зараз відбувається навколо Капітолію, робиться, аби повністю дискредитувати право-консервативні ідеї

За цим можуть стояти певні кола та організації, яким вигідно дискредитувати і зламати першість США на міжнародній арені. Зрозуміло, що у світі є певні кола, які боролись проти Штатів і ще з радянських часів підтримувались Кремлем. Це здебільшого марксистські або неомарксистські організації «лівого» спрямування. Вони досі присутні в Америці і сьогодні вони намагаються нав’язувати свій порядок денний.

Я думаю, що все, що зараз відбувається навколо Капітолію, робиться, аби повністю дискредитувати право-консервативні ідеї, які сповідував Трамп і Республіканська партія. Вони намагаються висвітлити все це у максимально негативному світлі, аби отримати повну владу і нав’язувати власну ідеологію.

Важко сказати, хто за цим стоїть безпосередньо. Це може бути будь-хто, починаючи від Китаю, закінчуючи РФ. У всякому разі, Росія не приховує своєї присутності, як мінімум, в інформаційному полі. Саме Москва зацікавлена у тому, щоб понизити репутацію Штатів на міжнародній арені. Вони хочуть продемонструвати, що там ледь не варвари вриваються у Капітолій і відбуваються певні процеси, які призведуть до втрати світового лідерства США.

Роман Гурський, ІА «Вголос»