Президент України Віктор Ющенко ще не підписав закону, який передбачає дію імперативного мандату, а БЮТівська більшість у Тернопільській міській раді, яка побудована на перебіжчиках, уже розсипалася.

Блок Юлії Тимошенко став ініціатором введдення в дію імперативного мандату задля того, щоб у низці місцевих рад повернути собі втрачених депутатів. Проте у Тернополі склалася діаметрально протилежна ситуація. Введення в дію імперативного мандату зможе призвести до втрати БЮТом депутатської більшості у Тернопільській міській та обласній радах.

Так, у Тернопільській міській раді, мер Роман Заставний спочатку сформував свою більшість, до складу якої увійшли 34 депутати (“Наша Україна”, УНП, СПУ, та “ПОРА”). Проте через якийсь місяць ця більшість розсипалися, у міській раді відбувся своєрідний переворот. Ситуацію почали диктувати БЮТівці, які зуміли переманити на свій бік кількох депутатів з інших фракцій і створили більшість, до складу якої увійшов 31 депутат (БЮТ - 22, ВО “Свобода” - 4 і п’ятеро перебіжчиків). Здавалося б мінімальна кількість, але цього вистачило, щоб провести своїх людей до складу виконкому, розширити повноваження першого заступника міського голови, яким є представниця БЮТу, призначити БЮТівського редактора газети міськради тощо.

БЮТівські рішення неодноразово підтримували також соціаліст Петро Мокрій, уенпівці Петро Ковч та Михайло Ратушняк, нашоукраїнці Микола Смаровайло та Тарас Гребеняк.

У випадку введення в дію імперативного мандата постане відповідно і проблема про можливість позбавлення депутатства цих людей. Найгірше в цій ситуації виглядає Петро Мокрій, який уже офіційно вступив у фракцію БЮТ. Усі інші не виходили зі складу фракцій тих політичних сил, завдяки яким вони стали депутатами. Проте дія імперативного мандату уже змусить їх все ж таки частіше прислухатися до рішень фракції під час голосування з принципових питань.

Перші результати можливого нововведення уже проявилися під час сесії міськради, що відбулася у вівторок, 23 січня. Хоча Президент ще не підписав закону, який передбачає дію імперативного мандата, але БЮТівської більшості у Тернопільській міськраді уже як такої немає. Під час поіменного голосування по одному з принципових для БЮТу питань, назбиралося лише 28 голосів “за”. Двоє перебіжчиків уже завагалися - чи не час повертатися в лоно рідної партії?..

Хоча “Наша Україна” ще також не відновила своєї колишньої більшості (поки що лише 30 голосів), але у міськраді вже не відчувається БЮТівського дикттату. Поки що паритет між основними політичними силами лише їм на користь, оскільки змушує все ж таки вчитися шукати компроміси.

В Тернопільській обласній раді ситуація також така, що введення в дію імперативного мандата змінить розклад сил.
БЮТ і СПУ тут мають разом 59 із 120 депутатських мандатів. Більшість сформували за рахунок того, що КУНівці вийшли зі складу блоку “Наша Україна” і створили свою фракцію “Національний вибір”, котра тепер і входить в облрадівську більшість. Введення в дію імперативного мандата змусить КУНівців або повернутися назад у лави блоку, або поставить питання про позбавлення їх депутатства.

У ситуації з імперативним мандатом у найбільшій халепі опинився заступник голови Тернопільської облради Олег Вітвіцький. Він потрапив в облраду за списком “Нашої України”. Через підтримку БЮТу був виключений з лав НСНУ. Зате за підтримки БЮТ, напередодні Нового року його було обрано заступником голови облради. Не минуло й місяця, як Верховна Рада з ініціативи БЮТу приймає Закон про імперативний мандат, котрий перекреслює усі кар'єрні стремління Вітвіцького.

Позбавити депутатства у випадку введення в дію імперативного мандата можуть і колишнього мера Тернополя Богдана Левківа. Його, як і Олега Вітвіцького, через підтримку БЮТ ще в червні минулого року виключили з лав НСНУ. А тепер ще й можуть зазіхнути і на депутатський мандат екс-мера.

Цікавим є і те, як тернопільські політики сприйняли можливість введення в дію імперативного мандата. Голова Тернопільської облради Михайло Миколенко на запитання про можливість зміни розстановки сил у випадку введення імперативного мандата відразу ж відповів, що для того, щоб змінити керівника облради потрібно більше, аніж 2/3 голосів. Проте про зміну голови облради ніхто з його опонентів навіть не мріє. А от заступників, у випадку дії імперативного мандату можна буде таки поміняти, оскільки тоді “Наша Україна” в компанії з УНП можуть сформувати свою, хоча й мінімальну, більшість (61 депутат зі 120).

Головний БЮТівець Тернопілля, народний депутат України Василь Деревляний вважає, що введення в дію імперативного мандата не вплине на розклад сил на Тернопіллі. На думку Деревляного, КУН в обласній раді з блоку “Наша Україна” вийшов колективно. Тому, щоб відкликати депутатів, вважає Деревляний, потрібна буде згода усіх учасників блоку. КУН звісно ж не буде підтримувати рішення, адресоване проти своїх депутатів.

Коментуючи ситуацію по міській раді, в тернопільській газеті “Номер один” Деревляний договорився навіть до того, що пообіцяв ініціювати позачергові вибори, якщо УНП надумає позбавляти депутатства своїх зрадників. Мотив - на думку Деревляного, депутати які підтримують БЮТ у міській раді працюють дуже продуктивно і виконують передвиборчі обіцянки.

Керівник обласного блоку “Наша Україна”, народний депутат Олег Гуменюк по ситуації в обласній раді повідомив лише такий нюанс - єдиний виборчий список під час виборів, передбачає єдину фракцію в раді після виборів. Тому для КУН є привід аби задуматися. У випадку дії імперативного мандата “Наша Україна” якщо не позбавить націоналістів депутатства, то принаймні затягає по судах, щоб завдати перебіжчикам якомога більше неприємностей.

Під час прес-конференції, що відбулася у понеділок, 22 січня, голова Тернопільської ОДА, депутат Тернопільської облради Іван Стойко повідомив, що обласна “Наша Україна” вже провела засідання, на якому було прийнято рішення у випадку вступу в дію імперативного мандата позбавляти депутатства усіх перебіжчиків. Тобто імперативний мандат, ще не вступив у дію, а у Тернополі уже почали активно обговорювати можливість його застосування. Саме ж введення в дію імперативного мандата призведе до того, що події у політичному житті Тернополя будуть розвиватися ще цікавіше.