Язиком молотити — не мішки носити, — каже відоме українське прислів’я. Тим часом мерія Львова показує, як це працює на практиці. 

Ви на карантині, а ваше сміття — у турне

Днями до редакції «Вголосу» звернувся Іван Федорчук, очільник Ізяславської РДА на Хмельниччині. Попросив передати «привіт» Андрієві Садовому, а також щиру «подяку» від мешканців міста за подарунок від Львова до Великодня — три вантажівки сміття, скинуті серед дороги під Ізяславом.

«Нам довелося за власні кошти наймати техніку і впродовж цілого дня перевозити його на сміттєзвалище. Серед непотребу знайшли документи, які підтвердили, що він зі Львова. Потім поліція перевірила камери спостереження — вантажівки були з номерами львівської реєстрації», — зазначив Іван Федорчук.

Голова РДА розповів, що сміття збиралися скинути у Старокостянтинові, але там проти цього запротестували місцеві мешканці. Відтак вантажівки простояли ніч у полі, під ранок зсипали непотріб біля Ізяслава і втекли назад до Львова.

«Кілька років тому в нас вже були такі ситуації. Сміття мали наглість скидати навіть на дорогах державного значення. Наші мешканці та поліція впровадили нічне чергування і це припинилося. Тепер почалося знову. Львів часто називає себе культурною столицею, але після таких дій вашої міської ради ви заслуговуєте на трохи іншу оцінку», — додав чиновник.

Голова Старокостянтинівської РДА Альона Пасічник підтвердила «Вголосу»: непотріб дійсно везли до них — навіть встигнули скинути одну вантажівку. Втім, місцеві мешканці змусили водіїв завантажити все назад і покинути територію району.

Місцевий телеканал «Перший Подільський» 8 квітня вийшов в ефір із сюжетом зі Старокостянтинова. Журналісти розповіли, що фури львівського сміття не дезинфікують перед привезенням, а серед непотребу в них — використані медичні маски та захисні халати, які потенційно можуть бути зараженими. 

У цьому ж сюжеті скзазали: водій однієї із вантажівок мав бути на карантині, адже зізнався, що проживає разом із матір’ю, яка хвора на коронавірус. Крім того, канал показав документи: останнім часом львівське сміття почали привозити особливо активно — по 10-12 вантажівок на добу, в той час як за договором має бути всього 1-2 машини. Все воно — несортоване, хоча мало би бути таким згідно з угодою.

«Вони в час епідемії коронавірусу везуть нам той вірус під самі хати. Ми кожного ранку прокидаємося, виходимо — і відразу на цьому сміттєзвалищі. Тут медичні халати, медичні маски. Ми не знаємо, хто цим користувався. У нас ще, слава Богу, нема коронавірусу, але у Львові він вже процвітає. Тому ми і проти. Ми дали пояснення у поліцію і будемо стояти до останнього», — кажуть у сюжеті мешканці міста.

Тим часом заступник голови Львівської обласної ради Богдан Гагалюк пояснює «Вголосу»: ця ситуація — не унікальна. Проблеми з’явилися після того, як влітку 2019 року функції із вивезення сміття повернулися від ЛОДА до міськради. 

Десятки заяв про незаконно скинутий непотріб зі Львова почали надходити з різних регіонів України. Його ловили, зокрема, у Бережанах на Тернопіллі, у Шепетівці на Хмельниччині та в Хотині на Буковині. В останньому міський голова із заступником навіть позбулись посад через це — після обурення мешканців і депутатів.

За словами Гагалюка, останнім часом львівське сміття почали активніше вивозити за межі області неспроста. Тутешні полігони — у Миколаєві, Новояворівську та Самборі — відмовилися приймати непотріб зі Львова після того, як відчули на собі, що таке співпраця з мерією Садового. 

«Вони не мають довіри до цієї влади. Вони пам’ятають трагедію Грибовичів і не хочуть повторення такого в себе», - каже Гагалюк.

Цікаво, що розібратися зі сміттям Гагалюк закликав Садового на сесії Львівської облради ще 12 березня. Просив налагодити роботу і дати звіт. Місяць минув — результати з’явилися. Проте не у звіті, а у вигляді чергової купи сміття на чужій території. 

Депутат ЛМР Маркіян Лопачак погоджується: проблеми з вивезенням сміття за межі Львова дійсно системні. Та виникають вони не через громади, які блокують його захоронення в себе, а через мерію, яка регулярно порушує укладені з ними домовленості.

«Перевізники вивозять сміття на полігони, з якими підписані договори. Але питання в тому, що ці машини постійно приїжджають перевантаженими, привозять більше сміття, ніж це обумовлено в документах. Ще коли сталася Грибовицька трагедія, депутати всіх фракцій наполягали на необхідності впровадження зважування сміття. На жаль, за 4 роки цього так і не зробили. Все на око, на все це списуються неймовірні кошти, ніхто нічого не контролює, все в повному хаосі. Тому я не здивуюся, якщо ми скоро побачимо чергову кримінальну справу проти мерії Садового за зловживання саме в цій царині», - зазначив Лопачак.

Гріш — ціна Садовому. Сам так казав

Сміттєві проблеми у Львові мали закінчитись ще в 2006 році. Тоді, перед черговими місцевими виборами, кандидат в мери Андрій Садовий називав Грибовицьке сміттєзвалище «другим Чорнобилем», обіцяв терміново закрити і рекультивувати його, а натомість облаштувати полігон у новому місці. 

Вигравши вибори, Садовий забув про свою обіцянку на 10 років. Доки не сталась трагедія — через обвал на сміттєзвалищі загинули троє рятувальників та еколог.

Після цього, 30 червня 2016 року, Садовий заявив: «Треба зробити усе, щоб за три роки ми змогли поїхати і урочисто перерізати стрічку (на новозбудованому сміттєпереробному заводі, - ред.). Якщо ми цього не зробимо, то гріш нам ціна, нам нема що тут (у міській раді,  - ред.) робити».

Минуло не три — чотири роки. Заводу немає. А Садовий — досі мер. Навіть збирається балотуватися на четверту каденцію.

Новина від 30 червня 2016 року:

«Звісно, що ситуацію можна вирішити. Звісно, що завод можна збудувати. За різними оцінками європейських фахівців – на це треба від року до двох. Чому цього не може зробити Садовий за понад 14 років? До Львова ж за ці роки зверталися понад 40 інвесторів — пропонували будувати завод. Він всім відмовив. Чому? Або він не хоче, або він не здатний, або він шукає якомога вигіднішу для себе корупційну схему», — коментує «Вголосу» Маркіян Лопачак.

Натомість експерти кажуть: причина проста і банальна — прибутки. Грибовицьке сміттєзвалище було шаленим бізнесом, на якому чиновники заробляли до 13,5 млн грн щомісяця тільки на сортуванні (про це — у деталях у попередній публікації).

«За 4 роки не те що завод — нове місто можна було збудувати. Але Садовому, як він казав, завжди хтось «заважав», завжди хтось щось «блокував», центральна влада завжди щось не так робила…Уже рік, як влада змінилася. Із цією у Садового — прекрасні стосунки. Купа його чиновників працевлаштувалися у цій владі, зайняли посади міністрів. То що тепер йому заважає?» — додає Маркіян Лопачак.

Наче нічого. Садовий саме зараз звітує: нарешті точно відомо — безпечний сміттєпереробний завод у Львові буде! З’явилися чотири європейські компанії, які мають досвід і мають бажання це побудувати:

Однак, екологи кажуть — це вчергове не більше, аніж порожні слова.

Грибовичі — невмирущі

«Тішуся, що знайшлися інвестори, маю надію, що вони дійсно досвідчені. Але питання: де вони будуть будувати? Землі ж немає! Міська рада програла суд по ділянці на вул. Пластовій. Іншої ділянки немає. Тому найближчим часом ніякого заводу у Львові не буде. Це тільки порожні обіцянки», — каже «Вголосу» еколог Марко Шпікула.

Підтверджує цю інформацію й еколог Ігор Муравський: «Мешканці через суд заблокували це будівництво. Вони «за» завод — екологічний, безпечний і ефективний, але «проти» того, що пропонує міськрада. Бо пропонує вона не завод, а відмивання коштів, яке загрожує місту екологічною катастрофою». 

Так, екологи звертають увагу на дві проблеми. 

Перша: вул. Пластова — й без того забруднена. Там розташовані аварійні очисні споруди й підприємства, які викидають у довкілля небезпечні речовини. Тож спершу потрібно привести до ладу це, а вже тоді — братися за будівництво чогось нового.

Друга: те, що збирається збудувати мерія — не завод із переробки сміття, а схема, через яку весь непотріб збираються продовжити возити в Грибовичі.

Мерія придумала схему, як продовжити вивозити сміття у Грибовичі

«Те, що вони назвали заводом — буде просто сортуванням відходів. Відбиратимуть цінні матеріали, а решту ферментуватимуть для прискореного гниття і далі вивозитимуть під виглядом «компосту» в Грибовичі. Спочатку це забруднюватиме територію у Львові — під час гниття воно виділятиме небезпечні випари просто під будинки людей, стікатимуть інфільтрати у Полтву, а потім — у аварійних Грибовичах. Фактично, мерія просто придумала схему, як продовжити скидати сміття в Грибовичі», - пояснює Ігор Муравський.

«Вони візмуть 100% сміття, відсортують 2% цінних матеріалів, а решту вивезуть гнити в Грибовичі. Хіба це завод? Це те саме, що до 2016 року відбувалося на сміттєзвалищі. Це попахує черговою аферою у міській раді», — додає Марко Шпікула.

Екологи звертають увагу й на те, що зі сміття мерія в подальшому планує виготовляти РДФ-паливо. І це, за їхніми словами — обернеться для Львова черговою проблемою. 

«РДФ-паливо специфічне. Його можуть спалювати тільки на певних видах підприємств, наприклад — на цементних заводах. Але є питання: чи підійде це паливо українським заводам, скільки його потрібно і чи є на цих заводах спеціальні фільтри, які дозволять спалювати це безпечно. У Європі компанії, які виготовляють РДФ-паливо, доплачують підприємствам, які його спалюють! У Польщі, наприклад, заводам платять по 500 злотих за тонну — тільки б вони взяли й утилізували. Хто за це платитиме тут? Мешканці Львова? Ви уявляєте, які це суми будуть?» — каже Ігор Муравський.

«Те РДФ-паливо не буде куди подіти. Воно просто накопичуватиметься, як це зараз відбувається у Прибалтиці», — коментує Марко Шпікула.

Тут з’являється логічне питання: якщо це паливо непотрібне й шкідливе — то нащо його робити? Відповідь проста, як двері: це чергові прибутки для «обраних осіб». Поблизу очисних споруд, де збираються звести сміттєвий завод, Львівська міська рада уже виділила земельну ділянку компанії олігарха Ріната Ахметова «ДТЕК».

«Вони за кілька років планують зі сміття отримувати РДФ-паливо. Компанії Ахметова на вул. Пластовій уже виділили земельну ділянку в 7 га. Вочевидь, схема буде такою: міська рада привозить на завод сміття, видобуває з нього паливо та продає компанії Ахметова, яка втридорога перепродує її населенню», – розповідав раніше «Вголосу» активіст Рустам Курбанов.

Тепер же, кажуть екперти, вирішити проблему можна. А почати слід зі сортування сміття ще у місті.

«Ми з 2006 року просили мерію хоча б мінімально привчати мешканців до сортування — облаштувати окремі контейнери для пластику та скла. Цього так і не зробили за 14 років. А у Європі це ефективно працює. У Польщі, наприклад, встановлено різні тарифи на сміття: той, хто сортує — платить 30 злотих, той, хто не сортує — платить 60 злотих. Ясно, що люди стараються економити — от і лад із непотребом там переважно наведено», — зазначає Марко Шпікула.

«І завод давно можна було побудувати, — додає Ігор Муравський. — Інвестори були, тільки всім відмовляли. І ділянку придатну можна було знайти. Можна було домовитися з якоюсь із громад, виділити їм кошти, наприклад, на побудову школи, дати пільги — і збудувати на їхній території завод. Ніхто не був би проти, якби завод приносив реальну користь і був безпечним».

«Найгірше ж, — підсумовує Марко Шпікула, — що нічого не роблять у Грибовичах. Катастрофа так і залишилась катастрофою. Хоча стільки обіцянок було…»

«Три терміни тому цей засранець пообіцяв розібратися зі сміттям», — сказав на одній з акцій під ЛМР активіст Рустам Курбанов. Сказав ще рік тому. Але відтоді нічого так і не змінилося. І, як виглядає — не зміниться. Команда при владі у Львові — перевірена часом, як вони самі і кажуть.

Яна Федюра, "Вголос"

PS: Після публікації цієї статті до "Вголосу" звернувся Віктор Васьківський — голова Берездівської сільської об’єднаної територіальної громади у Славутському районі Хмельницької області. І повідомив: у Чистий четвер, 16 квітня, чотири фури "подарунків" від Садового приїхали і до нього. Сміття незаконно скинули на злітну полосу місцевого аеродрому.

"У нас немає ніякого договору з Львіською міською радою, ніхто ніколи з проханнями до мене не звертався. Вони просто час до часу підкинають нам своє сміття — по одній фурі, по дві. Цього разу привезли чотири. У Чистий четвер...Нам просто бракує слів. Як можна так свинити сусідам? Ще й при святі!" — зазначив голова ОТГ.

Вантажівки зі сміттям вдалося зафіксувати на камери відеоспостереження. Комунальники, яким довелося прибирати ці купи непотебу, серед сміття знайшли документи, які підтверджують: воно — зі Львова.

Клікайте для збільшення фото