Детективи Національного бюро за процесуального керівництва САП завершили розслідування за підозрою у зловживаннях посадовців ПАТ «Черкасиобленерго», ПАТ «Запоріжжяобленерго» та  ПрАТ «ХК «Енергомережа».

Як інформує пресслужба Національного антикорупційного бюро України, 23 жовтня 2020 року чотирьом підозрюваним відкрито матеріали слідства для ознайомлення перед скеруванням обвинувального акта до суду.

Серед підозрюваних за «Зловживання владою або службовим становищем», та/чи «Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем» фігурує в.о. голови правління ПАТ «Черкасиобленерго» (71% акцій належить державі); в.о. голови правління ПАТ «Черкасиобленерго»; в.о. генерального директора ПАТ «Запоріжжяобленерго» (60,2% акцій належить державі); голова правління ПрАТ «ХК «Енергомережа».

Слідство встановило, що підозрювані організували незаконну схему з використанням механізму відступлення права вимоги, переведення боргу, зарахування зустрічних однорідних вимог, в результаті якої заволоділи коштами підприємств з часткою держави понад 50% та великих споживачів електроенергії.

«В результаті дії цієї схеми ПАТ «Черкасиобленерго» та ПАТ «Запоріжжяобленерго» не отримали 544 млн грн за поставлену електроенергію споживачам, які мали надійти на їхні рахунки зі спеціальним режимом використання та підлягали подальшому пропорційному розподілу з ДП «Енергоринок». Натомість ці кошти перераховували товариствам із ознаками фіктивності. Ще 81 млн грн ПАТ «Черкасиобленерго» позбулося через незаконний механізм запозичення в ПрАТ «ХК «Енергомережа»», – йдеться в повідомленні.

Розслідування фактів НАБУ здійснює з липня 2016 року. Відтоді детективи встановили низку епізодів злочинної діяльності за участі посадовців ПрАТ «ХК «Енергомережа» та очільників державних енергокомпаній. Розслідування частини з них закінчене – справи слухаються в суді.

Завдяки матеріалам, здобутим в межах досудового розслідування, НАБУ домоглося визнання недійсними 27 правочинів за участю ПрАТ «ХК «Енергомережа», «Черкасиобленерго», «Запоріжжяобленерго»  на загальну суму понад 1,5 млрд грн. Це стало підставою для повернення державним підприємствам 344 млн грн.

Як повідомлялося, Національне антикорупційне бюро України почало укладати договори на закупівлю нагрудних знаків “За вагомий внесок у боротьбу з корупцією”.