"Програма Добросусідства «Польща Білорусь Україна» INTERREG ІІА/ TACIS СВС - це одна з семи програм Добросусідства, затверджених Європейською Комісією, яка тривала 4 роки.

Програма поширювалась на прикордонні регіони Польщі, України та Білорусі і на конкурсній основі надавала фінансову підтримку проектам, спрямованим на підвищення конкурентоздатності прикордонних регіонів, охорону навколишнього середовища, розвиток транскордонної співпраці, модернізацію прикордонної інфраструктури та підвищення рівня безпеки на кордонах ЄС.

Заявниками проектів могли виступати недержавні організації, органи влади, асоціації, навчальні заклади та інші некомерційні установи прикордонних регіонів.

У рамках Програми відбулося чотири конкурси проектних заявок. Всього було подано 784 проектні заявки, з яких до подальшої реалізації було затверджено 172 проекти. Для 17 українських та білоруських проектів було призначено співфінансування з коштів TACIS. Затверджені проекти стосувалися різних сфер, пріоритетних для прикордонних регіонів. Зокрема, було надано підтримку проектам, спрямованим на вирішення екологічних проблем, розвиток туризму, покращення прикордонної інфраструктури та безпеки на дорогах, розвиток підприємництва.

Завершення Програми Добросусідства «Польща Білорусь Україна» не ставить крапку в реалізації європейської політики сусідства. В новому бюджетному періоді ЄС на 2007-2013рр. підтримка прикордонним регіонам та транскордонному співробітництву надаватиметься в рамках Європейського Інструменту Сусідства та Партнерства (ЄІСП).

Відтак, співпрацю ЄС з країнами-сусідами на східному кордоні буде продовжено і значно розширено. Пріоритетами нової Програми «Польща-Білорусь-Україна» будуть: підвищення конкурентоздатності прикордонних територій, в тому числі покращення умов для підприємництва, розвиток туризму, покращення доступу до регіону; покращення якості життя населення (захист довкілля на прикордонних територіях, ефективні та безпечні кордони); інституційна співпраця та підтримка ініціатив місцевих громад, покращення можливостей транскордонного співробітництва на регіональному та місцевому рівні, підтримка ініціатив місцевих громад та технічна допомога.

Загальний бюджет нової Програми «Польща-Білорусь-Україна» становитиме 186.2 млн. євро. Крім того, значно розшириться сама територія Програми. Крім прикордонних областей (Волинської, Львівської та Закарпатської) до території нової програми буде включено також прилеглі області Івано-Франківську, Тернопільську та Рівненську.

Після затвердження програми Європейською Комісією та підписання міжурядових угод нова програма вступить у дію, відтак українські, польські та білоруські організації зможуть подавати свої проектні заявки.

Досвід Програми дозволяє сподіватися, що в майбутньому надані Європейським Союзом можливості для розвитку транскордонної співпраці в рамках ЄІСП, з одного боку, та висока зацікавленість та активність українських організацій, з іншого, виллються в успішні проекти, які зроблять вагомий вклад у вирішення актуальних проблем та сприятимуть розвитку прикордонних регіонів.

У конференції взяли участь представники проектів усіх конкурсів Програми з України, Білорусі та Польщі, а також органів влади, органів управління Програми, Делегацій Європейської Комісії. Конференція відкрилась вітальним словом Львівської обласної державної адміністрації. У своїх доповідях представники Міністерства Економіки України, Делегації Європейської Комісії, Спільного Технічного Секретаріату та Інформаційного Центру розповіли про хід реалізації Програми та одержані результати, підкреслили її роль у розвитку регіонів та зміцнені транскордонної співпраці. Представник Міністерства Регіонального Розвитку Республіки Польща також розповів про перспективи діяльності у рамках Європейського Інструменту Сусідства і Партнерства. Ілюстрацією практичної роботи Програми стали презентації вибраних українських та білоруських проектів.

Учасники мали нагоду не лише почути про результати діяльності Програми, але й наочно ознайомитись із ними - в рамках конференції було організовано виставку проектів, де кожен проект міг представити свої матеріали на спеціально облаштованих стендах. Яскравим елементом програми став перегляд документального фільму про Львів, виготовленого Львівською Асоціацією розвитку туризму в рамках проекту «Створення міжнародної українсько-польської Асоціації провідників по Карпатах».