Навіть після розвалу коаліції новообраний Президент України Володимир Зеленський зможе знайти підстави для розпуску ВРУ. Утім це рішення буде дуже хитким юридично, що може зумовити його оскарження у Конституційному Суді.

Про це в інтерв’ю “Вголосу” сказала юрист Анна Маляр.

“Стаття 90 Конституції України каже: «Повноваження Верховної Ради України не можуть бути достроково припинені Президентом України в останні шість місяців строку її повноважень». Зверніть увагу на нечіткість норми, адже вона не встановлює точну дату завершення повноважень Верховної Ради. Тож може бути багато варіантів дати, від якої потрібно вираховувати ці 6 місяців. Саме цією неточністю можна скористатись для розпуску Парламенту Президентом.

Знаємо, що чергові вибори до ВРУ призначені на 27 жовтня. Закон «Про вибори народних депутатів» та Закон «Про регламент Верховної Ради» передбачають 15 днів для ЦВК на підбиття підсумків виборів, ще 5 днів – для оприлюднення результатів і ще 30 днів – на скликання першої сесії нового Парламенту. Загалом виходить приблизно 50 днів. Отже, новий склад ВРУ може запрацювати аж усередині грудня. Конституція каже, що повноваження ВРУ припиняються в день відкриття першого засідання ВРУ нового скликання. От і маємо: останні півроку ВРУ VIII скликання можуть початися аж усередині червня. Тобто до середини червня Зеленський матиме можливість розпустити Парламент.

Раніше юристи розраховували, що крайній термін для Зеленського – 14 червня. Тобто якщо від сьогодні Парламенту дано місяць на формування нової коаліції, то до 17 червня Зеленський начебто ніяк не може розпустити Раду. Але знову-таки наголошую: у Конституції немає чіткого визначення. Ми не знаємо, коли відбудуться вибори, скільки часу рахуватимуть голоси, коли оголосять результати і коли припинить повноваження чинне скликання. Може, щось трапиться, і все затягнеться… Ми ж не знаємо наперед. Тоді крайній термін посунеться пізніше, ніж 14 червня. Можливо, зараз юристи Зеленського знайдуть підтвердження тому, що коаліції не існує давно…

Тобто теоретично можливість розпустити ВРУ у нього все ще буде. Але юридична сторона цього кроку буде дуже і дуже хиткою. І дуже ймовірно, що все це буде згодом оскаржено в Конституційному Суді”, – розповіла юрист.

Більше на цю тему читайте у статті: Розпустить чи не розпустить?