Інтерв'ю з депутатом Львівської обласної ради, членом земельної комісії Володимиром Говірком стосується теми земельного рейдерства. У матеріалі депутат розповідає про незаконні схеми захоплення земель.

Пане Володимире, для чого Ви оприлюднюєте схеми захоплення землі, адже цим можуть скористатися нечисті на руку ділки?

Ті, хто займається захопленням земель, давно ці схеми знають, бо самі їх розробляли і втілювали в життя, у наше з вами життя, обдурюючи українців, забираючи у них за безцінь найдорожче - землю, яка належала їм споконвік.
Чи багато існує таких рейдерських схем?

Я знаю десяток-півтора способів ввести в оману державу, органи місцевого самоврядування, органи виконавчої влади, і, зокрема, мешканців населеного пункту, де можуть проводитись рейдерські захоплення землі. До того ж постійно розробляються нові рейдерські схеми, в яких використовується недолугість Земельного кодексу України, особливо ж всілякі «перехідні положення» ЗКУ та підзаконні акти. Мета, яку я переслідую, оприлюднюючи рейдерські схеми - допомогти головам сільрад, головам РДА, котрі ще не втратили почуття самоповаги, не вступили на шлях співпраці з рейдерами, не дати себе ошукати нечистим на руку ділкам.

Свого часу тимчасову контрольну комісію Львівської облради з питань законності використання земель, яку я очолював у ЛОР, успішно закрили з ініціативи тодішнього губернатора Петра Олійника. Це сталося після того, як я підняв питання незаконності оборудок з землею в Годовицько-Басівській сільраді Пустомитівського району. Тільки через рік стало відомо чому губернатор так наполягав на згортанні діяльності цієї комісії. Адже там «засівали»!!! А хіба комусь потрібен зайвий розголос незаконності земельних оборудок під час такого «засівання»? Звичайно, що ні. Тому я вирішив, що на сьогодні немає кращого методу боротьби з земельними рейдерами, аніж пролити світло на їхні хитрі сплетіння тенет довкола привабливих земельних ділянок для заволодіння цими земельними ділянками, перепродажу земельним спекулянтам.

Земельних рейдерів я умовно розділяю на білих, сірих та чорних. «Чорні» – це ті, хто «нагло крадуть». «Сірі» – це, так звані, «головастики». Вони у своїх схемах використовують недолугість нашого земельного законодавства, особливо його швидкі зміни. Отож «крадуть» ніби-то законно, ну, хіба що трішечки відхиляючись від нього. Найстрашнішими для суспільства є так звані «білі» земельні рейдери. Це ті, що собі вже вкрали ласі шматки землі, але про це ще ніхто не знає. Адже після того, як здійснено крадіжку, вони готують під свою «тему» зміни до земельного законодавства у вигляді різноманітних підзаконних актів, перехідних положень тощо, і проштовхують їх «за недорого» у парламенті, Кабміні, в Секретаріаті президента. Після прийняття цих підзаконних актів – сателітів рейдерських схем, виявляється, що вони нічого не крали, просто «Є такий закон!» От з такими рейдерами можна буде боротись тільки тоді, коли наша фракція ВО «Свобода» буде представлена у Верховній Раді. А це, на моє глибоке переконання, станеться вже дуже скоро.

Антирейдерську школу розпочнемо з конкретних прикладів.

Чорне земельне рейдерство

Якщо Ви маєте на руках земельний акт на право власності на землю – це ще не означає, що земля цілком ваша власність! Вона може виявитися «трішечки не вашою». Ось приклад. Львівська область, Пустомитівський район, село Муроване, гр. Б., отримавши державний акт на право власності на земельну ділянку на підставі договору куплі-продажу земельної ділянки у червні 2007 став власником земельної ділянки прощею 1,2775 га. Акт зареєстрований у Книзі записів реєстрації державних актів на землю за відповідним номером і підписаний поважними особами, головою Сороки-Львівської сільради В.Стецевич та начальником Пустомитівської РВЗР Калениченко. Нібито все нормально, але розслаблятися не варто.

Бо інший гр. Р. пише тому же голові сільради заяву наступного змісту: «Прошу закріпити земельну ділянку площею 1,3288 га для обслуговування нерухомого майна згідно договору купівлі-продажу». Сільрада дає згоду на виготовлення технічної документації по проекту відводу земельної ділянки п. Р. Все би було добре, але чи то голова сільради не доглядів, чи не хотів приглядатись, але в підсумку ділянка, право на оренду якої добивався гр. Р., «вилізла» майже на половину земельної ділянки гр. Б.

Що ж робити? Попри те, що земельна ділянка є у межах населеного пункту, землями якого розпоряджається голова сільради, голова Пустомитівської РДА О.Городній, який немає формально до даної ділянки жодного відношення, скликає комісію: В.Шуркало, П. Яновський, Н.Кучма, В.Стецевич, Р.Комарницький. Ця шановна комісія доповідає голові РДА: «Пропозиція комісії зберегти площу земельної ділянки, яка знаходиться у власності гр. Б. , змінивши при цьому конфігурацію з подальшим виготовленням нового державного акту на право власності на землю!»

Фантастичне рішення, на підставі якого голова РДА Городній приймає не менш оригінальне рішення. Він «ваяє» документ без заголовку (пригадуєте класику? «Как прикажете озаглавить сей документ?») але зате на бланку Пустомитівської РДА, правда з приписом першого заступника М. Кравціва.

Має таку слабість Городній «особливо оригінальні документи» заставляти підписувати Кравціва. Що ж гласить цей документ? Простими словами - якщо, хлопе, не хочеш нас слухатися та посунутися вбік, як ми тобі радимо – то підеш до суду! А там без «засівання» – ніяк. І будь мудрий хлопе…

І це є рейдерська атака?

Так, але найпростіша, бездарна. Я б сказав, що обізвати цей перебіг подій рейдерством - це означає образити тих людей, котрі займають рейдерством насправді. Тепер перейдемо до трохи складніших рейдерських схем., так званих, схем «сірих земельних рейдеров», коли крадуть ніби-то «по-закону». Розглянемо цю схему на конкретному прикладі.

Візьмемо знову Пустомитівський р-н Львівської області. У селі Сокільники декілька громадян, отримали земельні ділянки орієнтовною площею приблизно по одному гектару. Це землі сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту, отже неможливо їх використовувати для комерційного, а також житлового будівництва. Ці земельні ділянки знаходяться одна біля одної, належать майже одним і тим же громадянам: Якимик Іван Петрович – 1,7810 га державний акт виданий 06 червня 2006 р. На підставі розпорядження голови РДА п.Городнього від 13 січня 2006 р., підписаний п. Городнім та п. Калениченко), Якимик Наталія Іванівна – 1,7815 га, державний акт виданий 06 червня 2006 р. На підставі розпорядження голови РДА п.Городнього від 13 січня 2006 р., підписаний п. Городнім та п. Калениченко), Якимик Надія Іванівна – 1,7811 га, Якимик. Ю., Сокайло І., п.,Сокайло Г.М., Сокайло П.Г. Гарайда Б.Б, Гарайда А. Б. і так далі.

Загалом чотири сім’ї мали б володіти 16 (шістнадцятьма) га землі біля об’їздної дороги довкола Львова. Отже нехай собі українці хазяйнують на своїй богом даній землі, вирощують врожай та годують своїх діточок, односельчан, львів’ян, та й усю Україну.

Але насправді рейдери вже працювали тут з самого початку. Не випадково прізвища ті самі. Це п. Городній своїм розпорядженням надав в одні руки земельну ділянку 16 га біля траси ніби-то для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, з тим, щоб запустити в дію вже «накатану схему». Рейдери реєструють громадське об’єднання «Джерело-1», отримують свідоцтво про реєстрацію об’єднання громадян (№17 від 22.04.08.) Основною метою діяльності якого декларують «захист інтересів його членів, їх прав і свобод, як землевласників і землекористувачів на території Пустомитівського району Львівської області».
І від кого хочуть захищатись ці громадяни? Хіба вони посіяли, зорали, засадили, а п. Городній не дає їм зібрати врожай і вирішив якимось незаконним розпорядженням забрати землю? Тоді ми всі вступимо на захист цих громадян. Вся фракція ВО «Свобода» у ЛОР як і усі решта депутатів облради, крім тих, хто бере участь у цій схемі сірого земельного .рейдерства. Та ні! Насправді ніхто на цих добродііїв не нападає. Створене громадське об"єднання «джерело-1» зовсім з іншою метою – незаконно змінити цільове використання земі Далі 16 га біля Льв вської об’ їздної дороги переводяться на інше використання, а саме: «для ведення п ідсобного господарства»! Суть проста: на цільове призначення землі під товарне сільськогосподарське виробництво накладено мораторій, який, слава Богу, продовжили до 01.01.2010 р. Ці землі неможливо продати під будівництво складів, заправок, бізнес центрів, житла, тощо. А от з землями для ведення підсобного господарства це можна зробити запросто!!!

Далі все дуже просто - землевпорядник при розгляді технічної документації на проект відведення, відмовляється видати держакт зі зміненим цільовим використанням. Це логічно, бо боїться криміналу, але добродії з громадського об’єднання «Джерело-1» звертаються до Львівського окружного адмістративного суду з проханням «визнати незаконною дію УЗР у Пустомитівському р-ні Львівської області» та «Зобов’язати управління земельних ресурсів у Пустомитівському районі оформити та видати державний акт громадському об’єднанню «Джерело-1» на право власності на земельну ділянку 15,8805 га в с.Сокільники Пустомитівського р-ну Львівської обл. для ведення підсобного господарства.

І що ж далі робить Львівський окружний адміністративний суд? Він виносить ухвалу про відкриття провадження у справі «про спонукання до вчинення дій». Судове засідання призначено на 29.12.2008 р. Ось тут вже насправді стало зрозумілим, кому необхідна допомога у цій справі, допомога необхідна всім мешканцям с. Сокільники та й, зрештою, усім нам, дорогі українці, щоб у нас не крали землю. Зараз наші державні мужі нарешті спромоглися накласти мораторій на продаж земель але всілякі «сірі рейдери» продовжують забирати землю у нас, наших дітей та онуків.

Пане Володимире, то як можна протидіяти цим людям?

Згідно з чинним законодавством – звернутися з депутатським запитом до прокурора Львівської області , що я й зробив на попередні й сесії ЛОР. (Адже мене уповноважено від фракції ВО «Свобода» у обласній раді представляти інтереси громадян Львівщини у земельних комісіях, як постійно діючій, так і в тимчасовій контрольній за дотриманням законності у земельних відносинах). І я радий, що депутати підтримали своїм голосуванням мою пропозицію про звернення до прокуратури про проведення відповідних заходів прокурорського реагування щодо перевірки вказаних фактів, а також вступити в судовий процес на захист інтересів держави.

Відповідно до громадянської позиції ВО «Свобода» - необхідно збирати схід села Сокільники, запрошувати п. Городнього та голову сільради, а також шановних власників земельних ділянок .площею 16 га (сімейний підряд). І якщо вказані громадяни не мають наміру обробляти цю земельну ділянку, то нехай віддадуть її тим мешканцям с. Сокільники, які будуть добросовісно використовувати цю землю за її цільовим призначенням, а законність процедури цього процесу я забезпечу!

Згідно позиції держави, треба якомога швидше прийняти Закон України про державний земельний кадастр та про ринок земель в Україні, де чітко вказати, що землі сільськогосподарського призначення, а зокрема надані для виробництва сільськогосподарської продукції, не можуть продаватись, передаватись у власність іноземним громадянам, особам без громадянства, іноземним юридичним особам та іноземним державам. Ця вимога чітко зазначена в програмі партії ВО «Свобода».