Зеновій Бермес – уповноважений Держкомпідприємництва України з питань захисту прав підприємців, голова Асоціації роботодавців Львівщини, депутат Львівської обласної ради від БЮТ.

Пане Зеновію, ми знаємо, що Ви готували виступ на вівторкову сесію обласної ради щодо підготовки до Євро-2012. Які проблеми Ви хотіли озвучити?

На мою думку, і не тільки на мою думку, львівська влада зриває проведення заходів. Вони вимагає в центральної влади ресурси, які ніколи не віддасть. Можна щось «вибити» у вигляді субвенцій, але забивати понад 300 млн. грн. та інші нереальні речі ставлять під загрозу проведення Євро.

Тобто, забиваючи ці речі, міська влада наперед готує собі причину можливого зриву. Вона скаже – а нам центральна влада не виділила кошти, тому винні вони. Очевидно, що держава дасть гроші тільки на те, що є її інтересом і знаходиться у її власності.

Тобто ставити питання, коли місто не має грошей – дайте нам вокзал, аеропорт – виглядає смішно. Держава не буде фінансувати ці речі.

Потрібно максимально визначитися, які об’єкти потрібно дійсно робити. На сьогодні ми не маємо ні переліку об’єктів, ні джерел фінансування. Треба визначити, які об’єкти нам потрібні і відкрити дорогу приватним інвесторам. Чи це будуть наші, чи це будуть західні не настільки важливо.

Але, якби ми це зробили, наступним кроком потрібно було б відкрити зелену дорогу тим інвестиціям, тобто спростити дозвільні процедури. Бо сьогодні процедура отримання дозволів – це роки. Це теж вносить сумніви у те, що Євро ми проведемо. Сьогодні, чи то будівництво готелю, чи будівництво якогось іншого об’єкту – погодження занадто довгі.

Я думаю, що ми будемо скеровувати наше звернення до Кабінету міністрів, щоб вони своїм рішенням спростили дозвільні процедури, які стосуються інфраструктури Євро.

У чому тут, на Вашу думку, полягає проблема, місто не хоче чи не вміє знайти інвесторів під будівництво об’єктів до Євро?

В мене виникає думка про повну нефаховість місцевої влади, вона проявляє нездатність управляти цим процесом.

Як Ви розцінюєте поведінку мера Львова Андрія Садового, який вже вдруге не з’являється на сесію обласною ради для доповіді з підготовки до проведення футбольного чемпіонату?

Я думаю, що він ігнорує обласну владу цілком свідомо. Те, що сесія відбувалася минулого разу без його участі, хоч він насправді був у Львові, виглядає просто ганебно.

Ми не збираємося для того, щоб критикувати владу, ми збираємося для того, щоб розділити відповідальність і спільними діями щось змінити, щось покращити, вплинути на якісь процеси. Обласна рада не збирається бачити міську владу ворогом, у нас єдина мета. Євро – це є шанс для Львова, для України.

Я не знаю, як розцінювати дії міської влади, коли досі ми маємо спірну землю. Це питання можна було дуже просто вирішити.

Я був на сесії міської ради, вона впритул не бачила пана Єфремова, який хотів виступити на сесії по Євро. Це член оргкомітету, який визначений владою, його можна було заслухати.

Візьмемо приклад інших міст України, де стадіони будують футбольні клуби. Якби це від мене залежало, можна було б так поставити питання - ми визначили стадіон, це місце кут Стрийської-Кільцева і ми це робимо, але ми можемо мати запасний варіант у випадку якогось зриву.

Скажімо, ми сьогодні не маємо інвестора будівництва стадіону. Це так само виглядає дивно. Я вважаю, що місто дуже погано провело конкурс. По-перше, на конкурсі було 2 учасники, які презентували себе на інвестиційному ярмарку. Їм міська влада нав’язала девелоперські функції, а можливо вони б виступили тими, хто може об’єднати інвесторів навколо себе.

Але сьогодні показування пальцем, що фірма "ALPINE BAU" є девелопером і вона має гроші, то виглядає смішно. Гроші будуть шукати. Поява Садового в Лондоні свідчить, що він пробує шукати кредитні гроші.

Але будувати стадіон під такі ризики – це є збитковий об’єкт. Заствляти міське майно не виглядає абсолютно переконливо. Я зрозумів, що місто буде борсатись із останніх сил, шукати ресурси, щоб це будувати. Але це ж можна було зробити значно простіше.

Як саме можна було це зробити?

Для цього треба було в першу чергу поставити інтерес саме проведення Євро і інтереси міської громади. Сьогодні виглядає на те, що десь панують зовсім інші інтереси, які прив’язані до Євро, але вони скоріше є тим стримуючим фактором чому в нас все йде так погано.

Чи можна повернути ще цей процес у правильному напрямку?

Я вважаю, що ми вже можемо рахувати цей час на хвилини, ми маємо останні шанси. Мені було дуже сумно, що обласна рада вчора не спромоглася до кінця дати оцінку хоча б своїм діям. Голова обласної ради самоусунувся від участі в оргкомітеті, сказавши, що вони не так роблять. Але ж ми повинні нести загальну відповідальність.

Втрати можуть бути непоправимі, якщо почитати те, що пишуть зараз у ЗМІ. Нам постійно нагадують, що ми можемо втратити проводити Євро. Я знаю, що це насправді так, бо багато речей ми навіть і не починали робити.