Вісім років тому в цій маленькій гірській країні після «революції троянд» розпочався, здавалося б, рішучий поступ від пост-радянського хаосу до демократичної держави західного типу. В Україні багатьом видається, що Михайло Саакашвілі зробив щось неможливе, створивши зовсім нову країну. Проте не все так просто. «Прогрес Грузії буде протестований парламентськими виборами, призначеними на 1 жовтня, і їх результат  матиме важливі наслідки не тільки для цієї країни, але й для інших, що намагаються будувати вільні суспільства після багаторічної корупції та репресій», – пише The Washington Post.

До 18 вересня партія президента Саакашвілі «Єдиний національний рух» почувалася впевнено, не сумніваючись у перемозі на виборах. Але все пішло шкереберть після оприлюднення свідоцтв про систематичні порушення та тортури у в’язницях країни. Тисячі шокованих і розгніваних громадян вийшли на вулиці, міністр внутрішніх справ і керівники пенітенціарної системи були відправлені у відставку, понад десяток охоронців і чиновників заарештували.

Тюремний скандал відразу ж став частиною передвиборної боротьби. Опозиціонери з об’єднання «Грузинська мрія» миттєво скористалися нагодою, оголосивши, що в усьому винен винен президент Грузії Михайло Саакашвілі, який «створив у країні репресивну систему». Слід наголосити, що передвиборна боротьба в Грузії перетворилася на запекле особисте протистояння Саакашвілі та лідера «Грузинської мрії» Бідзіни Іванішвілі, 56-річного новачка в політиці, чий статок у 6,4 мільярди доларів становить майже половину валового внутрішнього продукту країни.

Влада, у свою чергу, заявили, що скандал був організований одним з прихильників «Грузинської мрії», який в даний час сам перебуває за ґратами за незаконне зберігання зброї. За твердженням МВС Грузії, організатором провокації став такий собі Тамаз Тамазішвілі, тесть одного з давніх союзників лідера «Грузинської мрії». Влада стверджує, що Тамазішвілі спеціально підкупив адміністрацію колонії, де він відбуває покарання, аби охоронці били ув’язнених, ґвалтували їх гумовими кийками і знімали це на відео (щоб опозиція надалі могла використовувати ці записи як компромат проти влади). За відомостями МВС, в кабінеті начальника відділу безпеки в’язниці, затриманого у даній справі, крім скандальних відеоматеріалів були виявлені 17 тисяч доларів США, які нібито й були частиною гонорару.

Дійсно, шокуюче відео було показано «9 каналом» (співвласницею якого є дружина Бідзіни Іванішвілі), а також опозиційним телеканалом «Маестро». Продемонстровані кадри тортур і сексуального насилля викликали в Грузії величезний резонанс. У країні розпочалися масові акції протесту.

Опозиція не шкодувала емоцій. «Дух такої колективної жорстокості вдихнули Саакашвілі, Мерабішвілі (прем’єр-міністр Грузії), Адеішвілі (міністр юстиції) і Бачо Ахалая (глава МВС, якого вже відправили у відставку). Вони створили цю репресивну систему», – заявив лідер партії «Наша Грузія – Вільні демократи» (ця партія входить в альянс «Грузинська мрія») Іраклій Аласанія.

Однак, і грузинський президент у боргу не залишився. Офіційний Тбілісі повідомив, що правоохоронці Франція передали Грузії відеозапис, на якому видно, як один з лідерів грузинської опозиції Георгій Хаїндрава (у 2004-2006 роках – міністр з врегулювання конфліктів, знятий з посади особисто Михайлом Саакашвілі) зустрічається з групою грузинських кримінальних авторитетів у будинку злодія в законі Реваза Лорткіпанідзе, який живе на півдні Франції.

Зустріч нібито відбулася 9 листопаді 2011 року в місті Крессель (відеозапис на YouTube).

Згідно з матеріалами французьких правоохоронних органів, у Франції Хаїндрава зустрічався із сімома грузинськими злодіями в законі. На зустрічі нібито обговорювалися плани з дестабілізації політичної обстановки в Грузії під час парламентських і президентських виборів (у 2012 і 2013 роках відповідно) і створення якихось «збройних формувань».

В обмін на допомогу кримінальних авторитетів Хаїндрава нібито обіцяв їм відновити «їх статус і вплив, які вони мали в минулому».

Запис зустрічі опозиційного діяча з кримінальними авторитетами – річ, звичайно, надзвичайно сильна. Незрозуміло тільки, чому французи передали цей запис лише через рік.

Спрогнозувати, як вплине нинішній тюремний скандал на перебіг парламентських виборів у Грузії наразі складно. Багато світових експертів наголошують, що Михайло Саакашвілі, незважаючи на очевидні досягнення в реформуванні країни, в душі залишився спраглим до влади авторитарним правителем.

«Це була авторитарна модернізація. Але з часом було все менше модернізації, і все більше авторитаризму», – каже чеський журналіст Ондржей Соукуп, який проводить паралелі з Росією. «В значній мірі популярність Володимира Путіна ґрунтується на ранніх роках його правління, коли – в порівнянні з останніми роками керівництва Бориса Єльцина – він показав чіткі перспективи країни, приборкав олігархів і повернув росіянам віру в себе. Можна знайти низку подібних паралелей. І Путін, і Саакашвілі керують політичними партіями, яким притаманні риси радянської державної партії і які змусили парламенти грати роль слухняних глядачів, що схвалюють рішення влади. Обидва президенти люблять говорити про своїх опонентів як іноземних агентів. Путін і Саакашвілі велике значення надають своєму іміджу. І, якщо російський президент літає на чолі зграї стерхів і пірнає за амфорами, грузинський пілотує реактивний літак і стрибає з парашутом», – подає inosmi.ru цитату з публікації Ондржея Соукупа на сайті iHNed.cz

Схожий висновок робить і Der Spiegel: «Кавказька республіка управляється як сімейне підприємство». Оглядач Forbes Марк Адоманіс описує реакцію Саакашвілі на тюремний скандал, як «ухилення від відповідальності, звалювання всієї провини на купку чиновників і звинувачення, ніби скандал сфабрикований якимись іноземними агентами». Навіть Едуард Шеварднадзе, котрий вважається політичним «батьком» Саакашвілі, каже, що останній веде Грузію до диктатури.

Свідченням цього можна вважати плани грузинського президента повторити трюк Путіна. В жовтні 2013 року добігає кінця другий і останній президентський термін Саакашвілі, водночас, за деякими даними, він розраховує, сформувавши в парламенті більшість, внести зміни до конституції, що посилять владу прем’єр-міністра, натомість перетворивши президента на номінальну фігуру. Зрозуміло, що посаду прем’єра Михайло Саакашвілі за таких обставин планує посісти особисто.

Щоправда, якщо нинішній тюремний скандал відлякне виборців від провладних кандидатів, ці плани розвіються, як туман у кавказьких ущелинах. Чи готовий Михайло Саакашвілі позбутися влади? Це стане зрозуміло вже після оголошення результатів волевиявлення 1 жовтня. Однак, хто б не був ініціатором тюремного скандалу, найприкріше, що в жертву були принесені ні в чому не винні люди: в’язні, яких катували і ґвалтували на догоду чиїмось політичним амбіціям.

За матеріалами: apsny.ge, inosmi.ru, lenta.ru, newsgeorgia.ru, newsru.com.ua, rbc.ru

На фото: Оприлюднення фактів знущань над в’язнями спричинило хвилю протестів по всій Грузії

Фото: tsn.ua