В пояснювальній записці до проекту закону він наголошує, що Конституція України виходить з того, що громадськість має право знати про те, що відбувається у залі судових засідань і як в країні здійснюється правосуддя.

Крім того, нардеп апелює до того, що Європейський суд з прав людини у справі «Аксен проти Німеччини» зазначив, що мета відкритості судового розгляду полягає в захисті сторін від таємного порядку здійснення правосуддя поза контролем громадськості і що забезпечення прозорості судочинства є одним із засобів підтримки довіри до судів.

Однак на практиці, за словами Анатолія Гриценка, процесуальне законодавство надає суддям широкі можливості для заборони здійснення фіксації відкритого судового засідання технічними засобами особам, присутнім у залі судового засідання.

«Норми процесуальних кодексів фактично встановлюють дозвільний характер використання на судовому засіданні засобів відеофіксації. При цьому кодекси не містять чітких, справедливих та зрозумілих критеріїв, яким мають слідувати судді, дозволяючи або забороняючи відеофіксацію відкритого слухання у справі», - наголошує ініціатор проекту закону.

Таким чином, на думку Гриценка, чинне законодавство не містить механізмів протидії приховуванню від громадськості зловживань суддів та інших учасників процесів, не враховує суспільний інтерес до ходу окремих судових справ, унеможливлює використання інструменту відкритості правосуддя в якості механізму захисту прав учасників судових процесів від протиправних посягань.

Тому своїм законопроектом Гриценко пропонує внести до чинного законодавства норму, згідно з якою особи, присутні в залі судового засідання, мають право вести стенограму, робити нотатки, використовувати портативні аудіозаписуючі пристрої.

Крім того, згідно з проектом закону, «особи, присутні на відкритому судовому засіданні, мають право проводити у залі судового засідання фотозйомку, відеозапис, транслювати засідання по радіо і телебаченню, проводити звукозапис із застосуванням стаціонарної апаратури без згоди на це суду чи осіб, які беруть участь у справі».