Відкритим залишається питання, як (за якими схемами, у яких масштабах) було розкрадено мільйони «паводкових» бюджетних коштів і хто конкретно з посадових осіб поніс за це (чи понесе у майбутньому) кримінальну відповідальність.

Зловживання, які були допущені під час визначення компенсацій мешканцям села Кружики Самбірського району – лише один невеликий, однак вельми  яскравий штрих до загальної картини беззаконня…

Будинки-привиди під індексом «а»

Невеличке село Кружики, що знаходиться в безпосередній близькості від Дністра,  під час липневої повені 2008 року затоплювало двічі. Від стихії селян порятували військові, які прибули з Нового Калинова та з Самбора. Що ж стосується обстеження наслідків паводку, то це відповідальне завдання було доручено керівництву Калинівської сільської ради (село Кружики входить до її складу).
 
В комісію з обстеження наслідків паводку увійшло чотири особи -  голова сільради Чулик Оксана, секретар Тураш Орися та два депутати – Подоляк Марія та Ткач Петро. Як пізніше з’ясує слідство, всі вони виявилися причетними до того, що в списках постраждалих селян з’явилося більше двох десятків «мертвих душ»…
 
Схема, за якою діяли «махінатори», явно вирізнялася творчим підходом. «На папері» (в заявах про надання грошової допомоги, актах обстеження про нанесення збитків у господарствах)  село Кружики збільшилося відразу на 22 домогосподарства. Причому «липові» домоволодіння були «клоновані» зі справжніх (для чого було використано нумерацію під індексом «а»). Таким чином в селі з’явилися домогосподарства за номерами вулиць Стефаника  (2а, 3а, 4а, 5а, 10а, 17а,19а, 29а), Сагайдачного (8а, 9а, 10а, 13а, 15а, 17а ,19а, 21а, 23а, 25а,27а, 29а), Івана Франка (1а, 8а).
 
Як  «упливали»  бюджетні кошти
 
«Заселили» будинки-привиди теж вельми оригінально. В заявах про надання грошової допомоги і актах обстеження про нанесення збитків фігурували прізвища реальних селян (більшість з них мешкали в справжніх домоволодіннях по вулицях Стефаника, Сагайдачного та Івана Франка, однак не були їхніми власники).  
 
В подальшому «липові» власники неіснуючих домоволодінь потрапили в першочерговий список громадян, які потерпіли внаслідок стихійного лиха 25-27 липня 2008 року в с. Кружики. Сесією Калинівської сільради вказаний список було затверджено та скеровано  в Самбірську райдержадміністрацію для проведення нарахування та виплати відповідної допомоги. 
 
Як зазначено в рішенні Самбірського міськрайонного суду від 23.04.2009 року, «внаслідок вказаних дій Чулик О.В., а також Ткача П.С.., Подоляк М.І., Тураш О.Є. було неправомірно використано бюджетні кошти та заподіяно збитків на суму 22 000 грн.»
 
На цьому зловживання членів комісії не закінчились. При визначенні остаточної суми допомоги постраждалим сім’ям «історія з будинками-привидами» в селі Кружики повторилась: знову були зявилися  фальшиві акти обстеження домогосподарств  під індексом «а», які 13.08.2008 року  були затверджені на сесії Калинівської сільради та представлені в Самбірську райдержадміністрацію для проведення та нарахування остаточної суми допомоги (в результаті чого державному бюджету України було заподіяно збитки на суму 84 000 грн.). 
 
Окрім цього, як йдеться в рішенні суду, «достовірно знаючи, що 28.07.2008 року в селі Кружики за адресою Стефаника, 37 було проведено обстеження  постраждалого домогосподарства та складено акт обстеження на одного  із співвласників домогосподарства Янківську Вікторію Іванівну, 13.08.2008 року Чулик О.В, повторно склала акт загального обстеження садиби/квартири за вищевказаною адресою на Янківську В.І., та з метою отримання суми допомоги за пошкоджений магазин, розташований за адресою с. Кружики по вул. Сагайдачного, 3, який на підставі приватної власності належить Янківському В.Я., умисно, в інтересах громадян с. Кружики, всупереч інтересам служби 28.07.2008 року та 13.08.2008 року склала та видала акт обстеження про нанесення збитків у господарстві та акт загального обстеження садиби/квартири за адресою с. Кружики вул. Стефаника 37 на співвласника  домогосподарства Янківського В.Я., після чого просила дані акти підписати Ткача П.С., Подоляк М.І., Тураш О.Є., на що останні погодились».
 
Внаслідок таких дій було заподіяно збитки на суму 30 000 гривень.
   
«Паводкових махінаторів» Самбірський міжрайонний суд засудив  відразу за двома статтями Кримінального кодексу України – за службове підроблення та зловживання службовим становищем, що спричинило тяжкі наслідки (загалом  підсудним інкримінувалося  заподіяння збитків на 142 тисячі гривень). 
 
При винесенні судового рішення було враховано ряд пом’якшуючих обставин: щире каяття та активне сприяння розкриттю злочину, добровільне відшкодування завданого збитку, позитивні характеристики з місця проживання та праці. Вирок суду для всіх членів комісії був однаковим: три роки позбавлення волі умовно (з випробуванням на іспитовий строк  один рік).
 
Фото: eosunknown.livejournal.com