Про таємне життя відставленого генпрокурора Віктора Шокіна, яке може дати уявлення про його справжній матеріальний стан, – розслідування програми «Схеми», спільного проекту «Радіо Свобода» та каналу «UA:Перший».

Перед обранням Генеральним прокурором у лютому 2015 року Віктор Шокін заявляв, що має амбітні цілі. Та гучні заяви Шокіна так і лишилася словами. Обіцяної реформи прокуратури та передачі до суду злочинів ані попередньої, ані нинішньої влади так і не відбулося. Під тривалим тиском громадськості через рік Шокін подав у відставку. Але питань до нього залишилось чимало. Зокрема, і до його матеріального становища.

Шокін після Майдану декларував, що не має ні родини, ні дітей. Насправді ж у ході розслідування вдалося встановити, що у нього є і дитина, і цивільна дружина. І це було б його особистою справою, якби не той факт, що саме на них оформлена низка елітної нерухомості, у тому числі й за кордоном. Про все це Шокін не згадував у своїй декларації.

Елітний район Небушіце у Празі, столиці Чехії. Затишні будинки, тихі та чисті вулиці – все створено для того, щоб власники цих маєтків почувалися комфортно.

Житло тут обійдеться в немалу суму. Наприклад, нещодавно будинок у цьому районі продавали приблизно за 10 мільйонів крон – нині це приблизно 10 мільйонів гривень. А сусідній будинок належить українці. Її ім’я – Оксана Гриневич. Вона обіймає посаду заступника головного лікаря відомчої лікарні «Феофанія» у Києві. Щоправда, вже три роки перебуває в декретній відпустці.

Оксана Гриневич веде дуже непублічний спосіб життя. Але «Схемам» вдалося розшукати її фото.

Журналісти неодноразово називали її цивільною дружиною колишнього українського генпрокурора Віктора Шокіна. Одразу кілька джерел програми, які працювали з ним у прокуратурі, також це підтверджують.

У результаті розслідування журналісти «Схем» знайшли не лише цілу низку формальних підтверджень цьому, а й дізналися, що у Віктора Шокіна та Оксани Гриневич є спільна дитина, на яку оформлена частина майна. Усе це в деклараціях про доходи та майно прокурора Шокіна не зазначено, а в розділі «майно родини» – лише прочерки.

У листопаді 2014 року, коли Віктор Шокін був ще заступником генпрокурораВіталія Яреми, Оксана Гриневич стала одноосібною власницею та директоркою чеської фірми I.B.D.P.

Ця компанія є власником котеджу та землі під ним у елітному празькому районі Небушіце. Журналісти Радіо Свобода у Чехії чотири рази впродовж місяця приїжджали до будинку, який належить фірмі Гриневич. Ознак, що тут постійно хтось мешкає, не видно.

Окрім будинку в Празі, Оксана Гриневич також володіє кількома земельними ділянками та будинком на майже 300 квадратів у селі Пилява Київської області. ​

Пилява розташована неподалік від Сухолуччя, яке свого часу облюбував для мисливства Віктор Янукович.

Спочатку Гриневич купила 29 соток, однак цього їй, схоже, стало замало. Рішенням сільради влітку 2015 року, коли Шокін вже був генпрокурором, Гриневич отримала ще 12 соток землі поруч.

Нині жодних ознак, що тут хтось постійно проживає, не видно. Однак місцеві пригадують, що тут раніше бував Віктор Шокін.

Коли Шокін став заступником генпрокурора влітку 2014 року, сам він, відповідно до декларації, володів земельними ділянками у півгектара, квартирою, садовим будинком та гаражем.

Журналісти «Схем» розшукали офіційно задеклароване майно Шокіна. Зокрема, він є власником квартири на вулиці Ярославів Вал в самому центрі Києва.

А також земельних ділянок у селі Ленди Київської області.

Схоже на те, що Шокін міг якщо не постійно проживати, то часто перебувати ось у цьому будинку в селі Забір’я під Києвом.

Цим маєтком на майже 900 квадратних метрів Шокін володів до літа 2014 року, хоча у своїй декларації цього не відобразив. А вже через місяць після призначення на посаду заступника генпрокурора подарував цей розкішний будинок та землю під ним своїй доньці Вероніці-Анастасії Гриневич. На момент дарування – їй був лише один рік.

Про те, що Віктор Шокін – офіційний батько цієї дівчинки, – прямо вказано у договорі дарування маєтку, який журналістам програми вдалось знайти. Від імені дитини договір підписувала її мати – Оксана Гриневич.

Нині Оксана Гриневич обіймає керівну посаду в «Феофанії», швидше, номінально. На запит програми з лікарні відповіли: декларацій про доходи Гриневич не подавала. З лютого до квітня 2013 року вона була на лікарняному, а після цього пішла в декрет.

Віктор Шокін пробув на посаді генпрокурора трохи більше ніж рік – до квітня 2016 року. Громадські антикорупційні активісти наголошують: під його керівництвом очікуваного оновлення прокуратури та повного розслідування резонансних злочинів так і не відбулося. Та питання до екс-генпрокурора виникають і після його відставки. Зокрема, й через те, що спосіб життя Шокіна та його родини, схоже, не зовсім відповідає офіційним доходам генпрокурора на пенсії.