Відомо, що впоратися з ушкодженнями центральної нервової системи вкрай складно. Аксони – елементи, які передають електричні сигнали між нервовими клітинами в головному і спинному мозку. Після травми мозку, спини, інсульту, розвивається розсіяний склероз, то аксони пошкоджуються, пише «МедДейлі» з посиланням на «Medical News Today».

Але співробітники Університету Макгілла з'ясували: є маленька молекула, яка виробляється грибком та здатна запустити регенерацію аксонів. Отже, аксони відновлюються складно. Більше того, якщо, наприклад, аксони пошкоджені внаслідок травми головного мозку, то вони будуть далі деградувати. Це відбувається навіть через роки після травми. Можливий результат – зміни в мозку, характерні для хвороби Альцгеймера.

Вчені знайшли сімейство білків – 14-3-3. І воно здатне захищати нервові клітини. При цьому є молекула fusicoccin-A (виробляє особливий грибок). Вона стабілізує зв'язок між 14-3-3 і іншими білками. У фахівців є підстави вважати, що fusicoccin-A може простимулювати білки, змусивши ті відновлювати аксони. Лабораторні дослідження показали: молекула викликала регенерацію механічно пошкоджених нейронів.

«Вголос»