Більше учасників

Цього року на тестуванні очікують більшу кількість учасників, ніж у попередні роки. Для цього є кілька причин. По-перше, цьогоріч не дійсні сертифікати тестування від попередніх років. Це пов’язано з тим, що формат тестів 2008, 2010 і 2015 року є різними.

Тому ті, хто написав ЗНО торік чи 2013 року, але хочуть вступати в певний навчальний заклад цього року, повинні наново проходити тестування.

Друга причина збільшення кількості учасників ЗНО – тестування з української мови буде зараховано як державну підсумкову атестацію для випускників загальноосвітніх навчальних закладів. Тобто, якщо в минулі роки потенційні вступники ліцеїв чи училищ не проходили тестування, то цьогоріч вони напевно писатимуть тести з української мови, щоб отримати атестат зі школи.

Зважаючи на це, директори шкіл мають доступ до бази зареєстрованих учасників ЗНО. Це зроблено для того, щоб вони могли стежити, чи всі їхні учні зареєструвалися для участі в тестуванні. 

Директор Львівського регіонального центру оцінювання якості освіти Лариса Середяк розповіла, що в центрі вже зареєструвалася половина учасників ЗНО. Серед них найбільше є учасників тестування з української мови та літератури (базовий рівень) – майже 16 тисяч, найменше – з іспанської мови (15 людей).

Тести: базові та поглиблені

Ще однією новизною ЗНО-2015 є те, що тест з української мови і літератури, а також математики складатиметься з двох частин: «Базовий» і «Поглиблений рівень». Обрати рівень складності тестів абітурієнт зможе самостійно, зазначивши це в заяві під час реєстрації.

Поглиблений рівень тесту з української мови та літератури і математики складатимуть абітурієнти, які вступатимуть на спеціальності, для яких поглиблений рівень вимагатимуть правила прийому до конкретного університету. До прикладу, у Львівській області складання складніших тестів наразі вимагає лише один навчальний заклад.

Водночас базовий рівень тестів з української мови складатимуть усі абітурієнти, незалежно від того, на яку спеціальність вони подаватимуть документи. Також базовий рівень тестів складатимуть випускники загальноосвітніх навчальних закладів, які для них, як уже було зазначено, зараховують як ДПА.

Якщо людина обирає тести поглибленого рівня з української мови та літератури, то отримує аж три результати: для державної підсумкової атестації у 12-бальній шкалі, а також окремо за базовий та поглиблений рівні. При виборі поглибленого рівня з математики абітурієнт отримає 2 результати в шкалі 100-200.

«Для поглибленого рівня будуть окремі зошити, додатковий час та окремі бланки відповідей. Коли спливе час для виконання базового рівня, бланки відповідей зберуть і запакують у конверт. Далі буде додатковий час для виконання завдань поглибленого рівня», – розповіла Лариса Середяк.

Оцінки за поглиблений та базовий рівень тестів ніяк не впливають одна на одну: це дві різні шкали.

Лариса Середяк розповіла, що у Львівському центрі оцінювання якості освіти поглиблений рівень тестування з української мови обирають 8-9% кількості зареєстрованих. Приблизно 13% обирають «поглиблену» математику.

ЗНО й переселенці

Ситуація в Україні спричинила ще одну особливість ЗНО-2015 – тестування проходитимуть учасники, які переселилися з областей, де нині війна, або з анексованого Криму. Ці люди, як відомо, можуть зареєструватися в будь-якому населеному пункті на території України, де нормально працюють органи державної влади. Потім у реєстраційній формі на сайті Українського центру оцінювання якості освіти абітурієнти повинні вказати обраний населений пункт. Сертифікати зовнішнього незалежного оцінювання тимчасово переселені особи зможуть отримати в регіональних центрах оцінювання якості освіти, в зоні обслуговування яких є населені пункти, що їх вони вказали під час реєстрації. Учнів 11-х класів, які досі проживають на тимчасово окупованій території та в місцях проведення антитерористичної операції, але хочуть бути учасниками ЗНО, просять прикріпитися на екстернат до навчальних закладів у тих областях, де немає війни. Здійснити прийом заяв про зарахування на екстернатну форму навчання від учнів 11-х класів, які проживають у Криму та на Донбасі, загальноосвітнім навчальним закладам доручило Міністерство освіти і науки України листом від 20 січня №1/9-21.

Водночас учні, які переселилися з Донбасу чи Криму в інші області й нині навчаються в школах цих регіонів, тести писатимуть разом зі своїми однокласниками на загальних підставах.

Леся Бурбан, «Вголос»