Дослідники застосували нові особливо точні методи датування вже відомих зображень в 11 печерах Іспанії.

Одне з них - червоне коло – датоване періодом, віддаленим від нас більш ніж на 40 000 років.

«У печері Ель-Кастільо в Кантабрії ми досліджували обриси долонь, які були створені стародавніми художниками шляхом напилення фарби на притиснуту до стіни печери руку», - розповідає доктор Алістер Пайк з Брістольського університету, який опублікував з співавторами статтю про це в журналі Science.

«Одне з цих зображень має вік більше 37 300 років, а поруч розташований червоний диск, зроблений приблизно в тій же техніці, який старший 40 000 років, - розповідає вчений. - Це найдавніші твори європейського мистецтва і, можливо, взагалі печерного живопису в світі».

Вчені застосували для датування зображень метод аналізу відкладень кальциту або карбонату кальцію, які наросли на зображеннях в печерах.

Отримані датування збігаються з часом першої хвилі переселення в Європу сучасної людини - Homo sapiens. Воно почалося приблизно 41 000 років тому, а до цього в Європі панував інший вид - неандертальці.

Виникає питання, хто залишив ці печерні зображення. Якщо їх авторами були кроманьйонці, це означає, що вони займалися цим практично відразу після появи в Європі.

Якщо ж зображення були залишені неандертальцями, це буде доказом їх високого інтелектуального і культурного рівня.

Професор Жоан Зільяо з університету Барселони, який входить до групи дослідників, вважає, що саме неандертальці створювали такі розписи.

«Нам належить тепер вивчити інші подібні зображення і знайти такі, які старші 42-44 тисяч років, - говорить археолог. - У нас вже є зразки з інших місць в Іспанії, Португалії та інших країн західної Європи».

Розуміння походження абстрактного мислення, яке лежить в основі мистецтва та мови, надзвичайно важливо для розуміння еволюції людини.

Використання символіки, тобто здатність заміщення зображенням ідеї або подання, є однією з рис людської поведінки, яка відрізняє людину від тварин.

Джерело: ББС