При цьому зростання цін перевищило липневі розрахунки НБУ, згідно з якими в III кварталі інфляція повинна була скласти 13,3%, пише «Сегодня».

НБУ звинувачує у всьому швидке зростання цін на сирі продукти та виробничі витрати, а також пожвавлення ринкового попиту.

Регулятор вересневий зліт цін на яйця і м'ясо пояснює зростанням експорту – деякі країни скасували обмеження на ввезення цих продуктів. А зростання цін на фрукти – низькою врожайністю в цьому році. Також у вересні ще на 2,9% злетіли ціни на паливо.

«У вересні подорожчали бензин і дизель через зростання цін на нафту на світових ринках і підвищення курсу євро, в якому встановлені акцизи», – пояснюють в НБУ.

Крім того, через збільшення зарплат підвищилася вартість освітніх послуг. А хліб і транспортні послуги подорожчали через зростання їх собівартості.

«Зате сповільнилося подрожчання одягу, взуття, а також інших імпортних товарів (побутова техніка, товари особистого догляду) завдяки сприятливій ситуації на валютному ринку. Зростання цін і тарифів сповільнилося, оскільки у вересні минулого року вже відбулося підвищення тарифів на електроенергію. У той же час у вересні рішенням Кабміну було збільшено мінімальні ціни на алкоголь, в результаті чого ціни зросли на 17,5%», – говорять в НБУ.

У проекті держбюджету на 2018 рік інфляція закладена на рівні 7%, що експерти називають занадто оптимістичним.

«На мій погляд, за підсумками року можна очікувати інфляцію на рівні близько 17%, так як інфляція буде рости через зростання фіскального тиску. І в цій цифрі немає великої трагедії, адже плановий рівень інфляції на цей рік був спочатку нереалістичним, і все це розуміли (в бюджеті-2017 було закладено 7%, – ред.). Та ж доля чекає і закладений в проект бюджету на 2018 й рівень у 7%, – пояснив президент Украналітцентра Олександр Охріменко. – Що ж стосується прийнятного рівня зростання цін, то в нинішніх економічних обставин він коливається в межах 12%. Але навіть їх у 2018-му навряд чи вдасться це зберегти».

У самому ж Нацбанку обіцяють відкоригувати старий прогноз і презентувати нові цифри вже цього місяця – 26 жовтня.

 

«Вголос»