«Євро 2012 – шанси і бар’єри: зустріч інвесторів з організаторами» під такою назвою пройшла 29 листопада у приміщенні Варшавської фондової біржі міжнародна конференція за участю представників України, Польщі та країн Європи, які проводили в себе подібні широкомасштабні заходи, причому не лише спортивного характеру. На конференцію прибули, зокрема, представники оргкомітетів «Формули 1» і регат America’s Cup, представники Реалу Мадрид і менеджери Stade de France, а також міжнародних концернів Ernst & Young, Deloitte and Touche та контора Garrigues, які знаються на проблематиці великих спортивних заходів.

Конференція проводилась під егідою Конфедерації польських працедавців, Варшавської фондової біржі та Українського союзу промисловців та підприємців. Учасники конференції взяли участь у дискусіях навколо питань справного та ефективного фінансування інфраструктурних інвестицій та будівництва і управління центрами перебування, стадіонами та іншими об’єктами, що є невід’ємною частиною логістичного забезпечення заходів такого масштабу.

УСПП на форумі представляла його віце-президент Олександра Блавдзевич, яка разом із представником посольства – радником з політичних питань Володимиром Бачинським – виявились найвищими за рангом представниками української сторони. У той же час, польську сторону представляли президент Конфедерації польських працедавців Анджея Маліновський, президент Варшавської фондової біржі Людвік Соболевський, міністр економіки Вальдемар Павляк, міністр спорту і туризму Мірослав Джевєцкі та Адам Ольковіч – керівник організаційного комітету Євро 2012.

О. Блавдзевич, назвавши ЄВРО 2012 «ключовою подією наступних п’яти років, яка має стати стимулом для розвитку бізнесу і економіки і, передусім, розвитку інфраструктури України» представила польським та західноєвропейським колегам «конкретні заходи на 2007-2012 роки». Серед них:

• прискорення будівництва, реконструкції, впорядкування стадіонів, інших об’єктів фізкультурно-спортивної індустрії та інфраструктури в містах проведення матчів – Дніпропетровську, Донецьку, Києві, Львові, Одесі та Харкові;
• забезпечення належного функціонування транспортної мережі, аеропортів, збільшення обсягів і поліпшення якості транспортних послуг;
• розробка комплексу заходів з розвитку туризму, створення сприятливих умов для задоволення потреб болільників під час проведення Євро-2012.

Представник УСПП наголосила на ключовій ролі промислово-підприємницької спільноти в підготовці до Євро-2012, оскільки «важко сподіватись на фінансування всіх цих заходів за рахунок коштів Державного бюджету, адже за підрахунками на реалізацію всіх заходів знадобиться більше 25 млрд. доларів. Єдиний вихід – залучення приватних інвесторів та фінансування таких витрат згідно світового досвіду – близько 10% - з державного бюджету, решту – за рахунок інвестицій».

У той же час, польську сторону представляли президент Конфедерації польських працедавців Анджея Маліновський, президент Варшавської фондової біржі Людвік Соболевський, міністр економіки Вальдемар Павляк, міністр спорту і туризму Мірослав Джевєцкі та Адам Ольковіч – керівник організаційного комітету Євро 2012.

Віце-прем’єр польського уряду Вальдемар Павляк наголосив на значенні, яке в належній організації чемпіонату може відіграти добре організована взаємодія представників ділових кіл з представниками органів державної влади. Він, зокрема, підкреслив необхідність «розвивати формулу державно-приватного партнерства», яка «дозволить справніше, швидше та ефективніше реалізувати інвестиції пов’язані з Євро 2012. У зв’язку з тим, що «Чемпіонат 2012 року є пріоритетним завданням у діяльності уряду Д. Туска» підприємці можуть розраховувати на підтримку та співпрацю з боку органів державної влади. Віце-прем’єр акцентував також увагу на значенні співпраці в організації Євро 2012 Польщі з Україною: «Польща як член ЄС може таким чином причинитися до до розширення ЄС на центрально-східний ринок».

Міністр спорту Мірослав Джевєцкі наголошував на тому, що Польща і Україна знаходяться на різних етапах попередньої підготовки, методах організації та фінансування Чемпіонату в Польщі і на Україні. Він також наголосив, що польський уряд не інвестуватиме в інфраструктуру навколо стадіонів та в готелі – «залишає цю сферу підприємцям». В той же час керівник спортивного відомства підкреслив, що «польська стадіонна база є архаїчною, а дорожня інфраструктура – недостатньою», тому «ЄВРО 2012 лише визначило часові рамки завдань, які ми й без того мусили б виконати, щоби Польща стала сучасною європейською країною».

При таких задекларованих можливостях державного сектора обох країн, ефективним інструментом двосторонньої співпраці може стати реалізація угоди між УСПП та Конфедерацією польських роботодавців про створення Коаліції українських і польських роботодавців на підтримку Євро-2012. Згідно з Угодою обидві громадські структури країн, що приймають Євро-2012, об’єднують зусилля щодо презентації своїх проектів світовій спільноті, а також щодо їхньої реалізації (детальніше дивись Вголос: http://www.vgolos.com.ua/news/73862.html ) Як повідомила пані Блавдзевич, УСПП спільно з Конфедерацією польських працедавців готові запропонувати таку схему співпраці з іноземними інвесторами:

Насамперед відбудеться представлення проекту профільним компаніям. Для цього УССП організовуватиме презентації в країнах Євросоюзу, а також запрошуватиме інвесторів на відповідні заходи в Україну. Потім зацікавлена іноземна компанія-генпідрядник залучатиме кошти європейського інвестора (якщо це будуть банківські гроші, то, звісно, до співпраці долучатимуться вітчизняні фінансові установи), а також вибиратиме субпідрядників, оскільки нераціонально завозити в Україну робочу силу, техніку».

Представник УСПП наголошувала, що українська сторона «дуже розраховуємо на підтримку Польщі, на її позитивний досвід співпраці з відомими у світі потужними компаніями, котрі спеціалізуються, зокрема, на будівництві готелів...». Власне в такому ключі й була задумана Варшавська конференція.

Можна було б безконечно цитувати прекрасні і правильні виступи чиновників як від політики, так і від бізнесу. Але є ще одне «але»...

На конференції сторони мали представити конкретні інвестиційні проекти, необхідні для реалізації Чемпіонату, рівень виконання підготовчих робіт, які ведуть урядові організаційні комітети та заходи, які здійснюють органи самоврядування міст-організаторів окремих матчів Чемпіонату. Стан підготовки свого міста до Євро 2012 представив учасникам конференції мер Гданська Павел Адамовіч. До участі в дискусії на цю тему було запрошено мерів українських міст Дніпропетровська, Донецька, Львова, Києва, Одеси і Харкова. Жоден із них не знайшов можливості прибути, можливо завадили якісь «бар’єри». Натомість представники європейських міст, які вже брали участь в реалізації подібних проектів приїхали поділитись з українськими і польськими колегами своїм досвідом щодо справного і ефективного фінансування інфраструктурних інвестицій та будівництва і адміністрування об’єктів без яких не обходяться масові заходи такого рівня і масштабу.