В ніч на 16 квітня суд випустив з-під варти Надію Савченко та Володимира Рубана, котрих підозрюють у підготовці державного перевороту. А згодом Шевченківський райсуд Києва відмовився ініціювати екстрадицію, скасував розшук і заочний арешт скандального відеоблогера Анатолія Шарія.

Політтехнологи Банкової почали волати про… реванш проросійських сил, забуваючи, що Президентом все ж залишається Петро Порошенко.

Генеральний прокурор Юрій Луценко спромігся аж на допис у соціальних мережах, в котрому він побідкався на «хвору судову систему», реформою котрої хвалиться Петро Порошенко, та «погане законодавство».

Чому скандальних осіб відпускають на волю? Про це ІА «Вголос» запитав у експертів.

Віктор Ягун, генерал-майор Служби безпеки України, колишній заступник голови СБ України:

Те, що скандальних осіб відпускають на волю, свідчить про відсутність правоохоронної системи в Україні. Раніше все було чітко відпрацьовано: хтось займався оперативно-розшуковою діяльністю, хтось – перевіряв надані матеріали оперативно-розшукових справ, слідчі готували матеріали до суду. А суд під наглядом прокуратури приймав те чи інше рішення. Зараз системи немає, правоохоронні органи працюють кожен на себе, судова система не реформована, прокуратура недореформована.

«Справа Савченко та Рубана – це безпрецедентний приклад непрофесійності»

Справа Савченко та Рубана – це безпрецедентний приклад непрофесійності. Я давно говорив про те, що не можна їх звинувачувати у тому, чого не можливо довести. А саме – підготовку державного перевороту. Натомість, наприклад, по справі Рубана є те, що він із окупованих територій привіз в Україну зброю. Це завершений злочин, котрий можна було довести у суді. Варто було почати з цього та в процесі слідства з’ясувати інші правопорушення. Натомість Генеральна прокуратура одразу помпезно озвучує, мовляв ми розкрили шикарний злочин, ми професіонали. Як наслідок – його не змогли довести. А тому вся справа зводиться нанівець.

Щодо Савченко, то справді не виключено, що вона була завербованою російськими спецслужбами. Але це неможливо довести. Треба було йти по суті.

Натомість СБУ, Генеральна прокуратура взялись за ефемерні речі,  розпіарились на цьому, а зараз – пшик і ніхто не винен. Це все мені нагадує справу Руслана Коцаби, котрий здійснив хай маленький, але злочин: він виступив проти мобілізації. Вони і це не змогли довести до кінця. І як наслідок – його виправдали, Коцаба ходить та сміється воїнам в очі.

Андрій Міщенко, політолог:

Звільнення з-під варти Савченко та Рубана – це продовження імітації бурхливої діяльності Юрія Луценка. Нагадаю, президент Порошенко, щоб призначити свого кума,навіть пішов на зміну Конституції України.

Сталось так: спершу нам показали записи, перемовини та домовленості про здійснення терористичного акту, а зараз – пшик. Це свідчить про те, що в Україні політика стоїть над законом. Звільнення Савченко може бути політичним та вигідним Порошенку. Ми розуміємо, що прокуратуру очолює близька людина Порошенка, президент має вплив на суди. І якщо була б політична воля довести справу до кінця і якщо є докази – Савченко і Рубан уже б сиділи. Натомість, є інша політична воля.

Можливо, Порошенку потрібна Савченко на парламентських виборах, можливо у нього є домовленість з Медведчуком. Оскільки ми розуміємо, що Рубан входив в «Український вибір» і тут зв'язок з кумом Путіна – очевидний.

«Савченко та Рубана використають проти лідера президентської гонки Володимира Зеленського»

Ярослав Макітра, політтехнолог:

Те, що попри підозру Савченко та Рубана випускають на волю, свідчить про непрофесійність прокурорів та генерального прокурора.

І тут є велике питання щодо того, чому так поводяться прокурори та суд. Попри все, я не вірю у незалежність українських судів, особливо коли вони розглядають політичні справи. Тут однозначно можна вгледіти певні ігрища. Які – ми згодом це побачимо. Зараз складається враження, що Савченко та Рубана використають проти лідера президентської гонки Володимира Зеленського. Тим паче, зважаючи на те, що з уст людей, наближених до Порошенка уже пішли коментарі про реванш проросійських сил. Про те, що «корумповані суди перейшли на бік Зеленського», а вони, такі патріоти, нічого з цим не можуть зробити. При тому на Банковій не намагаються пояснити, що Савченко та Рубана випустили з-під варти за влади Порошенка. І ті ж самі люди раніше заявляли, що президент не має впливу на судову систему. А тому звільнення Рубана і Савченко може бути приводом для політичної гри Президента. Своїх виборців та патріотів Порошенко лякатиме реваншем, котрий вже нібито розпочався.

Петро Олещук, політолог:

Мені відомо, що звільнення Савченко та Рубана має прямий стосунок до виборів. Не встигли їх випустити, як одразу всі адепти Порошенка почали розганяти тему реваншу. Це фактично інформаційна спецоперація, сенс якої полягає у залякуванні суспільства. Мовляв, дивіться, зараз об’єднаються усі ворожі сили та знищать Україну, а тому потрібно об’єднуватися навколо Порошенка – він патріот та рятівник.

Тут є ще одне логічне питання.  Це – професіоналізм Генеральної прокуратури України та персонально Юрія Луценка. Від нього ми маємо отримати відповідь: що це було? Чи було звільнено двох осіб, які безпідставно рік утримувалися під вартою, чи в результаті непрофесійної роботи правоохоронних органів на свободі опинилися небезпечні злочинці?