Опитування громадської думки, проведене за тиждень до другого туру президентських виборів, засвідчило, що 72,2% українців, які збираються голосувати і визначилися зі своїм вибором, проголосували б за Володимира Зеленського. Водночас чинного Президента підтримують 25,4% громадян. Такі результати дозволяють казати майже напевне, що Петро Порошенко програє вибори. Відтак виникає закономірне питання: що він робитиме далі?

Відповідь на це «Вголос» шукав у розмові із політтехнологом Олександром Кочетковим, політологом Олегом Соскіним та експертом із міжнародної та внутрішньої політики Українського інституту майбутнього Юрієм Романенком.

Соцопитування обіцяють Петрові Порошенку поразку на виборах із розгромним рахунком. Чи є у нинішнього гаранта шанси виправити ситуацію в останні дні?

Олександр Кочетков:

Порошенко не збирається віддавати владу, тому донині шукає варіанти відміни чи хоча б відтермінування другого туру виборів. Його штаб розглядає різні варіанти, не виключаючи найжахливіших речей. Це й ескалація на фронті, і теракти, і щось на зразок нового походу моряків через Керченський міст. Остання найменш кривава ідея – визнання виборів недійсними через відсутність великої кількості членів виборчих комісій.

«Заява була приблизно такою: українська влада вміє розчаровувати, але, не дай Боже, вона розчарує в останньому пункті – демократичних виборах»

Наскільки мені відомо, Захід втрутився у це питання. Заява була приблизно такою: українська влада вміє розчаровувати, але, не дай Боже, вона розчарує в останньому пункті – демократичних виборах. Саме тому зірвати волевиявлення Порошенкові поки не вдалося, але це не означає, що він зупинився.

Олег Соскін:

У Порошенка шансів немає. Але ні він, ні його команда не погодяться віддати владу добровільно. Вони пов’язані з потужною міжнародною мафією, перед якою мають величезні зобов’язання. Гроші цих мафій крутяться в схемах Порошенка, тож якщо він піде від влади – гроші треба буде відпрацьовувати.

Зараз Порошенко істерить, шукає вихід…і я не виключаю, що він може вдатися до найгіршого, аби тільки втриматись на посаді.

Прогнозую, що він таки вигадає якусь криваву авантюру. Може, це буде терористичний акт, чи підрив біля фронту, який начебто «диверсанти» зроблять. Можливо, він переодягне у російську форму якихось людей і накаже їм здійснити потужну провокацію, або вчинить таку провокацію, використовуючи Савченко, на чиє звільнення він дав добро.

Найімовірніше, це буде в п’ятницю чи суботу – так, щоб ніхто не встиг оговтатися. Тоді він впровадить воєнний стан і скасує вибори. Завадити цьому може лише одна людина – Трамп.

Юрій Романенко:

Політтехнолог Президента Гринів малює план, за яким Порошенка мають врятувати додаткові три тижні. Тобто потрібне відтермінування виборів. Задля цього вони запустили проблеми із заповненням виборчих комісій. Сформовано, наскільки мені відомо, тільки 75% комісій. Питання – що буде з рештою? Це великий об’єм. Якщо цим 25% комісій не вдасться встановити результати виборів – буде проблема. Наскільки пам’ятаю, ЦВК може доформувати дільниці, якщо цього не зробив кандидат. Тому ключове питання: чи буде ЦВК доформовувати, адже там теж є багато людей Порошенка, які й визначають політику.

Але що це дасть Порошенку…не уявляю. Електорат Зеленського нікуди не подінеться ні за яких умов. Навіть якщо Порошенко розгромить Зеленського на дебатах. Якщо це взагалі вдасться, бо чим далі, тим краще Зеленський показує себе в риториці, видно що він готується.

Порошенко грає з вогнем. Конкурент мусить впливати на нього через послів країн Заходу, інакше в країні з’явиться багато проблем. Зрив виборів загрожує проблемами з МВФ і отриманням траншів. Це загрожує дефолтом, а дефолт загрожує європейським банкам, дочки яких працюють в Україні. Тобто зрив виборів несе прямі ризики як для України, так і для наших західних партнерів.

Кажуть, перед смертю не надихаєшся. А Порошенко судомно намагається це зробити. На мій погляд, така стратегія програшна. Це не принесе йому ніякого результату. Він програв вже тоді, коли прогавив злет Зеленського.

Чи є у Порошенка «план Б»?

Олександр Кочетков:

Перший варіант спасіння – індивідуальний. Порошенко хоче отримати мінімальну різницю у відсотках, не зганьбитися програшем дилетанту із розгромним рахунком, щоб після того домовитися з Меркель і Макроном про балотування у євродепутати, чи на посаду в іншу європейську структуру. Це, за планами Порошенка, має убезпечити його від переслідування в Україні. Наскільки мені відомо, поки Європа не обіцяла йому нічого.

Другий варіант – окопатися у Верховній Раді. Відразу після виборів буде турбулентність. Зеленський почне вчитися й розбиратися, що у владі до чого. За цей час Порошенко вивільнить собі якийсь округ і зайде до ВРУ на чергових чи дострокових виборах. Уже там він створить нову олігархічну фортецю, яка конкуруватиме з Президентом і всіляко доводитиме його неспроможність. Колись Кучма казав: «Ви ще побачите, що таке Україна без Кучми». Отак спробує зробити і Порошенко.

Третій варіант – чкурнути в Ізраїль. Ця можливість, на крайній випадок, завжди є.

Поки жодного варіанту остаточно не обрано. Порошенко сподівається на диво. Зокрема на дебати, бо ніби там вся країна візьме й розчарується у Зеленському… Взагалі нереально.

Юрій Романенко:

«Порошенко вже веде парламентську кампанію, намагається консолідувати весь націонал-консервативний електорат»

Порошенко вже веде парламентську кампанію, намагається консолідувати весь націонал-консервативний електорат. Він намагається переконати, що 25% на виборах – це такий собі «блокуючий пакет». А якщо на парламентських ще запустити кілька сателітів, зокрема Вакарчука, то можна й до більшості у ВРУ дотягнути. Тоді вони гратимуть у свою гру, повторюючи сценарій 2007 року.

Якщо жоден варіант не спрацює, чого чекати Порошенкові в Україні?

Олександр Кочетков:

Він сам розв’язав шнурка. За його наполяганням найближча до нього особа пан Луценко започаткував нову традицію для України: президентів – судити. Суспільство вже навчене. Психологічних напружень не виникне. А до Порошенка питань багато. Від Іловайського котла до розкрадань в оборонці. Аж до пожиттєвого.

Юрій Романенко:

Якщо Порошенко пролітає – не виключаю, що його переслідуватимуть. Для Зеленського це була б найраціональніша стратегія. Зважте на те, що зробив Петро Олексійович: вилив тонни нехороших речей на Володимира Олександровича (пора, до речі, закріплювати це словосполучення в дискурсі). Другий етап політичного сезону-2019 буде набагато феєричнішим, ніж перший. «Передишки» після президентських виборів не буде. Або ми відразу підемо на дострокові вибори, або втягнемося у виборчу кампанію до жовтня.

Яна Федюра, «Вголос»