Новорічної ночі комік і шоумен Володимир Зеленський в ефірі відомого телеканалу, що належить олігарху Ігорю Коломойському, заявив, що балотуватиметься на посаду Президента України. Заява комедіанта викликала резонанс у суспільстві. Окремі українські військовослужбовці наголосили, що вони не хочуть бачити Зеленського головнокомандувачем ЗСУ, частина користувачів ФБ засудила Коломойського та його телеканал за те, що замість новорічного привітання Президента він транслював заяву Зеленського.

Втім, наразі значно цікавішим за ці рефлексії є те, чи є у Зеленського реальні шанси на президентство та про які тенденції свідчить поява блазня на політичній арені? Про це ІА «Вголос» питав у експертів.

Тарас Загородній, політолог:

Зеленський як справжній шоумен ефектно заявив про своє бажання йти у Президенти. Для людини, котра уже двадцять років займається шоу на телебаченні це не складно.

Одним телевізором у нас ніхто виборів не робить, президентські вибори в Україні виграє система. Тобто до свого електорату потрібно донести свою передвиборчу кампанію, провести агітацію та захистити свою позицію. Такої системи у Зеленського наразі немає і навряд чи його штаб зможе її побудувати за кілька місяців передвиборчої кампанії.

І тут у Зеленського достатньо складна ситуація, бо за нього готові голосувати, поки він не став частиною системи. Якщо ж він стане частиною влади, доведеться виходити з ролі свого телевізійного героя та вирішувати складні питання. Тоді виборці до нього ставитимуться інакше.

«Зеленський готується до парламентських виборів»

Президентські вибори для Зеленського — це репетиція, бо він готується радше до парламентських.

Зеленський по-суті не заважає іншим політикам, бо у нього є своє електоральне поле. І виборці Зеленського — це ті люди, котрі не ходять голосувати. Також ми маємо розуміти, що той електорат, який сидить в Інтернеті і який реально голосує — це різні люди. Людина в Інтернеті може щось пролайкати, десь посваритися за політичну позицію — і в результаті не прийти на вибори. Найважче — це довести свого виборця до дільниці. А молодь у нас на вибори зазвичай не ходить. Що ж до електорату, то у Зеленського є сайт, де він нібито запропонував усім реєструватися у свою команду. За три дні число охочих сягнуло за двісті тисяч. По-моєму, цей лічильник просто полічив усіх тих, хто заходив на сайт. Бо зараз період свят і навіть політично активна молодь не цікавиться політикою, вони відпочивають. А тому з числом на сайті вони переборщили.

На вибори традиційно піде дисциплінований електорат, а тому для діючих політичних гравців поява Зеленського нічого не змінить. Однак якщо ж Зеленський продовжить свою негативну інформаційну кампанію стосовно діючого Президента, то він реально зможе знизити рейтинги Порошенка.

Ярослав Макітра, політтехнолог:

У Зеленського шанси на виборах Президента України є. І це демонструють соціологічні дослідження, які є як у відкритому доступі, так і у закритому. Рейтинги Зеленського, звісно, псують нерви багатьом топовим кандидатам на посаду керівника держави.

Проте майбутнє Зеленського залежатиме від того, чи зможе він перейти з образу коміка в серйозну постать кандидата у Президента. Високий рейтинг Зеленського може розбитись об скелю реальності, якщо він не зможе вчасно переформатуватися.

Наразі казати про серйозні шанси Зеленського на посаду Президента України зарано. Бо ми маємо розуміти, що виборцями Зеленського є кілька категорій: перша — це люди, які абсолютно розчаровані в усіх теперішніх політиках, друга — це, ті хто хоче змін, чогось нового і третя категорія — це та, яка колись голосувала за Дарта Вейдера, тобто обирає «по-приколу». Й всіх цих виборців об’єднати навколо однієї ідеї та привести на виборчі дільниці буде вкрай непросто.

«Виборців Зеленського буде важко заманити на вибори»

У багатьох виборців Зеленський асоціюється з політикою. Бо уся діяльність його шоу базується довкола політичної тематики. А тому комік Зеленський — це не одне і те саме, що співаки Дзідзьо чи Олег Винник. І поява Зеленського у політиці — це не запит на нові обличчя, які не мають стосунку до політики, він уже давно в політиці. Просто це монетизація популярності у політичну кар’єру.

Олександр Кочетков, політичний аналітик:

Заява Зеленського про те, що він йде у Президенти, планувалась заздалегідь і він це зробив епатажно, саме так, як від нього це й очікували. Це ніякого здивування не викликає. Те, що був серіал «Слуга народу», потім його продовження, яке транслюватиметься під час передвиборчої кампанії, це все планувалося мінімум за рік. У Зеленського одразу після його заяви про президентство запрацював сайт, з’явились агітатори та символіка. Для шоумена підшукували команди політтехнологів, іміджмейкерів. Це все робилося заздалегідь.

Електорат Зеленського — це неформатна молодь, яка п’є пиво і не розуміє, чого їхні предки поперлися на виборчу дільницю. От зараз політтехнологи Зеленського мають намір їх залучити до виборів і чомусь навіть вірять, що їм це вдасться. Зеленський уже отримав прихильність цього електорального поля, але чи підуть вони на вибори, залишається під питанням. Також виборцями Зеленського є ті люди, котрі зневажають владу, але вони розуміють, що є потужна система, яку важко перемогти, а Зеленський для них — це постать, яка хоча б насміхається з політиків.

«Зеленський використовує схеми Навального»

Свою передвиборчу компанії Зеленський проведе задешево: комерційний серіал «Слуга народу» уже знятий, виступи Зеленського перед потенційним електоратом — теж не безкоштовні для самих же виборців: блазень може агітувати під час своїх концертів. Я переконаний, що кілька десятків тисяч людей готові агітувати за Зеленського безкоштовно, оскільки шоумен активно використовує схеми російського політика Олексія Навального, котрий залучає своїх виборців до подібних схем.

Якщо Зеленський не запросить у свою команду ефективних людей, якщо його не підтримають моральні авторитети, то на перемогу він претендувати не може, але на участь у виборах до Верховної Ради — цілком.

Володимир Фесенко, керівник Центру прикладних політичних досліджень «Пента»:

Зеленський, як і Порошенко, Тимошенко та Бойко, мають шанси потрапити у другий тур президентських виборів. Проте Зеленський в організаційному плані виглядає слабше, ніж його конкуренти-політики.

Серед виборців Зеленського переважає молодь і всі шанси шоумена зводяться до того, чи прийдуть його юні прихильники на виборчі дільниці. Зеленського підтримують і тому, що велика кількість українців не довіряє політикам і саме ці люди шукають, за кого проголосувати. Вони не голосують за нові обличчя, бо ці люди їм маловідомі, а Зеленський чи той же Вакарчук — знані. Це своєрідно персоніфікований прояв голосування «проти всіх».

Що ж до Коломойського, то він і Зеленський є партнерами по бізнесу. Сам шоумен визнає свою співпрацю з українським олігархом. Проте про його залежність від Коломойського поки ще зарано казати. І тут потрібно шукати інших доказів, які можуть проявитися на парламентських виборах: у списках партії Зеленського ми можемо побачити, або не побачити ставлеників власника телеканалу “1+1”. Проте очевидно, що демаршем на цьому телеканалі Зеленський отримав своєрідного антипатика в образі теперішнього Президента.