Президента України Петра Порошенка інавгурували на 13 день після виборів, Януковича – на 18, Ющенка – на 28. Відтоді, як обрали Зеленського, пройшло вже кілька тижнів, проте коли буде офіційна інавгурація – поки не відомо.

Щоб обговорити свою інавгурацію, Зеленський уже провів зустріч у Парламенті. Там він заявив, що вимагає інавгурувати себе 19 травня. На це директор Інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович одразу заявив: мовляв, 19 травня – це День пам’яті жертв політичних репресій. А тому інавгурацію проводити у цей день не можна.

Втім, у День пам’яті жертв політичних репресій у 2018 році в Україні відбувались масштабні фестивалі з нагоди Дня Європи. Так, на сайті КМДА є розпорядження про перелік заходів із відзначення європейських днів у Києві. І там на 20 травня (на цю дату у 2018 році припав День пам’яті жертв політичних репресій) було заплановано багато фестивалів.

Натомість у Раді намагаються відтягнути інавгурацію до червня. Депутат від «Народного фронту» Сергій Каплін зареєстрував подання, в якому пропонує провести інавгурацію Зеленського у два етапи: у Раді та на стадіоні. У мережі з цього приводу уже жартують, що для інавгурації Зеленського не підійде жоден день, бо ж в Україні кожного дня якесь свято: 20 травня – День працівників банківських установ, відповідно президент інавгурований цього дня – «барига», 21 травня – День захисту від безробіття – теж поганий знак і так до кінця року.

Коли можлива інавгурація Президента України та як до дати 19 травня ставляться ті, хто постраждав від політичних репресій? Про це ІА «Вголос» запитав у дисидента, психіатра Семена Глузмана, багатолітнього в’язня радянських концтаборів Степана Хмару, політичного аналітика Олександра Кочеткова і керівника Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимира Фесенка.

Як ви ставитесь до інавгурації Президента України в День пам’яті жертв політичних репресій?

Степан Хмара:

Якщо команда Зеленського захоче відзначити інавгурацію гучно – це неприпустимо.

Я не розумію, у чому взагалі проблема. В Україні є багато днів тижня: чому не провести інавгурацію 18 чи 20 травня?

Семен Глузман:

На темі Дня пам’яті жертв політичних репресій спекулюють деякі українські політики зі старої влади. Якщо інавгурація буде звичайна, символічна, без концертів і цирку, то я не бачу причин, щоб її не проводити 19 травня.

Навпаки, цей день може стати своєрідною фішкою для новообраного Президента України. Якщо у своїй промові він скаже, що готовий зробити все, аби в Україні більше ніколи не повторювались подібні трагедії, то це навпаки тільки підкреслить значимість цього дня.

Чому тоді затягують із інавгурацією?

Володимир Фесенко:

Депутати Верховної Ради України затягують інавгурацію через чутки, які лунають зі сторони команди Володимира Зеленського щодо можливого розпуску Парламенту.

Олександр Кочетков:

Інавгурацію потрібно провести якомога швидше, бо на кону стоїть передача влади. Ми маємо 73% протестних голосів, тобто це – люди, котрі не згодні з діяльністю влади Порошенка і вони рішуче хочуть її поміняти.

«Інавгурацію можуть затягувати з двох причин: перша – щоб Зеленський не розпустив Парламент, друга – щоб вставляти палиці в колеса новій владі»

Інавгурацію можуть затягувати з двох причин: перша – щоб Зеленський не розпустив Парламент, друга – щоб вставляти палиці в колеса новій владі.  На мій погляд, розпуск Парламенту їх не хвилює: вони хочуть, щоб Зеленський максимально скандально прийшов до влади, щоб відвойовував своє право на інавгурацію. Це може заплямувати його репутацію вже на початку керівництва.

Президент Порошенко своїми обіцянками повернутись уже за рік на пост Глави Держави фактично оголосив війну Зеленському. А це означає, що новообраному Президенту чинитимуть перепони. Ми вже бачимо, як провладні партії БПП та «Народний фронт» фактично відтягують дату інавгурації. З їхнього боку це навіть не політичні ігрища. Це – меркантильні та цинічні мотиви.

А якщо Верховна Рада взагалі не призначить інавгурацію, що тоді?

Володимир Фесенко:

Інавгурація повинна відбутись через 30 днів із дня публікації офіційних результатів виборів до 2 червня включно.

Олександр Кочетков:

Якщо Верховна Рада не зможе призначити дату інавгурації Зеленського, то це може особисто зробити голова Парламенту Андрій Парубій.

Яка ймовірність, що інавгурація може відбутись 19 травня?

Володимир Фесенко:

Депутати на 19 травня дійсно можуть призначити інавгурацію новообраного Президента. І тут все залежатиме від роботи команди Зеленського, від її взаємодії з депутатами Верховної Ради України. Від того, чи пообіцяє їм новообраний Президент України те, чого вони хочуть. Крім того, у Раді є депутати, котрі готові проголосувати за цю дату інавгурації. Але питання – чи вистачить їхніх голосів? Усе вирішуватиметься у понеділок-вівторок, коли у Київ приїдуть усі лідери фракцій та інші впливові особи. Я більш схильний до думки, що інавгурація все ж відбуватиметься в кінці травня.

Олександр Кочетков:

Якщо Зеленський не зможе наполягти на інавгурації 19 травня – у нього почнуться проблеми. Депутати побачать, що він слабкий і будуть дотискати і по інших питаннях.

Я прогнозую, що його команда це розуміє, і десь на 60% переконаний, що інавгурація таки відбудеться 19 травня.

Марія Бойко, «Вголос»