В Україну напередодні інавгурації Володимира Зеленського повернувся олігарх Ігор Коломойський, якого пов’язують із новообраним Президентом.

Хто такий Коломойський і чому він покинув Україну

Олігарх Коломойський, статки якого журнал «Forbes» оцінює в 1,1 млрд доларів, став відомим тим, що з початком російської агресії став головою Дніпропетровської ОДА. За словами Коломойського, він сам запропонував призначити себе на цю посаду.

У цей період Коломойський запам’ятався тим, що хотів конфісковувати майно та заводи прихильників сепаратизму. Також олігарх обіцяв виплачувати по 10 тис. доларів тому, хто приведе до нього російських диверсантів. Згодом Коломойський навіть оголосив винагороду у розмірі 500 тис. доларів за доставку проросійського політика Олега Царьова в Україну.  ЗМІ також стверджували, що за ініціативи та фінансової підтримки Коломойського почали формуватися загони добровольців «Дніпро», а згодом він допоміг у створенні батальйону «Донбас».

Стосунки Коломойського та Порошенка зіпсувались у 2015 році. Тоді Верховна Рада позбавила олігарха впливу над «Укрнафтою». Коломойський назвав це «рейдерським захопленням підприємства російськими диверсантами» і сказав, що за цим стоїть соратник Порошенка Кононенко. Олігарх відзначився тим, що особисто приїхав під офіс «Укрнафти», де поконфліктував із журналістом із «Радіо Свободи», за що отримав негативні відгуки у ЗМІ. Конфлікт закінчився тим, що Коломойський усе ж втратив контроль над «Укрнафтою». А в кінці 2016 року був націоналізований і «Приватбанк», який належав олігарху. На початку 2017 Коломойський виїхав з України. Він мешкав у Швейцарії та Ізраїлі.

Що означає повернення Коломойського в Україну? Про це ІА «Вголос» запитав у експертів:

Степан Гавриш, політик, доктор юридичних наук:

Для Президента Зеленського Коломойський – це серйозний виклик, який йому потрібно пройти. Від цього залежить, чи стане Зеленський схожим на Порошенка, що оточив себе людьми зі свого холдингу. Коломойський може дискредитувати Зеленського, спричинити хаос в Україні. Він це вже частково зробив, подаючи позови та вимагаючи денаціоналізації «Приватбанку».

Також від їхніх стосунків залежить вирішення війни на Сході. Оскільки Коломойський є транснаціональним гравцем, який може впливати на світову політику. Не випадково Джуліані, особистий адвокат і друг Трампа, який розіграв виставу зі своїм приїздом в Україну, заявив про Коломойського як негативного персонажа в оточенні новообраного Президента України. Коломойський може бути бар’єром на шляху залучення США в переговори щодо миру на Донбасі. Бо у мене складається враження, що Трамп зацікавлений у залученні США у цей процес. І Україна може використати цю ситуацію, щоб покінчити із проросійським «нормандським форматом», де ми фактично ведемо переговори з Росією та її бізнес-партнерами – Францією, котра наполягає на поверненні РФ у Раду Європи та знятті санкцій, та Німеччиною, котра будує «Північний потік-2», що позбавить Україну можливості транспортувати газ у Європу. А тому Зеленському слід залучатись підтримкою США та все ж позбутись впливу Коломойського.

Сергій Гайдай, політолог:

Українські  олігархи завжди впливали на політиків. У цій ситуації Коломойський не є винятком. Коломойський і раніше заявляв, що він має намір повернутися в Україну, якщо Володимир Зеленський переможе на виборах Президента. Зараз він свою обіцянку виконав. Що буде далі і про його вплив на політичну ситуацію поки рано говорити, оскільки той не зробив ще жодних кроків у цьому напрямі.

Олександр Антонюк, політолог:

Зеленський співпрацює з Коломойським. Це свідчить, що медіа цього олігарха активно підтримували новообраного Президента.

Нас очікує емоційна хвиля та політична криза. Сьогоднішні політичні конфігурації вже показали свою неспроможність, щоб утримувати легітимність. Коломойський – прагматичний олігарх. Ймовірно, зараз той почне формувати потужну політичну партію, щоб мати вплив у Верховній Раді. Тим більше, що велика кількість народних депутатів уже перевзувається в повітрі. Олігарх Коломойський намагатиметься сформувати найбільшу політичну партію у Верховній Раді та шукатиме партнерів по політиці. А далі – Коломойський почне монетизовувати перемогу свою та Володимира Зеленського. І тут уже мова про 2 мільярди компенсації за націоналізацію «Приватбанку»

Також між олігархами буде перерозподіл влади. І різні фінансово-промислові групи почнуть між собою конкурувати за вплив. Із поверненням Коломойського Україна входить у зону турбулентності.

Коломойський та його люди серйозно впливають на Зеленського

Олег Соскін, директор Інституту трансформації суспільства

Ігор Коломойський та його оточення справді підтримували на президентських виборах Володимира Зеленського. Без сумніву, Коломойський та його люди серйозно впливають на Зеленського. Якщо Коломойський, незважаючи на ризик арешту, ще до інавгурації прибув в Україну, то це може свідчити про те, що ситуація з передачею влади в Україні зайшла у небезпечний стан. Ймовірно, Зеленський виявився неспроможним вирішувати якісь серйозні справи з Порошенком. Та, як свідчить історія із Джуліані, у нього ще і проблеми з міжнародною політикою.

Коломойський, прибувши в Україну, зробив можливим пряме зіткнення між його кланом і Порошенком. Уже зрозуміло, що ці дві олігархічні групи не збираються домовлятись. Це означає, що буде протистояння. Про це свідчить і ситуація в Конституційному Суді України. Так, тепер не зрозуміло, хто прийматиме в Зеленського присягу. Бо якщо Шевчук відсторонений незаконно, він подасть апеляцію і виграє її. Вийде так, що голова цього суду, який прийме присягу в новообраного Президента України, – нелегітимний. І це матиме наслідки. Україну чекає не просто банальний олігархічний переділ, а війна між кланово-олігархічними групами. На боці Коломойського, ймовірно, будуть групи Фірташа-Могилевича-Льовочкіна, клан Тимошенко.

Незрозуміло, кого підтримає Ахметов, бо він хитрий і завжди підтримував владу. Пінчук і Кучма завжди були проти Коломойського. Вони будуть або нейтральні, або на боці Порошенка. Ці олігархи не зможуть домовитись, а тому нас чекає щось дуже серйозне.

Петро Олещук, політолог:

Не варто забувати, що Коломойський завжди зберігав вплив на українську політику. Зараз для нього позитив те, що його особистий ворог Порошенко позбувся влади. Але це не означає, що він автоматично поверне собі всі можливості, які були в нього раніше.

Повернення Коломойського – це палиця із двох кінців. Зрозуміло, що зв’язок між цим олігархом і Володимиром Зеленським існує. З іншого боку, ми прекрасно розуміємо, що для нового Президента України публічні зв’язки з Коломойським – це великий ризик. Оскільки за таких умов рейтинги в Зеленського можуть різко впасти, а народна любов перетворитися у ненависть. Не варто забувати, що українські олігархи ніколи не ставлять на одного політичного гравця. Вони співпрацюють як з окремим депутатами, так із цілими політичними партіями.

Зрештою, те, що Коломойський останнім часом став дуже медіаактивним, свідчить про те, що він, можливо, не до кінця задоволений своїм впливом на українську політику. Бо якби все було так гладко, Коломойський займався би своїми справами, а не роздавав інтерв’ю.

Про те, як Коломойський впливає на Зеленського, стане зрозуміло після перших кадрових призначень новообраного Президента України.