Путін підписав указ про спрощену видачу російських паспортів жителям окупованого Донбасу. Коментуючи цю новину, голова української РНБО Олександр Турчинов сказав, що Путін посилює агресію на Донбасі та створює привід застосувати армію проти України. Тим часом поки що чинний Президент Порошенко вважає, що Кремль готується анексувати Донбас.

Який із цих сценаріїв реально загрожує Україні, для чого Путіну громадяни РФ на Донбасі та чого нам чекати надалі – про це у розмові з військовим експертом, полковником запасу Олегом Ждановим, екс-заступником Голови СБУ Віктором Ягуном і генералом-лейтенантом Олександром Скіпальським.

Чому Путін вирішив роздавати свої паспорти на Донбасі?

Олег Жданов:

Путін розуміє: невдовзі доведеться йти на міжнародні перемовини і пояснювати, що він забув на українському Донбасі. Якщо в ці перемовини втрутяться США та Велика Британія, як обіцяв Зеленський, «іхтамнєт» уже не пройде. Росію визнають стороною конфлікту. Тому сьогодні Путін робить кроки на випередження.

Воєнна доктрина та конституція РФ кажуть: Росія має право захищати своїх громадян у будь-якому місці Землі. Тобто якщо жителі окупованого Донбасу стануть громадянами Російської Федерації, російські війська на Донбасі стануть легальними. Так Путін «виправдано» «захищатиме» своїх громадян від уявної «загрози» в Україні. Так він з агресора перетвориться в «асвабадітєля». А це вже зовсім інше становище на міжнародному рівні.

Роздаючи паспорти, Путін хоче легалізувати свої війська на Донбасі

Віктор Ягун:

Погоджуюсь: роздаючи паспорти, Путін хоче легалізувати свої війська на Донбасі. Після того він намалює на касках блакитні смуги й заявить, що Україна обстрілює миротворців. У такий спосіб Кремль реалізує те, від чого Україна вперто відмовляється: розмістить своїх «миротворців» на лінії фронту. А вже вони не допустять того, щоб Україна поступово відтиснула ворога з української території.

Ну й треба сказати, що отримання російських паспортів – це, передусім, проблема самих громадян. Бо таким способом вони остаточно відріжуть себе від будь-яких преференцій з України, від пенсій та інших виплат.

Турчинов каже, що Росія створює привід застосувати армію…

Олександр Скіпальський:

У Криму проживали українці без російських паспортів і це нічим не зашкодило Путіну ввести війська й анексувати цілий півострів. Сьогодні ж Путін відкрито заявляє, що захищатиме все російськомовне населення, незалежно від того, де воно проживає і в якому статусі.

Віктор Ягун:

Виключаю таке. По-перше, Путіну це не потрібно. По-друге, в нього немає досить ресурсів.

Порошенко передбачає, що після видачі паспортів Росія анексує Донбас. Це реально?

Віктор Ягун:

Узагалі нереально. Це остаточно підірве всі потуги Кремля щодо можливості впливу на Україну. Вони ж не зробили цього з територіями, які повністю контролюють і де немає військових дій. Кажу про Абхазію та Південну Осетію. У Придністров’ї навіть референдум про приєднання провели, але Росія його не забрала. Донбас вона тим більше не візьме.

Росія просто вражена виборами. Вони звикли до Порошенка, він був для них передбачуваним і зручним. Тепер Зеленський… то вони вже не знають, чого чекати. Будуть штурхати, розвідувати ситуацію, але на загострення не підуть.

Не для того Путін окупував Донбас, щоб тепер його анексувати

Олег Жданов:

Можна згадати чеські Судети під час Другої світової. Гітлер тоді ввів війська для захисту етнічних німців, а через півроку окупував Чехію. Але з Україною – не та ситуація. Нас окупувати неможливо, бо щойно спробують – почнеться величезна війна. Ця війна потребуватиме величезних ресурсів і величезної кількості живої сили, яких у Росії немає. На жодне масштабне вторгнення чи на конфронтацію Путін у принципі не спроможний.

І не для того він окупував Донбас, щоб тепер його анексувати. Мета Путіна – змусити Україну прийняти назад території в тому статусі, в якому він хоче. Тобто з правом Донеччини та Луганщини ветувати незручні Кремлю внутрішньо- та зовнішньополітичні питання України. Якщо це станеться, Путін політично керуватиме всією Україною.

Олександр Скіпальський:

Не буде ніякої ескалації та окупації. Росія тільки дразнить наших горе-політиків і стратегів. Вони ж спеціально вибрали момент міжвладдя, щоби випробувати нового Президента на міць, побачити його позицію. Скоро в Україні мають відбутися парламентські вибори. І це головне, на що робитиме ставку Росія. Вони старатимуться максимально напхати до нас у владу своїх прислужників.

Як Україні реагувати на це?

Віктор Ягун:

Для початку – перестати діяти напівкроками. Маємо російську агресію? То треба її визнавати. Закривати кордон з РФ і розривати дипломатичні стосунки.

Олександр Скіпальський:

Треба зміцнювати оборонну спроможність, провадити правильну внутрішню політику та підвищувати рівень життя громадян. Це суттєво пришвидшить повернення територій на вигідних для нас умовах.

Олег Жданов:

Порошенко п’ять років умовляв нас, що російських військ на Донбасі немає, що є якісь бойовики. Що це за «бойовики»? Досі ніхто не знає. Росію треба визнавати стороною конфлікту. При чому негайно. Плани Путіна треба ламати, а не чекати, коли він їх зреалізує.

Яна Федюра, «Вголос»