Кандидати у Президенти України – Володимир Зеленський та Петро Порошенко, щоб подискутувати один з одним, уже і аналізи здали, і ролики записали та навіть погодились провести свій діалог на стадіоні.

Про що можуть говорити кандидати та хто отримає з цього більше користі? Про це ІА «Вголос» запитав у політтехнолога Ярослава Макітру, політолога, директора соціологічної служби «Український барометр» Віктора Небоженка та політолога Миколу Спиридонова.

Кому з кандидатів більше потрібні ці дебати?

 Ярослав Макітра:

Наразі невідомо, чи дебати взагалі відбудуться. Володимир Зеленський, як лідер президентських виборів, мало зацікавлений у їх проведенні, бо теоретично це якось може вплинути на думку виборців. Те саме було п’ять років тому, коли Порошенко відмовлявся від дебатів з Тимошенко. А історія із відеороликами Зеленського зроблена для того, щоб продемонструвати, що начебто він готовий.

Натомість Порошенко, а він хороший оратор, чіпляється за дебати, як за чи не єдину можливість привабити виборців.

Віктор Небоженко:

Порошенко та Зеленський – це два різних світи. Наскільки я розумію, на Банковій немає нових аргументів та креативу, а тому вони повернулись до теми дебатів, сподіваючись, що це буде оцінено українцями. «Український барометр» опитував фокус-групи, щоб дізнатись ставлення людей до дебатів. Так-от, вони це сприймали, як боксерський поєдинок. Тобто є старий, досвідчений боксер, котрий програє молодому життєрадісному конкуренту.

Порошенко пішов на догоду Зеленському, записуючи свої ролики у відповідь. Натомість потрібно було підкреслювати політичність своїх пропозицій, а не «спортивність».

Микола Спиридонов:

Зеленському ці дебати не потрібні. Оскільки з технологічної точки зору українські виборці досить легко пробачають неучасть у дебатах. Ми це бачили у 2010 році, коли Янукович відмовився дебатувати з Юлією Тимошенко та виграв вибори. У 2014 році з нею відмовився дебатувати Петро Порошенко, у 2015, балотуючись на мери Києва, від публічних дебатів відмовився Віталій Кличко. Відмовитись від дебатів було би для Зеленського правильним технологічним кроком, бо у нього і так все добре. Йому ці дебати нічого не додадуть. До нього і так пливе перемога.

Між тим, ймовірність дебатів зараз досить висока. Політики начебто уже і домовились про їх проведення.

Про що, на вашу думку, говоритиме Порошенко?

 Ярослав Макітра:

Порошенко просуватиме свої тези про «армію, мову, віру» та соціальну тематику, зокрема зниження на 17 копійок за кубометр вартості газу для населення, підвищення пенсій, одноразові виплати пенсіонерами. Хоча і тут все може спрацювати проти нього. Бо ми чули 5 років, що ціну на газ не змінять, на пенсії нема грошей.  А тут перед виборами все різко змінилось. Люди можуть і не сприйняти соціального популізму.

«Теперішній Президент намагатиметься продемонструвати, що його опонент нерозбірливий та неграмотний»

Теперішній Президент намагатиметься продемонструвати те, що його опонент нерозбірливий та неграмотний. Хоча й наразі те, що робить команда Порошенка і сам він – все це йде більше на користь його конкуренту. Так, називаючи Зеленського «малоросом, маріонеткою Коломойського», роблячи заяви про «зе-дебіла» і так далі, вони розділяють країну, роблячи виборців Зеленського згуртованішими. У 2004 році члени Партії регіонів, теж обзивали прихильників Ющенка і ділили українців. І ми знаємо, чим це закінчилось.

Віктор Небоженко:

Порошенко на цих дебатах згадає про те, що «побудовано тисячі заводів», що він відродив армію. Він хвалитиметься. У його штабі більше нічого не придумали. Але на біду Банковій Зеленський зробив ці дебати не чимось серйозним, а «батлом», відбулась театралізація політики. Порошенко не може пред’явити своєму конкуренту серйозних звинувачень. Натомість він може вдатись до образ. Зеленського називатимуть «рукою Кремля», «євреєм», «маріонеткою Коломойського», «хворим чоловіком», «гомосексуалістом», «наркоманом». І це справді негативно відіб’ється на діючому Президенті. Втім, завдяки своїй харизмі Порошенко дійсно може виграти ці дебати.

Микола Спиридонов:

Порошенко стверджуватиме, що він досвідчений політик та ефективний головнокомандувач. Дебати для Президента – це шанс виграти електоральні вподобання. Хоча і тут він може програти, бо традиційна риторика Порошенка про те, що Зеленський не хоче вступу до ЄС та НАТО, уже спростована самим Зеленським.

Чим дивуватиме Володимир Зеленський?

 Ярослав Макітра:

Володимир Зеленський «тролитиме» Порошенка, він гратиме на прорахунках Президента. Цей кандидат демонструватиме «казку», даруватиме виборцям позитив. Справа в тому, що зараз українське суспільство у депресії і люди хочуть позитиву. І якщо він покаже казку, мовляв при моєму правлінні все зміниться, не критикуючи влади, він може ці дебати і виграти. Зеленський говоритиме і про корупцію, бо це те, що серйозно б’є по Порошенку. Проте це не може бути темою дебатів, бо якщо Зеленський переграє, йому можуть пригадати гріхи Коломойського.  Опоненту Порошенка не потрібно втягуватися у питання мови та церкви. Це не його тематика.

Для Володимира Зеленського краще буде, якщо ці дебати відбуватимуться на стадіоні, для нього це звичніше місце, бо це сцена. Він там має шанси, якщо і не виграти, то принаймні не зганьбитися. Бо у студії харизма, наполегливість та політичний досвід Порошенка можуть «задавити» Зеленського, котрий звик до уваги та любові.

«Зеленський говоритиме про корупцію, вимагатиме, щоб Порошенко вибачився перед стадіоном за 5 років свого правління»

Віктор Небоженко:

Зеленський говоритиме про корупцію, вимагатиме, щоб Порошенко вибачився перед стадіоном за 5 років свого правління. Це якщо коротко.

Микола Спиридонов:

Зеленський може дуже багато закинути Порошенку, а це – корупція, кумівство, кругова порука. Але і у нього є великі мінуси: він дуже невпевнено спілкується з журналістами.

Що змінять ці дебати?

 Ярослав Макітра:

Насправді, зважаючи на ряд факторів, важко спрогнозувати, хто на цьому виграє. Бо, звісно, можна говорити, що Порошенко розумніший, досвідченіший, але, як показує практика, люди голосують за емоції. А Зеленський дає надію, він не має негативного багажу: він може перемогти у цих дебатах, навіть не розуміючись у тематиці. Натомість ораторська майстерність Порошенка може зіграти з ним злий жарт, оскільки спрацює той негатив, котрий Порошенко накопичив у суспільстві за останні п’ять років.

Віктор Небоженко:

Людям насправді не цікаво, що скаже Зеленський, бо враження про нього уже давно сформоване. Виборцям Зеленського не цікаво, що скаже Президент, бо вони не вірять жодному його слову. Так, Порошенко – досвідчений, сильний, він демагог і оратор. Але люди багато від нього чули обіцянок, котрі він не виконав. А тому, що би не говорив Порошенко про «армію, мову, віру» – результат першого туру президентських виборів показав, що дива не відбулось, люди не повірили йому.

Навіть, якщо дебати відбудуться, Зеленський не втратить свій електорат. Навряд глядачі, вражені ораторською майстерністю Петра Порошенка, кинуться за нього голосувати.

Люди всерйоз не ставляться до цих дебатів. Якщо виграє Порошенко, це йому додасть малу кількість прихильників з тих, котрі не визначились. Натомість на Банковій хапаються за ці дебати, як за соломинку. Це свідчить про те, що у них немає ідей, як виграти вибори. Вони і далі своїм прихильникам погрожуватимуть, залякуватимуть, хвалитимуться та заявлятимуть, що у костюмі Зеленського сидить маленький Путін.

Микола Спиридонов:

Пригадуєте,  у 2004 році були дебати між Януковичем та Ющенком? Вони обидва завчили свої тези та фактично не дискутували. Зараз ми можемо побачити щось схоже. І тому виборці, котрі підтримували Зеленського, і далі це робитимуть. Ті ж, хто підтримував Порошенка,  теж не передумають.