Усі знають, що взимку краще не їздити швидко. А ви замислювалися, чому не можна? Може, іноді все ж можна? Про це розповідає Auto24.

Знаєте, як довести до стану тихого жаху інженера-конструктора шинної компанії, будь-якої марки, неважливо, преміальної чи бюджетної? Поскаржтеся йому на характеристики комфорту його зимової моделі, мовляв, надто гудуть на швидкості вище 150 км/год.

Швидкість узимку

Автомобілі журналісти знають, що деякі речі ніяк не можна випитати у виробників автокомпонентів. Один із таких «секретів» стосується зимової гуми: здається, поки що нікому не вдалося дізнатися, до якої швидкості зберігають ефективність зимові шини тієї чи іншої моделі.

У неофіційних розмовах із виробниками шин доводилося чути граничне число 80 км/год., та й то з цілим набором застережень. З цього можна виснувати, що люди, котрі офіційно відповідають за безпеку руху в європейських компаніях, будь-яку вищу швидкість вважають неприйнятною для зими. Тобто ні про які швидкості понад 100…120 км/год. на зимовій дорозі не йдеться.

Чому не можна

То ж чому краще не їздити швидко взимку? Зрозуміло, що на слизькій дорозі автомобілем на швидкості керувати гірше, але не це головне. Річ у тім, що їздити по-літньому не рекомендується навіть там, де дорога чиста.

Головна небезпека зимової дороги — в непередбачуваності її покриття. Й якщо зараз під колесами якась визначена поверхня, скажімо, мокрий асфальт, пухкий сніг, неглибока колія, то вже через десяток секунд покриття може стати іншим, слизьким. А за великої швидкості руху часу на відповідну реакцію у водій може вже не знайти. При тому, що гальмівний шлях на «новому» типу покриття може виявитися в рази більшим, ніж за десять метрів раніше. Й дуже часто помітити заздалегідь зміну типу дороги попереду неможливо.

Тому завжди рухатися потрібно так, ніби під колесами була слизька обледеніла дорога. При цьому цей постулат актуальний для всіх марок шин, адже навіть найдосконаліші преміальні моделі не скасовують законів фізики, і різниця між дешевими та дорогими покришками на зимовій дорозі ніколи не буває принциповою.

Звісно, не можна заперечувати, що провідні марки шин забезпечують коротший гальмівний шлях і кращу чіпкість коліс на закрутах. Але ми ніколи не можемо знати заздалегідь, наскільки слизькою виявиться дорога наступної миті, й як саме будуть поводитися на ній наші колеса, якими б якісними вони не були.

Це правило пом’якшується хіба що у відверто теплу погоду, коли плюсова температура в регіоні вже встоялась і тримається близько доби, то ж навіть випадкові утворення льоду можна виключити.

А чому не можна точно сказати, до якої швидкості шини працюють ефективно взимку? Тому що сніг і лід під колесами — не вода, яка завжди однаково рідка. Сніг залежно від своєї «свіжості», температури та вологості завжди поводиться по-різному: демонструє різний коефіцієнт зчеплення з шинами, різну здатність відводитися зі зони контакту каналами протектора. Те ж саме можна сказати і про рух по льоду. Тому головний рецепт — простий: узимку не поспішайте.