Таку думку висловив голова Асоціації споживачів енергетики та комунальних послуга Андрій Герус.

“Коли я вперше почув про повну монетизацію субсидій, то аж не зовсім повірив. У моєму розумінні провести коректну монетизацію субсидій для 7 млн домогосподарств на такі величезні суми просто неможливо (з різних причин). Зрештою уряд вчора прийняв таку монетизацію. Але пропоную побачити повну картинку”, — написав Герус.

Він нагадав, що у грудні 2017 року в Україні субсидії отримували 6,92 млн. 2018-го після зміни критеріїв та підвищення ціну газу, залишилося лише 3,92 млн сімей-субидіантів. Хоча, зазначає Герус, заявки на субсидії подали 7,4 млн сімей.

“Тобто субсидій позбавили 43 % сімей, які раніше ними користувалися. Я, звісно, розумію, що кількість субсидіантів потрібно було зменшувати, але не думаю, що таким способом. Такі шарахання з боку в бік до добра не приводять. У нас це призвело до різкого стрибка боргів населення за ЖКП — за 2018 рік вони виросли на 72 %, до 56 млрд грн.

Отже, рішення про монетизацію коректно читати таким чином: уряд скасував субсидії для 3 млн сімей і ввів грошову монетизацію для тих 3,9 млн сімей, які залишилися на субсидіях.

Ну, і при задоволенні заявок на субсидії на рівні 52 % (3,9 млн із 7,4 млн) теза уряду, що допомогу субсидіями отримають всі, хто її потребує, виглядає не зовсім чесною. Впевнений, що багато сімей, які справді потребували субсидії, її не отримали. Але отримали у лютому нові тарифи на тепло, які були підвищені з 1 січня. А також зростання тарифів на холодну воду (привіт, електроенергіє “Роттердам+” для водоканалів)”, — зазначає Герус.

Він також зауважив, що “Нафтогаз” виступає за монетизацію з аргументацією, що державі неправильно перераховувати гроші відразу надавачам комунальних послуг, називаючи їх “Фірташем” і “кровосісями”, до яких попадають народні гроші.

“Це дещо дивне пояснення, бо отримувачі субсидій усе одно мають заплатити отримані гроші тим же надавачам послуг. Якщо це прихована агітація не платити облгаззбутам Фірташа, то тоді вже треба не платити обленерго Ахметова, Григоришина, Коломойського, братів Суркісів, Льовочкіна-Бойко, російській групі “ВС Енерджі”, а також місцевому водоканалу, якщо вам не подобається мер (як я раніше до такого не додумався?)”, — зазначає чоловік.

Він пояснює, що насправді, інтерес “Нафтогазу”, скоріш за все не народний, а свій корпоративний.

“По-перше, справді може бути інтерес, щоб населення провалило платежі, якщо це допоможе усунути облгаззбути, на місце яких зайде облгазбут “Нафтогазу”.

По-друге, раніше розрахунки за субсидіями відбувалися так званими протоколами (взаємозаліками). А державні компанії ці протоколи можуть використовувати лише для сплати податків. А таких протоколів часто було більше, ніж сплати податків і вони ставали неліквідними”, — вважає Герус.

Експерт також наголошує на тому, що не кожен отримувач субсидій має змогу заощаджувати енергоресурси.

“Загалом ще ніхто не зміг аргументовано/логічно пояснити, як субсидіант, котрий живе у старій багатоквартирній “хрущівці” і користується централізованим опаленням, може індивідуально економити й енергозаощаджувати. Як на мене, матеріально — ніяк (екзотика про ОСББ в старих “хрущовках” до уваги не береться). Але якщо таки може, то краще видавати субсидію живими грошима на величину економії, але всім субсидіантам. Так уже працювало у сільській місцевості і справді уло стимулом економити. А такі різкі урізання субсидій, які переливаються у масштабні борги та неплатежі, створять проблеми усім — і субсидіантам, і платникам податків — донорам субсидій. Та й субсидії повністю кешем точно не покращать платіжну дисципліну”, — наголосив Герус.

Коли я вперше почув про повну монетизацію субсидій, то аж не зовсім повірив. У моєму розумінні провести коректну…

Опубліковано Andriy Gerus Четвер, 7 лютого 2019 р.

Нагадаємо, вчора, 7 лютого, Кабмін прийняв рішення про монетизацію субсидій.

Як писав “Вголос”, з 1 січня 2019 року в Україні запрацював перший етап монетизації субсидій. “Живі” гроші отримуватимуть ті, хто вперше оформляє допомогу на оплату комунальних послуг.

Перехід на монетизацію субсидій передбачає ще два етапи.

Субсидіювання “живими” грошами, на думку міністра Реви, має стимулювати українців до впровадження енергоощадних технологій.

Водночас у “Нафтогазі” попередили, що у разі затримки виплат від держави субсидіантам доведеться оплатити повний рахунок за надану послугу самостійно.

Також у Нацбанку розповіли, як монетизація субсидій вплине на рівень інфляції.

Крім цього, “Вголос” повідомляв, що через високі тарифи українці перестали платити за газ.