У п’ятницю, 25 січня, в Україні відзначається день великомучениці Тетяни день або День студентів. Адже Тетяну вважають покровителькою студентів.

За переказами, язичники піддавали юну римську християнку Тетяну страшним тортурам, але на ранок її рани гоїлися. Вони били дівчину залізними палицями, кинули на арену до голодного лева, котрий не розірвав її, а покірно лизав ноги, намагалися спалити, утім на тілі Тетяни не залишалося жодних слідів тортур.

Після цього ухвалили рішення вбити її з допомогою усікновення мечем. День смерті мучениці 25 січня (12 січня за старим стилем) став Тетяниним днем.

У цей день традиційно ставлять свічки у церкві за успіхи в навчанні.

На Тетяни також випікають коровай круглої форми у вигляді сонця, покликаний повернути світило людям. Традиційно кожен член сім’ї діставав шматок для того, щоб отримати свою частинку сонця.

У народі вважали, що народжені в цей день дівчатка стануть хорошими господинями. Однак про сам день говорили: “Хто на Тетяну народився, той зі сльозами поріднився”.

За народним повір’ям у цей день сонце повертає до літа, а зима — до морозів. Якщо день буде сонячним, то рано повернуться птахи, якщо сніг піде, то літо буде дощовим, а якщо вдарять морози — тоді літо буде теплим.

Цього дня не можна відмовляти у допомозі. Інакше прийде біда. Якщо просять їсти – слід нагодувати.