Вселенський патріарх Варфоломій відмовив патріарху Антіохійському Івану Х, котрий вимагав всеправославного обговорення надання автокефалії Православній церкві України (ПЦУ).

Про це повідомляє Сerkvarium.

Івана Х, котрий очолює церкву в Сирії, вважають одним із найбільш залежних від Росії ієрархів».

Із аналогічним питанням до Константинополя зверталися й інші польська та чеська Церкви, які перебувають у сфері впливу Москви.

Варфоломій відповів на вимогу Івана письмово. Він написав, що проводити збори православних Церков щодо ПЦУ немає сенсу.

Також патріарх нагадав, що антіохійська, російська, болгарська і грузинська Церкви проігнорували Всеправославний собор на Криті 2016 року, тому вони не мають морального права вимагати всеправославних слухань.

«Ми Вас інформуємо, що після того, як чотири православних Церкви, з церковної і богословської точки зору без вагомої причини відмовилися бути присутніми у справі Вселенського Священного Собору, чому немає виправдань, і Ваша давня Церква була однією з них, Вселенський патріархат має серйозну підставу утриматися від таких зборів на загально православному рівні, які будуть марними, оскільки це призведе до згоди тільки в тому, що учасники будуть незгодні один із одним», — написав Варфоломій.

Він наголосив, що причиною надання томосу ПЦУ було прагнення об’єднати українських православних.

«Велика Свята Церква Христова, ґрунтуючись на любові та самопожертві, без свого інтересу або тиску, з однією метою єдності українського народу і припинення поділу та розколу серед мільйонів вірян, котрі перебували поза канонічною Церквою несправедливо, йдучи за церковною традицією і канонами, нагородила автокефалією церкву України», — заявив Вселенський патріарх.

Ідею обговорення статусу ПЦУ на всеправославному рівні Варфоломій вважає утопічною ще й тому, що такі збори передбачають участь представників самої української Церкви, яку з невідомих причин не визнають Москва, Варшава, Тбілісі, Белград і Дамаск.

Як повідомляв “Вголос”, Вселенський патріарх Варфоломій став почесним доктором Києво-Могилянської академії.

Також станом на перший день весни до лав ПЦУ приєдналися 402 парафіяльні храми та два кафедральні собори колишньої УПЦ МП.