Червона рута – назва гірської квітки, що росте у високогір’ї Українських Карпат. За древніми гуцульськими легендами, що досі з покоління в покоління переказують жителі гірської Рахівщини, червоною рутою вважають рододендрон миртолистий. Це низькорослий сланкий вічнозелений кущик, який на високогірних полонинах у червні зацвітає яскраво-червоним цвітом. Назва rhododendron походить від двох грецьких слів – rhodos-троянда і dendron-дерево (трояндове дерево).

Клікайте для збільшення фото

“Ми тут бачимо рододендрон східнокарпатський – червону руту, дуже рідкісну. Є не тільки квіти рожеві, а є і білі квіти, які виглядають як альбіноси. Для горян це особлива рослина, її люблять і шанують, оспівують у народній творчості. У старій українській легенді розповідається про квітку, яка лише раз на десять років зацвітає червоним кольором. І коли котра дівчина знайде квітку й подарує юнакові, той буде завжди кохати її, ніколи не зрадить”, – розповів директор ДП “Рахівське ЛДГ” Володимир Приступа.

Рододендрон східнокарпатський росте тільки на найвищих гірських хребтах, тому це велика удача – потрапити на пік його цвітіння, повідомляють на сторінці Закарпатського обласного управління лісового та мисливського господарства.

Побачити цвітіння рододендрону миртолистого можна на гірських схилах масивів Чорногори, Мармарошу і Свидівця, що перебувають під охороною Карпатського біосферного заповідника. Якраз біля підніжжя Говерли наразі і цвіте квітка кохання.